ZOI: Žana ostvarila najbolji rezultat BiH

Žana Novaković osvojila je 26. mjesto u slalomu u Sočiju, što je najbolji rezultat bh. sportista na Zimskim olimpijskim igrama.

Iako je poslije prve vožnje u slalomu zauzela 35. mjesto, u drugoj je popravila plasman i sa ukupnim zaostatkom od 11.45 sekundi osvojila 26. poziciju ukupnim vremenom 1:55.99.

Time je ponovo stekla pravo da i u ceremoniji zatvaranja Igara nosi zastavu pošto je to bio uslov OK BiH. Za jednu poziciju je nadmašila Igora Laikerta, koji je u kombinaciji osvojio 27. mjesto.

Još jedna stranica istorije olimpizma ispisana je u Sočiju!

Amerikanka Mikaela Šifrin (17), rođena u Koloradu, trijumfovala je u slalomu, ukupnim rezultatom od jednog minuta i 44,54 sekunde!

Šampionka je bila vodeća poslije prve vožnje, a u drugoj se održala na nogama, iako je umalo pala.

Niže mjesto na podijumu je zauzela Austrijanka Marliz Šild (53 stotinke zaostatka), a najniže njena zemljakinja Katrin Cetel (81 stotinka zaostatka).

Šifrin je 2012. već ušla u istoriju kao druga najmlađa Amerikanka koja je osvojila Svjetski kup. Rekord i dalje drži Džudi Nejdžel, koja je 1969. godine trijumfovala sa samo 17 godina i pet mjeseci.

No vratimo se našoj Žani. Svoj posljednji nastup na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju nije dobro počela. Skijašica iz Pala je imala startni broj 59 i već na startu napravila nekoliko grešaka, pa je na prvom prolazu imala 3.78 sekundi zaostatka za prvim mjestom.

Taj zaostatak nastavio je da se povećava, na drugom prolazu iznosio je 5.39, da bi na kraju Žana zaostala čitavih sedam sekundi i 17 stotinki, što je bilo dovoljno tek za 35. mjesto u tom trenutku.

Ipak u drugoj vožnji, Žana je uspjela da stigne do zacrtanog cilja i plasmana među 30 najuspješnijih takmičarki.

Podsjetimo, Žana je u utorak zauzela 37. mjesto u veleslalomu, što je dosad bio njen najbolji plasman na ZOI.

Dvadesetosmogodišnja skijašica sa Pala debitovala je na Zimskim Olimpijskim igrama u Vankuveru 2010. godine, gdje je takođe nosila zastavu na otvaranju.