Hamilton do "Monce" i 40. pobede!

Vozač Mercedesa Luis Hamilton pobedio je danas u trci Formule 1 za Veliku nagradu Italije na stazi u Monci.

Aktuelni svetski šampion ostvario je sedmu pobedu u sezoni, a 40. u karijeri, a trku je završio za sat i 18 minuta.

On je peti vozač u istoriji koji je ostvario 40 pobeda, a već u narednoj trci mogao bi da se izjednači sa Ajrtonom Senom i Sebastijanom Fetelom, koji imaju 41 pobedu.

Drugo mesto zauzeo je vozač Ferarija Sebastijan Fetel sa zaostatkom od 25,042 sekunde, a treći kroz cilj prošao je Felipe Masa iz Vilijamsa sa 47,635 sekundi zaostatka, dalje slede Valeri Botas, Kimi Raikonen, Serhio  Peres, Niko HIlkenberg, Danijel Rikardo, Erikson i Kvjat, koji je poslednji završio u "bodovima".

Vozač Mercedesa Niko Rozberg odustao je dva kruga pre kraja trke pošto mu se zapalio motor, pa je njegov klupski kolega Hamilton uvećao prednost u generalnom plasmanu na 53 boda.

Hamilton je dobro startovao sa pol-pozicije i sačuvao prvo mesto, dok Raikonen nije uspeo da pokrene bolid i sa drugog mesta pao je na poslednje. Njegov klupski kolega Fetel je to iskoristo i preuzeo drugo mesto, a loš start imao je i Rozberg, koji je pao na šesto. Masa je bio treći, Botas četvrti, a Peres peti.

Posle dva kruga odustala su oba vozača Lotusa, Pastor Maldonado i Roman Grožan, dok je Hamilton posle petog kruga stekao 2,7 sekundi prednosti nad Fetelom. U tim trenucima dobro je vozio i Baton iz Meklarena i popeo se na deveto mesto, sa 15. Takođe, poziciju je popravljao i Raikonen i posle obilaženja Sainca, popeo se na 10.

Hamilton je pet krugova pre kraja imao probleme sa bolidom, a iz boksa su mu rekli da "ne postavlja pitanja već da se trudi da uveća prednost", što je on i uradi. Dva kruga pre kraja zapalio se Rozbergov bolid i morao je da odustane. To je prvo odustajanje Mercedesa u sezoni. Posle toga Masa se odbranio od Botasa i zauzeo treće mesto, što je njegov drugi uzastopni podijum u Monci.

Naredna trka u šampionatu voziće se 20. septembra za Veliku nagradu Singapura.