Srpske dame kao muškarci - potopljena Hrvatska!

Srbija slomila otpor Hrvatske za prvu pobedu na Evropskom prvenstvu! Fenomenalna Jelena Vuković (četiri gola), ali i golman Vladana Jovetić.

vaterpolistkinje Srbije bolje od Hrvatske Izvor: MN PRESS

Obećale su srpske vaterpolistkinje da će ići stopama (ili bolje rečeno: zaveslajima) svojih muških kolega, koji su na otvaranju EP-a zgromili Hrvatsku, aketuelnog olimpijskog šampiona.

Ispunile su obećanje!

Srbija - Hrvatska 8:4 (1:3, 2:0, 3:1, 2:0) u 2. kolu EP u Beogradu.

I Srbija i Hrvatska su pretrpele poraze u 1. kolu. Srbija je bila nadomak boda protiv Nemačke, ali je izgubila golom 20 sekundi pre kraja. Hrvatska je ubedljivo poražena od Španije (3:29).

Meč protiv Hrvatica nije počeo onako kako se očekivalo i planiralo. Da li zbog prevelike treme, pritiska, možda i straha od tog bremena favorita, srpskim devojkama se stegla ruka. Hrvatice su preko svog kapitena Emi Miljković završile prvu četvrtinu vođstvom od 3:1.

Ali, onda je na scenu stupila Jelena Vuković, koja je golom u prvoj četvrtini bila zaslužna za to da se ne izgubi glava.

Od te prve četvrtine, do kraja meča, Srbija je primila samo jedan gol, a dala je sedam! Sjajna Jelena Vuković je rešetala mrežu Hrvatske, a na golu Srbije odlična je bila Vladana Jovetić (ukupno 13 odbrana).

Dva gola Jelene Vuković na početku treće četvrtine bila su, verovatno, presudna da se meč prelomi. Srbija je mogla i ranije da otkloni svaku dilemu oko pobede, ali su pojedini napadi brzopleti završavani, a i nekoliko puta loptu je zaustavljao okvir gola.

Kada se sve sabere, zaslužena pobeda Srbije, koja će u 3. kolu, u petak 15. januara igrati protiv moćnih Španjolki (danas su dobile Francusku 21:2).

TOK UTAKMICE:

I ČETVRTINA (1:3)

0:1, Hrvatska vodi golom Emi Miljković
- Srbija ne koristi prvog igrača više.
0:2, gol za Hrvatsku Tereza Balić
1:2, bomba Jelene Vuković (šut sa distance, od prečke u gol, efektno!)
1:3, novi gol Emi Miljković (takođe efektno)

II ČETVRTINA (2:0)

2:3, Tijana Jakovljević! (konačno je proradio šut spolja)
- Hrvatice nisu iskoristile igrača više, odbrana golmana Vladane Jovetić
- Još jedna odbrana Vladane, a u narednom napadu prečka Srbije
3:3, gol Teodore Rudić!
- Promašaji na obe strane... Vladana Jovetić blista na golu Srbije.
- Ali, na drugoj strani odlična je i golman Hrvatske Aleksandra Ratković (u dva navrata skinula je "zicere").
- Zamalo gol sa pola terena za Srbiju! Lara Luka, 16-godišnjakinja, bacila je loptu ka golu Hrvatske, koju je spasila prečka. Kakva bi to golčina bila... šteta. Kraj četvrtine.

III ČETVRTINA (3:1)

4:3! Srbija prvi put vodi! Ponovo Jelena Vuković (sa igračem više).
5:3! Jelena Vuković, treći gol! Kakva majstorija, lob!
- Pokušaj loba na drugoj strani, ali Vladana Jovetić je oprezna.
- Uh, ponovo je bila šansa sa igračem više, ali šut Tijane Jakovljević je zaustavila prečka.
- Uzvraćaju Hrvatice - na isti način, prečka.
5:4, gol za Hrvatsku Ivana Butić.
6:4, golčina Jelene Vuković! Njen četvrti gol na meču!
- Posle niza grešaka, faulova... loše organizovan napad Srbije, ali ostalo je +2.

IV ČETVRTINA (2:0)

- Odlična odbrana Vladane Jovetić (deseta odbrana ukupno) na startu poslednjeg dela igre.
- Stativa posle udarca Jovane Dujović, potom je izblokiran udarac Dragane Ivković.