Pobeda Hrvatske, i Srbiji odgovara

Utakmicom između Hrvatske i Belorusije u Poljskoj je počelo Evropsko prvenstvo za muškarce. Komšije upisale prvi trijumf, mnogo teže nego što se očekivalo. Islandu drama protiv Norvežana.

Nikada evropski prvak, a sedam puta polufinalista EURA - Hrvatska imala je dosta problema na početku takmičenja na šampionatu Starog kontinenta u Poljskoj.

"Kockasti" su u prvom kolu Grupe B u Katovicama odmerili snage sa autsajderom Belorusijom i pobedili 27:21 (15:15).

Međutim, osim što se posle trijumfa očekuje povećanje samopouzdanja, malo toga može da raduje hrvatske navijače. Belorusi su tokom većeg dela prvog poluvremena imali prednost, u pojedinim momentima i po tri gola, ali nisu uspeli da na odmor odu sa plusom na svojoj strani - 15:15.

Kvalitet Hrvata, ipak, je došao do izražaja u nastavku meča, kada su izabranici Željka Babića usmerili tok utakmice na svoju vodenicu. Najbolji igrač Belorusa Sergej Rutenka je primiren, odbrana je pojačana, što je bio osnovni uslov da se zaustavi neugodan rival.

Reprezentativci nekadašnje sovjetske republike u prvom delu postigli su 15, a u drugom samo šest golova. Poslednjih desetak minuta Hrvatska od odigrala najbolje i na kraju upisala ubedljiv trijumf.

Manuel Štrlek bio je neumoljiv sa devet golova iz 11 pokušaja, dok su po pet pogodaka postigli Marko Kopljar i Ivan Čupić. Kod Belorusa Rutenka je dao osam, a Siarhej Šilovič sedam golova.

Pobeda Hrvatske u neku ruku i nama odgovora. Grupa A, u kojoj su "orlovi", ukršta sa Grupom B, a komšije nam nisu konkurenti u borbu za Olimpijsku vizu, dok Belorusi jesu.

Hrvatska u narednom kolu igra protiv Norveške, dok će protivnik Belorusije biti Island.

ŠOK KRAJ ZA NORVEŽANE

Island je stigao do pobede protiv Norveške i to zahvaljujući Gudjor Valur Sigurdsona sa levog krila deset sekundi pre kraja i sjajnoj intervenciji Bjergvina Gustavsona uz zvuk sirene.

Island je pobedio 26:25 (10:11), uprkos tome što je za menje od minut ispustio prednost 25:23.