Trka koju veliki Kenenisa Bekele neće zaboraviti..

Poslije 42 kilometra i 195 metara, presudile su dvije sekunde...

Etiopski atletičar Kenenisa Bekele pobijedio je danas na maratonu u Berlinu i umalo oborio svjetski rekord.

Bekele (37) je pobijedio rezultatom dva sata, minut i 41 sekundu i za dvije sekunde bio je sporiji od svjetskog rekorda, koji je Kenijac Elijud Kipčoge postavio prošle godine u Berlinu.

Bekele i petorica trkača prošli su polovinu trke za sat, minut i pet sekundi, a na 30. kilometru ostala su ih trojica. Bekele je preuzeo vođstvo od Birhanua Legesea na 40,5 kilometara, nadoknadio 12 sekundi zaostatka i sjajnim sprintom pobijedio, ostvarivši drugo najbolje vrijeme u istoriji maratona.

Etiopski maratonac Legese je zauzeo drugo mjesto ličnim rekordom od 2:02,48, dok je Sisaj Lema, takođe iz Etiopije, bio treći sa 2:03,36.

Kipčoge nije učestvovao, pošto se priprema za oktobar i specijalno organizovanu trku u Beču, u kojoj će pokušati da postane prvi takmičar koji je istrčao maraton ispod dva sata.

U konkurenciji maratonki u Berlinu je pobijedila Ašete Bekere iz Etiopije rezultatom 2:20,14 sata. Njena sunarodnica Mare Dibaba zauzela je drugo mjesto sa sedam sekundi zaostatka, dok je treća bila Kenijka Sali Čepjego rezultatom 2:21,06.