"Zmajevi" srušili Vels!

"Zmajevi" savladali Vels 2:0 na Bilinom Polju i napravili veliki korak ka baražu za EURO 2016.

EURO 2016 kvalifikacije: Zmajevi srušili Vels Izvor: MONDO/Samir Cacan

Reprezentacija BiH dočekala je Vels u utakmici kvalifikacija za EURO 2016 koju je morala da dobije ukoliko želi u baraž i tako je i bilo!

"Zmajevi" su golovima Đurića i Ibiševića pobijedili Vels 2:0 i zadržali nadu za plasman u baraž za EURO 2016!

Na ruku im je išao i rezultat iz Izraela, gdje je Kipar slavio 2:1.

Selekcija BiH tako je izbila na treće mjesto i u utorak će protiv direktnog konkurenta, selekcije Kipra tražiti pobjedu za plasman u baraž. Za to će im biti dovoljan i remi u slučaju da Izrael u posljednjem kolu bude poražen u Belgiji, što treba očekivati.

Direktan plasman na EURO iz Grupe B su obezbijedili Belgija, ali i Vels uprkos porazu jer je porazom Izraela obezbijedio drugo mjesto na tabeli.

Ponavljali su prethodnih sedmica reprezentativci BiH da vjeruju da mogu da u preostale dvije utakmice kvalifikacija dođu do potrebne dvije pobjede, a u subotu uveče su to pokazali i na terenu.

Iako u prvih 45 minuta nisu mnogo pokazali, činilo se da nema ideje, pa ni želje i volje da se razbije dobro postavljena odbrana Velsa, momci u plavim dresovima bili su najbolji kada je bilo najpotrebnije i iskoristili prilike koje su im se ukazale u finišu.

Nedostajalo je kreativnosti i u nastavku, igralo se na sredini terena, a pokušaji da se nešto napravi pred protivničkim golom nisu bili uspješni.

Istini za volju, morala se BiH i čuvati Velšana koji su u više navrata pokazali da su opasni i da su mnogo brži od naših igrača, pa se nije žurilo sa napadima na gol Henesija.

Vels je prijetio iz kontre, a jedna od njih, ona u kojoj je akter bio Bejl umalo da se završi pogotkom, ali je fudbaler Real Madrida ipak bio neprecizan.

Morao je Baždarević nešto da mijenja, a poslije izmjene Spahić-Cocalić na poluvremenu odlučio seda Višću zamijeni Đurićem, dok je Džeko ostao na zagrijavanju.

Ova odluka se pokazala kao pun pogodak, jer je napadač Ćezene poslije deset minuta postigao pogodak. Odlično je reagovao na centaršut s desne strane i loptu koja je odskočila glavom poslao preko Henesija - 1:0!

...

Bio je to prvi gol koji je Vels primio još od 13.10.2014. godine i meča sa Kiprom.

Nešto kasnije Ramzi je bio u odličnoj šansi, ali je njegov volej bio samo lijep, ne i efikasan.

Igrao se 90. minut kada je Pjanić pokušao iz daljine, a lopta završial u korneru nakon što je nekog okrznula, a poslije tog kornera "zmajevi" su definitivno stigli do pobjede.

IBišević je poslije ubacivanja iz ugla zakačio loptu, ona je otišla na drugu stativu do Đurića, koji ju je vratio na suprotnu stranu, da bi Vedad lagano pospremio loptu za delirijum na stadionu Bilino polje - 2:0!

...

Do kraja utakmice ostalo je malo vremena i Vels nije mogao ništa da izbjegne ili ublaži prvi poraz u ovim kvalifikacijama.

Ostalo je 2:0 sve do posljednjeg sudijskog zvižduka a Velšani ipak nisu tugovali. Nakon što su čuli rezultat iz Izraela Bejl i društvo su sa svojim navijačima proslavili direktan plasman na EURO 2016 iz Grupe B.

BiH je ovom pobjedom došla na treću pobjedu i situaciju da sama odlučuje o svojoj sudbini.

Neće "zmajevima" biti nimalo lako na Kipru, jer domaćinu sada pobjeda nad BiH znači i plasman u baraž, pod uslovom da Izrael ne dobije favorizovanu Belgiju.

Međutim, pobjeda nad Velsom "zmajevima" samo je dodatno učvrstila vjeru da BiH može da se nađe u baražu.

Kraj utakmice

90' GOOOOOL! Ibišević je zabio poslije kornera! Vedad je zakačio loptu ona je otišla na drugu stativu, a Đurić ju je ponovo vratio Ibiševiću koji ju posprema u gol. 2:0!

90' Pjanić je pokušao lob, ali je lopta zakačila nekog i otišla preko gola

88' Korner za Vels, Begović hvata loptu poslije udarca glavom

86' Pokušao je Čurč poslije spuštene lopte nakon centaršuta ali neprecizno

83' Otvorila se prilika na drugoj strani, Salihović je šutirao poslije akcije "zmajeva" ali preko gola

82' Opasna kontra Velšana, srećom lopte nakon Ramzijevog voleja iz prve odlazi preko gola

71' GOOOOOOOOOL! Đurić postiže gol. Glavom je lobovao Henesija poslije centaršuta sa desne strane.

62' Edin Džeko je na zagrijavanju, navijači skandiraju njegovo ime

61' Milan Đurić zamijenio je Edina Višću

58' Vels je opet u napadu, Tejlor je centrirao, na kraju loptu hvata Begović

55' Bejl je bio u prilici, dobio je loptu iza odbrane, ali ga je Hadžić dobro pratio i na kraju je Velšanin šutirao daleko od gola

49' Pjanić je probio s desne strane u šesnaesterac, odbrana Velsa izblokirala je njegov pokušaj centaršuta.

Mehmed Baždarević na početku drugog poluvremena napravio je prvu izmjenu, umjesto Emira Spahića koji ima žuti karton u igru je ušao Edin Cocalić

PRVO POLUVRIJEME

Kraj prvog poluvremena

45' Opasno je u šesnaestercu BiH, Ramzi je probio ali u zadnji čas interveniše Begović, suđen je i faul Ramzija. Bila je ovo velika prilika za Vels

Reprezentacija BiH ima blagu inicijativu ali ne uspjeva da probije dobro postavljenu odbranu Velsa

25' Bejl je ubacio opasno u šesnaesterac, ali su njegovi saigrači zakasnili.

11' Ramzi je pokušao iz velike daljine iz slobodnog udarca, ipak neprecizno

9' Odlična prilika za Višću! Dobio je dobru loptu u šesnaestereac i našao se sam pred Henesijem, ali nejgov pokušaj ide tik pored desne stative

3' Višća probio po desnoj strani i uputio povratnu loptu po zemlji, ali intervenisala je odbrana Velsa. U kontranapadu bio je Geret Bejl, ali nije bilo opasnosti po Begovića

Počeo je meč na Bilinom polju

Igrači su izašli na teren, u toku je intoniranje himne.

Evo i sastava:

BiH: Begović, Spahić (od 45 Cocalić), Šunjić, Lulić, Zukanović, Pjanić, Mujdža, Višća (od 61. Višća), Hadžić, Salihović, Ibišević

Vels: Henesi, Ganter, Tejlor, Ričards, Dejvis, Vilijams, Alen, Ramzi, Bejl, Ledli, Robson-Kanu

Pomalo čudna slika pred početak ovog meča – Edin Džeko počinje meč s klupe.

Napadač Rome bio je povrijeđen i očigledno je da se nije sto odsto oporavio, ali je u protokolu i vjerovatno će mu selektor Mehmed Baždarević pružiti priliku ukoliko rezultat bude nepovoljan.

Navijači BiH okupljeni u grupu BH Fanatikos napravili su lijepu uvertiru pred meč sa Velsom.

Na ulicama Zenice upriličili su veliku bakljadu, a potom s euputili ka stadionu Bilino polje.