Đurić odveo "zmajeve" u baraž!

Reprezentacija BiH izborila je baraž za EURO 2016 pobjedom 3:2 nad Kiprom. Gol odluke postigao Milan Đurić, Baždarevićev "džoker" s klupe.

BiH pobijedila Kipar i obezbijedila baraž za EURO 2016 Izvor: MONDO/Samir Cacan

Reprezentacija BiH u odlučujućoj utakmici za plasman u baraž za Euro 2016 savladala je Kipar i ostvarila cilj

Na stadionu u Nikoziji: KIPAR - BiH 2:3!

"Zmajevi" su tako zadržali treće mjesto u Grupi B sa 17 bodova, ispred Izraela, koji je poražen u Belgiji i koji je ostao na 13, te Kipra koji je završio kvalifikacije sa 12 bodova.

Haris Medunjanin doveo je u vođstvo BiH u 13. minutu, potom su Haralambides i Mitidis preokrenuli na 2:1, da bi minut prije kraja prvog poluvremena Medunjanin drugim golom poravnao rezultat.

Baždarević je u nastavku u igru ubacio Milana Đurića, a visoki napadač u 67. minutu pogodio je glavom za 3:2 i veliku pobjedu!

Đurić se pokazao kao ključni igrač u posljednje dvije utakmice pošto je i u pobjedi nad Velsom 2:0 prije tri dana zabio gol, svoj prvenac u dresu reprezentacije, a potom i asistirao.

Kvalifikacije koje su počele loše ipak su završene dobro po zmajeve. Istina, nije izboren direktan plasman, ali jeste baraž i to u samom finišu kvalifikacija.

poslije očekivane pobjede nad Andorom, nada je zadržana pobjedom nad Velsom u Zenici, da bi BiH u posljednjem kolu savladala i Kipar.

Nije ekipa Mehmeda Baždarevića briljirala niti prikazala neku posebno dobru partiju, ali činilo se da je i taktika selektora bila pomalo oprezna. Napravio je Meša dvije izmjene i umjesto Salihovića i Hadžića ubacio Medunjanina i Vranješa, ali na mjesto zadnjeg veznog.

Ovo se nije pokazalo kao dobro rjhešenje, jer odbrana sa njim ispred nije djelovala ništa sigurnije, dok sam Vranješ nije učestvovao mnogo u napadu i čak se činilo u pojedinim trenucima da luta u potrazi za svojom pozicijom.

Ipak Medunjanin je bio pun pogodak. Uprkos tome što ne igra redovono za Deportivo našao se u sastavu i povjerenje vratio na najbolji mogući način -  sa dva pogotka.

Prelijep pogodak postigao je u 13. minutu, a potom u 44. minutu izjednačio na 2:2 u trenucima kada je reprezentacija BiH poslije preokreta kipra djelovala pomalo izgubljeno.

U nastavku kao da se čekao gol u Belgiji pa da se nešto desi i u Nikoziji.

Baždarević međutim nije želio previše da čeka i u 61. minutu je ubacio Đurića umjesto Zukanovića, što je značilo i ofanzivniju postavku, a samo šest minuta kasnije ovo se pokazalo kao pun pogodak.

Lulić je centrirao, a Đurić glavom poslao loptu u mrežu za 3:2 i plasman u baraž!

Da je četiri minute kasnije Efrem pogodio, možda bi Kipar ponovo mogao do preokreta, ali Šunjić je tada dobro intervenisao i spasio čist gol.

Poslije toga Kipar jeste napadao, ali teško su stvarali dobre prilike i reprezentativci BiH su uspjeli da sačuvaju  velikih 3:2 i obezbijede da se kuglica sa imenom Bosne i Hercegovine nađe u nedjelju u žrijebu baraža.

Mogući protivnici BiH biće Mađarska, Norveška, Slovenija i Irska.

TOK MEČA:

DRUGO POLUVRIJEME

- 90+2 Šut Kiprana odlazi dva metra od gola

- 90+1 Ibišević u prilici, ubacuje za Đurića po zemlji u peterac, ali Đurić je daleko

- Belgija sada vodi 3:0, tamo je sve gotovo

- Salihović ulazi umjesto Pjanića

- 85' Dosa Žunior šutira glavom pored gola

- 80' Kiprani šutiraju preko gola

- Bičakčić je zamijenio Višću

- Belgija je povećala vođstvo protiv Izraela na 2:0, sada Kipar i BiH definitivno odlučuju sami o svojoj sudbini. Remi odgovara "zmajevima", Kipar mora da pobijedi

- 78' Ibišević dolazi do lopte na dvadesetak metara, šutira, ali preko gola

- 76' - Dobar napad Kipra, Spahić izbacuje u korner. Prekršaj Dosa Žuniora nad Vranješom.

- 71' Velika prilika za Kiprane, Šunjić u zadnji trenutak blokira Efrema, korner.

- 67' GOOOOOOOL! Lulić je centrirao a Milan Đurić skače i glavom pogađa za vođstvo BiH 3:2!

Gol Đurića za 2:3

- 66' Ponovo Višča dobar ubacuje, ali Gjeorgalides brani pokušaj Ibiševića

- Belgija je povela protiv Izraela golom Mertensa, sada je lakše jer BiH ne mora da strepi toliko od gola Izraela

- 63' Opasno je na drugoj strani, interveniša odbrana BiH

- 62' Dobra akcija "zmajeva", Višća po desnoj strani ulazi u šesnaesterac, ubacuje, ali lopta prolazi, nema nikoga

- 60' Baždarević pravi prvu izmjenu, umjesto Zukanovića ulazi Đurić

- 57' Višća je izborio prvi korner za BiH. Ništa od opasnosti po gol Kipra

- Vels je poveo protiv Andore u rezultatski nevažnom meču i za jedne i za druge, u Belgiji domaćin protiv Izraela i dalje bez golova

- 50' Žuti karton za Begovića koji je odugovlačio sa izvođenjem lopte

- 47' Pjanić je pokušao iz slobodnog udarca iz daljine, lopta odlazi preko gola

Počelo je drugo poluvrijeme

PRVO POLUVRIJEME

- Kraj prvog poluvremena u Nikoziji. Kraj i u Belgiji.

- U Belgiji je i dalje 0:0, što znači da BiH ponovo ima u džepu prolaz u baraž

- 44' GOOOOOOL! Medunjanin pogađa za 2:2!

Lulić je bio na lijevom krilu i odlično centrirao na drugu stativu, a Medunjanin je natrčao i sa pet metara zakucao loptu u mrežu.

Gol Medunjanina za 2:2

-44' Odlična prilika za Višću koji je izbjegao ofsajd zamku ali je izblokiran. Šteta, odlično je sve uradio.

- 41' GOL ZA KIPAR! Dobru akciju izveli su Kiprani, Makridis je ušao u šesnaesterac, ubacio do Mitidisa koji šalje loptu iza Begovića za 2:1!

Gol mitidisa za 2:1

- 39' Kakva greška Spahića, ali srećom ostaje nekažnjena. Spahić je loše primio loptu, Makridis ju je ukrao, ali je dao predug for i Begović je uspio da stigne do nje prije kiparskog fudbalera

- 34' Novi nalet Kiprana, korner

- 33' Efrem je u prodoru, ubacuje, Šunjić blokira

- 32' GOL ZA KIPAR! Haralambides je pogodio poslije loše reakcije odbrane BiH prilikom auta, te nesigurne intervencije Begovića - 1:1

Gol Kipra za 1:1

- 27' Višća je probio ponovo i ubacio, ali Ibišević je ostao kratak, ne može do ove lopte

- 26' Slobodan udarac za Kipar iskosa sa desne strane, Begović je uhvatio loptu ali mu je ona ispala, Mitidis je šutirao, ali Beović je uspio da ga blokira, korner za Kipar. Imala je BiH sreće.

- 25' STATIVA! Ibišević je izbjegao ofsajd zamku i imao stopostotnu priliku, ali je pogodio stativu.

- 24' Višća je ukrao loptu i probio po desnoj strani, pokušao da centrira za Lulića na drugoj strani ali odbrana odbija glavom. Pjanić je šutirao odmah iz voleja ali preko gola

- 16' korner za Kipar. Begović je fauliran, slobodan udarac za selekciju BiH

- 13' GOOOOOOL ! BiH vodi 1:0. Poslije povratne lopte Zukanovića Medunjanin je iz prve lijepo šutirao i pogodio mrežu za vođstvo zmajeva.

Gol Medunjanina za vođstvo "zmajeva" 1:0 protiv Kipra

- 10' Medunjanin je centrirao u petarac kiprana, previsoka lopta za Ibiševića, Gjorgalides hvata

- 9' Efrem je vidio da Begović stoji dosta visoko i pokušao je šutirati sa pola terena. Nije uspio.

- 3' Kipar u napadu, lopta ubačena na vrh peterca, ali nikog od Kiprana srećom nije tu

- Utakmica je počela, na tribinama dosta naših navijača

- Intonirane su himne obje selekcije

- Zanimljivo je da će Vranješ na ovom meču igrati na poziciji zadnjeg veznog.

- Selektor Mehmed Baždarević napravio je dvije izmjene u odnosu na sastav koji je savladao Vels. Umjesto Salihovića i Hadžića u igri su Medunjanin i Vranješ.

- Edin Džeko ipak nije dovoljno oporavljen da počne utakmicu od početka, ali ukoliko bude potrebno sigurno će dobiti priliku.

- Poznati su sastavi:

KIPAR: Gjorgalides, Dosa Žunior, Demetriu, Antoniades, Laifis, Haralambides, Makridis, Laban, Efrem, Nikolau, Mitidis

BiH: Begović, Spahić, Vranješ, Šunjić, Lulić, Zukanović, Medunjanin, Pjanić, Mujdža, Višća, Ibišević