Ako ste se ikada zapitali koje aplikacije su nastale u evropskim zemljama, sada je pravi trenutak da to i saznate.
Evropa možda kasni za Amerikom kada je tehnologija u pitanju, ali, to ne treba da vas brine. Situacija nije toliko strašna.
Amerika ima Facebook, Snapchat i Twitter. Međutim, i Evropa može da se pohvali odličnim aplikacijama i servisima. Na primer, švedski Spotify. Ili britanski Citymapper. Ili TomTom aplikacija za navigaciju koja dolazi iz Holandije.
Sajt Business Insider je uz pomoć Google-a sastavio listu najboljih, najpopularnijih Android aplikacija iz Evrope. Pogledajte.
Austria: Runtastic Running Pro – Fitnes aplikacija namenjena sportistima ali i svima onima koji paze na svoje zdravlje. Premium verzija može da vam ponudi i glasovne opcije, mapira maršutu, prati zadate ciljeve, itd. Pre nekoliko meseci Adidas je kupio ovu aplikaciju za 239 miliona dolara.
Belorusija: World of Tanks Blitz – Odlična online multiplejer video igra sa tenkovima iza koje stoji Wargaming kompanija. Ukupno 90 miliona gejmera je trenutno igra. Besplatna je ali nudi i neke dodatne opcije koje se plaćaju.
Danska: Endomondo – Reč je o ličnom treneru kojeg možete nositi u džepu. Fitnes pratilac koji nudi još neke dodatne pogodnosti. Uglavnom su te pogodnosti usko povezane sa društvenim mrežama. Under Armour kompanija je kupila ovu aplikaciju za 85 miliona dolara.
Estonija: TransferWise – Aplikacija za transfer novca. Obećava da će smanjiti dodatne troškove koji se javljaju prilikom slanja novca. Koristi sofisticirani peer-to-peer model.
Francuska: BlaBlaCar – Aplikacija se razlikuje od već dobro poznatih Uber i Lyft aplikacija zato što ne koristi profesionalne vozače. Umesto toga, fokusira se na duža putovanja.
Nemačka: EyeEm – Nemačka aplikacija koja se fokusira na mobilnu fotografiju. Korisnici mogu da uređuju i dele fotografije kao na Instagramu, ali mogu i da ih prodaju. Trenutno ima 13 miliona registrovanih korisnika.
Izrael: Moovit – Popularna aplikacija koja pruža informacije u vezi sa polascima na autobuskim i železničkim stanicama. Aktivna je u velikom broju gradova kao što su London, Madrid, Lima, itd. Trenutno ima više od 15 miliona korisnika.
Italija: Musixmatch – Kao što samo ime govori, reč je o velikom katalogu sa tekstovima pesama. Plejer će prikazivati reči pesme u toku reprodukcije. Integrisana je u Spotify i Apple Music servisima.
Litvanija: Trafi – Aplikacija dosta slična Citymapper aplikaciji ali sa dodatnim pogodnostima. Prikuplja informacije u vezi sa saobraćajnim gužvama od svojih korisnika. Trenutno se može koristiti u 20 gradova širom Evrope.
Holandija: TomTom – Svima već dobro poznata aplikacija za navođenje.
Norveška: Opera Mini – Jedan od najpopularnijih web pregledača. Na Google Play prodavnici je preuzet više od 50 miliona puta.
Portugalija: Todoist – Četiri miliona ljudi koristi ovu aplikaciju kako bi što lakše organizovali svoj dan. Aplikacija koja služi za kreiranje to-do lista sa zadacima.
Rusija: Telegram – Znate već da je reč o aplikaciji za dopisivanje. Poslednjih dana se dosta pisalo i govorilo o njoj zbog nedavnih dešavanja u Francuskoj.
Španija: Minube – Aplikacija koja će vam pomoći da isplanirate svoja putovanja, da sačuvate neke ideje i organizujete sve fotografije koje budete uslikali za vreme odmora. Možete čak rezervisati hotelsku sobu.
Švedska: Spotify – Jedna od najpopularnijih evropskih aplikacija – muzički servis čija baza sadrži milione pesama. Vrednost kompanije trenutno iznosi više od 8.5 milijardi dolara.
Švajcarska: Threema – Aplikacija za slanje poruka koja pruža veću bezbednost od ostalih sličnih aplikacija.
Ujedinjeno Kraljevstvo: Citymapper – Recite aplikaciji gde želite da idete, ona će vam pokazati najkraći put. Možete sačuvati omiljene destinacija kako biste ih imali u vidu za neki naredni put. Aplikaciju možete koristiti u nekoliko gradova među kojima su Hong Kong, Lisabon, Njujork, Berlin, itd.