Odlični "zmajevi" slavili u Švajcarskoj

Reprezentacija BiH zasluženo savladala Švajcarsku rezultatom 2:0 u prijateljskom meču odigranom u Cirihu.

Ekipa Mehmeda Baždarevića savladala učesnika EURO 2016, selekciju Švajcarske.

Na stadionu Lecigrund u Cirihu u utorak uveče:

ŠVAJCARSKA - BiH 0:2

Odličnu partiju odigrali su "zmajevi" i zasluženo stigli do pobjede, druge u pet dana, poslije one u Luksemburgu.

Pobjedu selekciji BiH donio je dvojac iz rome Džeko - Pjanić, međutim, svi fudbaleri u plavim dresovima odigrali su dobro i opravdali povjerenje Mehmeda Baždarevića.

Popularni Meša tako je stigao do sedme pobjede u 11 mečeva na kormilu "zmajeva" dok je upisao po dva remija i poraza.

Ona je bila reklo bi se rutinska, jer su reprezentativci BiH bili mnogo bolji protivnik i kontrolisali igru svih 90 minuta, pa i nakon izmjena selektora pred kraj utakmice.

Baždarević se odlučio da protiv vrlo jake Švajcarske počne meč sa praktično najjačim sastavom, ne želeći da kalkuliše mnogo i eventualnim lošim rezultatom naruši dobro raspoloženje i samopouzdanje svoje ekipe.

A da među "zmajevima" sve "štima" pokazalo se već na samom startu utakmice, kada su jurnuli ka golu domaćina i pomalo je nevjerovatan podatak bio da su već u šestom minutu utakmice igrači BiH izveli već šest kornera.

Radost brojnim navijačim BiH u Cirihu donio je Edin Džeko u 14. minutu kada je uzeo loptu na lijevoj strani, ušaso u šesnaesterac i rutinski matirao Somera.

Nastavila je naša reprezentacija sa dobrom igrom i poslije vođstva, a reklo bi se da su "zmajevi" oštećeni u 26. minutu kada nije dosuđen jedanaesterac poslije prekršaja nad Ibiševićem.

Švajcarci su do kraja prvog poluvremena imali samo jednu priliku iz slobodnog udarca, a Pjanić i ibišević nisu uspjeli da udvostruče prednost pred odlazak na odmor.

Domaći fudbaleri bolje su otvorili drugo poluvrijeme, a Begović je pokazao u 51. minutu da je i on vrlo raspoložen večeras odbranivši pokušaj Štefena.

A onda u jeku ofanzive Švajcarske do pogotka stiže BiH.

Jedan potez, jedna majstorija Miralema Pjanića dovoljna je da riješi utakmicu i to se pokazalo i u utorak u Cirihu. Maestralnim udarcem iz slobodnjaka doveo je BiH u vođstvo 2:0 i donio dodatno samopouzdanje svojoj ekipi.

Poslije toga ekipa Meše Baždarevića je svjesno prepustila loptu protivniku koji ipak nije znao kako da probije bedem ispred gola Begovića.

Pokušavali su Švajcarci, međutim, Sarajlija u njihovim redovima Seferović nije bio u golgeterskom elementu večeras. Imao je nekoliko dobrih prilika, ali sve su otišle u nepovrat.

U sudijskoj nadoknadi mogla je BiH i do ubjedljivije pobjede, a prava je šteta što Bešić nije uspio da savlada golmana u situaciji "jedan na jedan", nakon što je prethodno upravo on prekinuo napad protivnika i pokrenuo brzu kontru svog tima.

Slaviće se na ulicama Ciriha večeras, ali biće to brojni navijači BiH, koji su pružali podršku "zmajevima" sa tribina tokom cijele utakmice.

IZ MINUTA U MINUT

Kraj utakmice u Cirihu

90+2' Dobra reakcija Burića, "zmajevi" će ostati nesavladani na ovom meču

90+1' Sjajna šansa za Bešića. Fudbaler Evertona prvo je odlično prekinuo akciju domaćih pred svojim šesnaestercem, a onda ispratio kontranapad i na kraju našao se u stopostotnoj šansi. Golman Švajcarske ipak izlazi kao pobjednik iz situacije "jedan na jedan".

90' Korner za Švajcarce  u posljednjem minutu utakmice. Ništa od opasnosti po gol Burića.

Bh. navijači uspjeli su da unesu na stadion značajne zalihe pirotehnike koju su sada zapalili

86' Hadžić je ubacio iz kornera, Džeko glavom, ali lopta odlazi nekoliko centimetara iznad prečke

83' Stopostotna šansa za Švajcarsku, Seferović poslije odlične dubinske lopte šutira preko gola

74' Nezgodan sudar Burića, koji je u međuvremenu zamijenio Begovića, sa jednim fudbalerom Švajcarske. Sve će ipak biti u redu.

Švajcarci napadaju, ali odbrana zmajeva je sigurna

67' Prodor Švajcaraca po lijevoj strani i dobar centaršut, Seferović šutira pored gola

57' GOOOOL! Pjanić je povisio na 2:0! Fudbaler Rome je još jednom pokazao kakav je majstor za slobodnjake. Lopte je odsjela u gornji desni ugao.

55' Opasan napad domaćih. Rezervista klose je šutirao glavom sa šest metara pored gola

Pritisak Švajcaraca. Zmajevi se ipak dobro brane

51' Švajcarci uzvraćaju iz kontranapada, Štefen je u odličnoj prilici, Begović brani. Lopta je otišla u korner.

51' Zukanović se našao u napadu i šutirao, međutim, neprecizno

Počelo je drugo poluvrijeme

Prvo poluvrijeme

45+1 Ibišević je odlično primio loptu na prsa i šutirao iz okreta, lopta odlazi preko gola

39' Pjanić je ubacio u peterac, Somer brani

32' Rodrigez šutira preko gola iz slobodnjaka sa nekih 25 metara

26' Ibišević je pao u šesnaestercu, kontakta je bilo, međutim ništa od najstrože kazne

25' Begović sigurno hvata loptu poslije pokušaja Džake iz daljine

23' Vranješ je izborio korner. Zukanović je šutirao glavom sa penala, ali direktno u Somera

Velika podrška bh. navijača na ne baš ispunjenom Lecigrundu. Ori se tribinama "Ovo je Bosna"

14' GOOOOL! Džeko pogađa za 1:0! Napadač Rome primio je loptu na lijevoj strani poslije polukontre, povukao u šesnaesterac, a potom šutirao u suprotni ugao Someru.

Gol Džeke

9' Dobar pritisak pred protivničkim šesnaestercom, novi korner za BiH. Pjanić je podvalio povratnu za Lulića koji je izblokiran

6' Odličan pokušaj Ibiševića glavom i odbrana Somera, ali bio je ipak ofsajd

5' Seferović reaguje dobro u odbrani, novi korner za BiH. Dobro reaguje odbrana i otklanja opasnost, međutim "zmajevi" su brzo osvojili loptu

4' Ofanziva "zmajeva". Velika gužva u šesnaestercu domaćih. Redaju se korneri. Već četvrti u nizu.

3' Džeko je šutirao, pogađa malu mrežicu. Lopta je zakačila nekog, korner.

2' Švajcarci u dobroj prilici, Seferović je šutirao pored gola Begovića

Počeo je meč

U toku je intoniranje himni na stadionu Lecigrund u Cirihu.

Selektor Mehmed Baždarević odlučio se za praktično najjači sastav kojim raspolaže u ovom trenutku:

BIH: Begović, Vranješ, Spahić, Zukanović, Kolašinac, Bešić, Pjanić, Višća, Lulić, Ibišević, Džeko

ŠVAJCARSKA: Somer. Lihtštajner, Šer, Senderos, Rodrigez, Fernandez, Džaka, Kasami, Štefen, Mehmedi, Seferović

Reprezentacija BiH će kao što je već uobičajeno na gostovanjima širom Evrope  imati ogromnu podršku svojih navijača na prijateljskom meču protiv Švajcarske.

Ovaj meč igra se u 20.30 na stadionu Lecigrund u Cirihu, a nešto više od sat vremena prije početka utakmice, navijači BiH, popularni BH Fanatikosi organizovano su krenuli ulicama Ciriha ka stadionu.

Dobra atmosfera u Cirihu pred prijateljski meč sa učesnikom EURO 2016, selekcijom Švajcarske, koju sa klupe vodi Sarajlija Vladimir Petković.

Navijači BiH u Cirihu

Selektor BIH Mehmed Baždarević uručiće večeras prije početka utakmice sa Švajcarskom prigodne poklone kolegi u suparničkom timu Vladimiru Petkoviću.

Ovim činom Baždarević, ali i rukovodstvo FSBiH želi da poželi sreću Petkoviću i reprezentaciji Švajcarske na predstojećem Evropskom prvenstvu koje će biti održano u Francuskoj.

Protivnici Švajcarskoj na šampionatu Starog kontinenta biće selekcije Francuske, Rumunije i Albanije.

Mehmed Baždarević i Vladimir Petković tokom igračke karijere nastupali su za rivalske klubove Željezničar i Sarajevo.