"Prazne puške" na 109. derbiju Sarajeva

Sarajevo i Željezničar odigrali su bez golova u nedjelju popodne 109. ligaški meč na "Koševu" u okviru 12. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine - 0:0.

PL BiH (12. kolo): Sarajevo - Željezničar 0:0 Izvor: MONDO/Samir Cacan

U prvom poluvremenu susreta na stadionu "Asim Ferhatović Hase" Željo je imao zrelije prilike za pogotke, dok su u nastavku "bordo" fudbaleri imali inicijativu, ali je kad se sve sabere neriješen ishod najrealniji i najpravedniji - 0:0.

Bio je ovo 46. remi sarajevskih klubova, pa je Željezničar ostao na 32 pobjede i ima jednu više od gradskog rivala Sarajeva.

Derbi u prvih 45 minuta nije ponudio mnogo izrazitih prilika za pogotke, ali je Željo ipak za nijansu bio konkretniji.

Sandi Križman je propustio čist zicer ispred golmana bordo tima Bojana Pavlovića, koji je odlično reagovao kad se našao "oči u oči" sa fudbalerom Želje.

Najbolju šansu u prvom poluvremenu Sarajevo je imalo preko Nermina Crnkića, koji je poslije centaršuta kapitena Harisa Duljevića, šutirao pored gola Vedrana Kjosevskog.

U sudijskoj nadoknadi prvog dijela domaći su mogli do prednost ali je volej Marka Ćetkovića završio visoko iznad gola Želje.

Više je napadalo Sarajevo u nastavku utakmice, ali ekipa Mehmeda Janjoša nije uspjela da zatrese mrežu gostiju sa "Grbavice" iako je stvoreno nekoliko pristojnih šansi.

Najbolju je u 50. minutu imao Nermin Crnkić, međutim, sjajno je reagovao golman Kjosevski.
Željo je na drugoj strani prijetio iz kontranapada i prekida, posebno preko Miroslava Stevanovića, čiji je slobodnjak uz malo sreće završio tik pored lijeve stative.

I to bi otprilike bilo to, obe ekipe su zbog važnosti meča više čuvale vlastitu mrežu, bez posebne tendencije da ugroze gol protivnika.

...

Bordo tim je sedmi put ove sezone odigrao neriješeno, dok je Želji ovo bio četvrti ovosezonski "egal", kojim su i jedni i drugi ostali u trci za titulom, iako je Zrinjski poprilično odmakao u odnosu na sve pratioce.

Ovo su sastavi za koje su se treneri Mehmed Janjoš i Slavko Petrović odlučili za 109. sarajevski derbi.

SARAJEVO: Pavlović, Hodžić, Rustemović, Novaković, Duljević, Sarić, Crnkić, Mihojević, Al. Bekić, Ćetković, Ahmetović.

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Memija, Kosorić, Bokačini, S. Stevanović, Blagojević, Marković, M. Stevanović, Radinović, Križman, Lendrić.

Sarajevski derbi solidno je sudio Irfan Peljto sa pomoćnicima Davorom Beljom i Amerom Macićem.

/Vagner 21/

TABELA: Zrinjski 27, Krupa 21, Radnik 19, Sarajevo 19, Željezničar 19, Mladost 18, Sloboda 17, Široki Brijeg 16, Vitez 12, Olimpik 9, Metalege BSI 9, Čelik 6.

TOK MEČA

1 - Počeo je derbi na "Koševu".

5 - Početno ispitivanje snage, uglavnom se igra odvija između dva kaznena prostora bez prilika da se ugrozi gol.

8 - Prvi je zaprijetio Željo, ali se Ivan Lendrić spetljao, pa je ostao čak i bez izborenog kornera.

10 - Dobar napad plavih. Poslije centaršuta Lendrića u posljednji trenutak ispred Miroslava Stevanovića loptu je izbacio defanzivac bordo tima Marko Mihojević.

...

15 - Sarajevo zasad nije uspjelo da zaprijeti golmanu Vedranu Kjosevskom, iako je kapiten bordo tima Haris Duljević veoma raspoložen za igru.

19 - Prva šansa za Sarajevo! Centrirao je Duljević sa lijeve strane, ali je Nermin Crnkić glavom šutirao pored gola.

...

21 - Žuti karton za fudbalera Sarajeva i crnogorskog internacionalca Marka Ćetkovića.

24 - Stopostotna prilika za bordo tim! Iz kornera je centrirao Duljević, lopta je došla na drugu stativu, ali je Marko Mihojević sa sedam - osam metara pucao visoko iznad prečke.

30 - Mirniji period 109. sarajevskog derbija.

35 - Željo je propustio zicer! Sandi Križman je izbjegao ofsajd poslije dubinske lopte Uglješe Radinovića i sam se našao ispred golmana Sarajeva, ali je odlično odbranio Bojan Pavlović.

...

42 - Mersudin Ahmetović je bio najviši u skoku poslije kornera, ali je bio jako neprecizan i propala je prilika Sarajeva.

43 - Na drugoj strani sam sebi je šansu stvorio napadač Želje Lendrić, kojeg je mnogo kritikovao trener Slavko Petrović u posljednje vrijeme, ali ni on nije bio precizan.

45+1 - Dobra šansa za Sarajevo poslije odlične akcije po lijevoj strani koju je započeo Duljević, da bi Ćetković iz voleja šutirao nebu pod oblake sa nekih 11, 12 metara.

...

- poluvrijeme -

46 - Nastavljen je sarajevski derbi na stadionu "Asim Ferhatović Hase".

48 - Prva šansa u nastavku meča i to za Sarajevo. Crnkić je primio loptu u šesnaestercu i iz okreta šutirao, ali je Kjosevki bio na visini zadatka.

55 - Žuti karton za Darka Markovića.

62 - Lendrić je izgubio loptu na sredini terena, sijevnula je kontra Sarajeva preko Duljevića, koji je izdržao duel i uposlio Edina Rustemovića, ali je njegov udarac završio visoko iznad gola Želje.

67 - Elvis Sarić ubacio za Sašu Novakovića koji je šutirao glavom, ali nema problema za golmana Kjosevskog.

69 - Izmjena u ekipi Želje: umjesto Križmana u igri je Milivoje Lazić.

72 - Sarajevo je opet zaprijetilo, ovog puta je akter bio Duljević, ali je ponovo Kjosevski siguran.

75 - Stevanović se našao u prilici ispred gola Sarajeva, tražio je suprotan ugao, ali je njegov udarac glavom zaustavio defanzivac Mihojević.

78 - Mehmed Janjoš je iz igre zbog povrede povukao kapitena bordo tima Harisa Duljevića, a umjesto njega u timu domaćina je Anel Hebibović.

79 - Radinović je napustio teren, a umjesto njega je u ekipi Želje u igri Beganović.

80 - Odličan šut Stevanovića iz slobodnog udarca sa 25 metara, međutim, lopta je pogodila nekog u živom zidu Sarajeva i otišla pored stative.

81 - Nova izmjena u Sarajevu, Amer Bekić je ušao umjesto Mersudina Ahmetovića.

86 - Čini se da su obe ekipe zadovoljne neriješenim ishodom, igra se poprilično bez rizika.

88 - Perica Ivetić je zamijenio Ćetkovića u ekipi Sarajeva, dok je u Želji umjesto Lendrića u igri Stevo Nikolić.