Roma s pola snage, Džeko opet strijelac

Fudbaleri Rome opravdali su ulogu favorita protiv Palerma (4:1) u posljednjoj utakmici devetog kola italijanske Serije A i vratili se na drugu poziciju na tabeli. Edin Džeko se učvrstio na prvom mjestu liste strijelaca.

"Vučica" je u nedjelju uveče bez većih problema zabilježila šestu pobjedu u šampionatu i preskočila Milan na drugoj poziciji zbog bolje gol razlike, pa sad i Rimljani ozbiljno "duvaju" u vrat lideru Juventusu.

Roma - Palermo 4:1 (1:0)

Kapiten Bosne i Hercegovine i napadač "vučice" Edin Džeko je od početka susreta na "Olimpiku" bio jedan od najagilinijih u domaćem timu, a u 14. minutu je pripremio prvu odličnu šansu ispred gola Sicilijanaca, ali je šut Stefana El Šaravija bio za malo neprecizan.

Prvi strijelac Serije A je u 31. minutu bio najzaslužniji za vođstvo domaćina - odlično je Džeko primirio dubinsku loptu i asistirao Mohamedu Salahu, a Egipćanin je ćušnuo ispod golmana Josipa Posavca - 1:0.

Gosti su prvi put zaprijetili u 37. minutu iz slobodnog udarca, koji je bespotrebno skrivio defanzivac Rome Žoan Žezus. Međutim, poklon sa 18 metara nije iskoristio Alesandro Dijamanti, čiji je šut završio iznad prečke rimskog kluba.

U nastavku utakmice, izabranici Lućana Spaletija su već u 52. minutu udvostručili prednost zahvaljujući nespretnoj intervenciji hrvatskog čuvara mreže.

Iskosa sa lijeve strane Leandro Paredes je centrirao ka petercu, a lopta je odskočila ispred Posavca i odsjela u mreži - 2:0.

Sicilijanci su uzvratili šansom u 56. minutu kad je slovenački defanzivac Siniša Anđelković najviše skočio poslije centaršuta i dobro šutirao, ali je još bolje odbranio Vojčeh Šćesni.

Kapiten Bosne i Hercegovine je u 67. minutu poslije dodavanja Alesandra Florencija pogodio sami ugao i stavio tačku na siguran trijumf Rome - 3:0.

Bio je to osmi pogodak Džeke u ovoj sezoni kojim se učvrstio na liderskoj poziciji najboljih golgetera u šampionatu Italije.

Podsjetimo, na prethodnom dvoboju sa Palermom u prestonici Italije, Džeko je postigao dva gola, ali je imao i jedan veliki promašaj u ubjedljivom trijumfu od 5:0.

...

Do kraja, Palermo je uspio da postigne počasni gol preko rezerviste Robina Kvesona u 81. minutu, a već u narednom napadu El Šaravi je zatresao mrežu gostiju i postavio konačnih 4:1.

Interesantno, ovo je bio prvi gostujući poraz ekipe Roberta De Zerbija u tekućoj sezoni.