Opet "nula" u sarajevskom derbiju!

Sarajevski 110. derbi između Željezničara i Sarajeva završen je remijem bez golova pa je Zrinjski ostao lider Premijer lige Bosne i Hercegovine nakon četvrtog kola Lige za šampiona.

Željezničar - Sarajevo 0:0 Izvor: MONDO/Samir Cacan

I treći derbi Sarajeva ove sezone u Premijer ligi BiH okončan je bez pobjednika.

Nakon što su viđeni golovi u prvom duelu na "Grbavici" (1:1), na "Koševu" ih nije bilo, baš kao ni u subotu uveče ponovo na stadionu Željezničara - 0:0.

A nije da nije bilo kvalitetnog fudbala i dobrih prilika, posebno u prvom poluvremenu i pred golmanom Sarajeva Bojanom Pavlovićem, ali i pred čuvarom mreže Želje Vedranom Kjosevkim, koji su odlično obavili posao.

Počelo je žestoko šansom za Sarajevo u trećem minutu kad je Mersudin Ahmetović umalo šokirao navijače Želje, s obzirom da su pristalice "bordo" tima bojkotovale "vječiti derbi", međutim, odlično je odbranio makedonski golman.

SARAJEVO: Pavlović, Hodžić, Rustemović (od 15. minuta Ivetić), Novaković, Duljević, Sarić, Crnkić, Hebibović (od 89. minuta Lelić), Mihojević, Bekić Al. i Ahmetović.

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Stevanović S., Crnov (od 62. minuta Zakarić), Blagojević, Bogičević, Stanić, Kerla, Zeba (od 81. minuta Osmanković), Lendrić, Radinović (od 71. minuta Marković) i Stevanović M.

Na "Grbavici" je potom krenula Željina mašina i do odlaska na odmor kreirala sijaset prilika. Prvenstveno je agilan bio prvi strijelac Premijer lige BiH Ivan Lendrić, ali i neprecizan i neodlučan u ključnim trenucima.

One lopte kad bi pogodio okvir gola sigurno je odbranio Pavlović.

U drugom dijelu, kvalitet igre je opao, a više šansi za pogotke imali su gosti sa stadiona "Asim Ferhatović Hase", posebno nakon što je dva žuta kartona nepromišljeno zaradio Semir Kerla i ostavio na cjedilu plave fudbalere u posljednjih 15-ak minuta.

Pritiskalo je Sarajevo do kraja i pokušavalo da stigne do sva tri boda, ponajprije Anel Hebibović uz kapitena Harisa Duljevića, ali Željo je sačuvao mrežu za novi remi sarajevskih rivala.

Ukupno gledano ovo je bio 47. "egal", a na posljednjih 10 mečeva, samo na jednom susretu postignuta su tri gola.

Ovaj ishod naravno, najviše je obradovao fudbalere mostarskog Zrinjskog, koji su ostali lideri na tabeli sa jednim bodom više u odnosu na Želju, dok Sarajevo za "plemićima" zaostaje četiri boda.

Sjajan utisak sa 110. derbija Sarajeva su ostavili i navijači Želje, tzv. Manijaci, koji su ako zanemarimo uobičajenu bakljadu, na južnoj tribini istakli transparent "Pravda i istina za Puljić Vedrana", podsjetivši na ubijenog navijača "bordo" tima u Širokom Brijegu 2009. godine.

Željezničar - Sarajevo 0:0

(TABELA Liga za šampiona): Zrinjski 53, Željezničar 52, Sarajevo 49, Radnik 39, Sloboda 38, Krupa 36.

/Brković 40/

TABELA (Liga za opstanak): Široki Brijeg 35, Mladost DK 31, Metalege 26, Vitez 25, Čelik 21, Olimpik 15.

TOK UTAKMICE

- kraj-

90- Igraće se još tri minuta sudijske nadoknade.

86 - Koškanje na terenu zbog prekršaja Ivetića nad Zakarićem, a epilog cijele priče bio je žuti karton Ivetiću i Srđanu Staniću.

84 - Poslije akcije Duljevića i Ahmetovića, Hebibović se našao u šansi, ali je šutirao visoko iznad prečke Želje.

81 - Petrović je primoran na zamjenu nakon isključenja Kerle. Umjesto kapitena Zebe u igri je mladi Kemal Osmanković.

80 - Sarajevo je zaprijetilo udarcem Hebibovića, ali je siguran bio Kjosevski.

78 - Elvis Sarić je šutirao iskosa iz slobodnjaka, ali ispod prečke je izvadio Kjosevski i izbacio loptu u korner.

77 - Kerla je u dva minuta dobio dva žuta odnosno crveni karton! Željo sa 10 igrača do kraja. Prvi zbog koškanja sa Novakovićem, a drugi zbog igranja rukom na ivici kaznenog prostora.

75 - Igra se malčice primirila, da li je u pitanju zatišje pred buru?

71 - Željo je napravio novu izmjenu - umjesto Radinovića na terenu je Darko Marković.

68 - "Manijaci" su istakli transparent "Pravda i istina za Puljić Vedrana", podsjetivši na ubijenog navijača Sarajeva u Širokom Brijegu.

67 - Kerla je bio najviši u skoku poslije centaršuta Zebe, ali je šutirao pored stative gola Sarajeva.

62 - U igri u ekipi Želje je Goran Zakarić umjesto Ivana Crnova.

59 - Pavlović je u dva navrata spasio Sarajevo, posebno dobru šansu odbranio je Stevanoviću nakon kornera.

56 - Centaršut Zebe u peterac, ali se nije snašao Stevanović i propala je šansa za Željezničar.

53 - Bakljada navijača Željezničara, sigurno će biti posla za Disciplinsku komisiju Fudbalskog saveza BiH.

49 - Prvi korner za Želju u nastavku, ali je Jadranko Bogičević šutirao visoko iznad prečke nakon centaršuta kapitena plavih Zajka Zebe.

46 - Nastavljena je utakmica između Željezničara i Sarajeva.

- poluvrijeme-

Gledali smo odličnu utakmicu, Željo je bio bolji rival na terenu u prvih 45 minuta, stvorio je nekoliko solidnih prilika preko Ivana Lendrića, ali kvalitetnije šanse ipak je imao "bordo" tim. Posebno Anela Hebibovića u finišu prvog dijela, ali zasad se mreže nisu zatresle.

42 - Najbolja šansa na utakmici dosad i to za Sarajevo - poslije udarca Duljevića sa distance, Kjosevski je odbio loptu, a Anel Hebibović promašio "zicer" sa pet, šest metara.

36 - Crnov je u petercu pronašao Lendrića, ali je napadač Želje umjesto da šutira odlučio da glavom vrati povratnu loptu, međutim, nikog nije bilo od igrača u plavim dresovima da ćušne loptu u mrežu.

34 - Kapiten Sarajeva Duljević je šutirao loptu ispod prečke, ali je samo omogućio Kjosevskom da napravi paradu.

32 - SIjevnula je kontra Sarajeva, Haris Duljević je poslao loptu prema napadačima Sarajevima, ali je u posljednjem trenutku intervenisao Semir Kerla i izbacio je u korner.

30 - Nova šansa za Želju - Stevanović je klizećim startom izborio loptu i sa zemlje centrirao na deset metara od gola Sarajeva, ali je Ivan Crnov šutirao pored desne stative.

27 - Domaćin je nastavio sa pritiskom, ali zasad se "bordo" tim odlično brani. Plavi su već izveli pet kornera.

20 - Željo je osim početne šanse gostiju, apsolutno dominirao u dosadašnjem dijelu utakmice i samo zahvaljujući golmanu Pavloviću, ali i neodlučnosti Lendrića, plavi nisu stekli prednost.

15 - Povrijedio se Mirza Hrustemović, a umjesto njega u ekipi Sarajeva je Perica Ivetić.

14 - Ponovo Lendrić i ponovo je propustio odličnu šansu nakon što je nanizao dvojicu igrača "bordo" tima. Oklijevao je kod šuta i bio izblokiran, što je natjeralo trenera Petrovića da ustane sa klupe Želje.

13 - Isti akteri su stvorili novu šansu pred golom Sarajeva, ali se nije najbolje snašao Lendrić i loše šutirao.

8 - Miroslav Stevanović je prošao po desnoj strani i na 16 metara pronašao prvog strijelca Želje Ivana Lendrića, međutim, njegov udarac bez problema je ukrotio golman Sarajeva Bojan Pavlović.

3 - Bordo tim je zaprijetio već na početku preko Mersudina Ahmetovića, ali je golman Želje Vedran Kjosevski odlično odbranio njegov udarac.

1 - Počeo je dvoboj na "Grbavici".

Pred 110. okršaj sarajevskih "vječitih" rivala Željezničara i Sarajeva u četvrtom kolu Lige za šampiona, na kojem neće prisustovati gostujuće pristalice po prvi put u istoriji, mostarski Zrinjski se sigurnim trijumfom nad Radnikom (2:0) ponovo vratio na čelo prvenstvene tabele.

Trener Želje Slavko Petrović iznenadio je sastavom jer je u početnih 11 uvrstio Ivana Crnova i Uglješu Radinovića, dok na drugoj strani strateg "bordo" tima Mehmed Janjoš je na teren izveo očekivanu postavu.

Glavni sudija derbija je Sarajlija Admir Šehović.

Željezničar: Kjosevski, S. Stevanović, Crnov, Blagojević, Bogičević, Stanić, Kerla, Zeba, Lendrić, Radinović, M. Stevanović.

Sarajevo: Pavlović, Hodžić, Rustemović, Novaković, Duljević, Sarić, Crnkić, Hebibović, Mihojević, Al.Bekić, Ahmetović.