"Zmajevi" odigrali za Grke (VIDEO)

Fudbalski reprezentativci Bosne i Hercegovine večeras su u Nikoziji poraženi od Kipra rezultatom 3:2.

Izabranici Mehmeda Baždarevića su nakon vodstva od 2:0 na poluvremenu, u drugom dijelu utakmice za jedanaest minuta primili tri gola od selekcije Kipra.

Kipar - BiH 3:2
/Kristofi 65, Laban 67, Sotirou 76, - Šunjić 33, Višća 44/

SASTAVI:

Kipar: Panai, Merkis, Katelaris, Demetriu, Sotiriu, Kristofi, Haralambides, Laban, Kiriaku, Margaka, Arimatas.

Trener: Ran Ben Šimun

BiH: Begović, Bičakčić, Kolašinac, Vranješ, Šunjić, Cimirot, Lulić, Višća, Pjanić, Ibišević, Džeko.

Trener: Mehmed Baždarević

Sudija: Andre Mariner

Bh. tim je dobro počeo meč i već u 3. minuti su imali prvu priliku kada je Lulić pogodio stativu. Zmajevi su nastavili u istom ritmu dok su domaćini stajali duboku u svojoj polovini i vrebali prilku iz kontranapada. Napadačka igra se "zmajevima" isplatila u 33. minuti kada je nakon kornera Pjanića lopta srećno pogodila Šunjića u koljeno i završila u mreži Kiprana. Pred sam kraj prvog dijela Višća je nakon prodora Kolašinca povisio na 2:0. Reprezentacija BiH je u prvom poluvremenu izgledala dobro i činilo se da ima Kiprane pod kontrolom, ali niko nije mogao da pretpostavi ono što će uslijediti u drugom dijelu.

"Zmajevi" su u drugo poluvrijeme ušli katastrofalno i neobjašnjivo se povukli u svoju polovinu prepustivši sredinu terena domaćinima. Kiprani su svoju bolju igru krunisali u 65. minuti golom Kristofija, dok su u 67. minuti potpuno šokirali Džeku i društvo kada je Laban poravnao rezultat.

Selekcija BiH je nakon drugog gola Kiprana pokušala da konsoliduje redove. ali je novi šok uslijedio u 76. minuti kada je Sotirou povisio na konačnih 3:2.

Direktni rival BiH za plasman na Mundijal selekcija Grčke je, u svom stilu, odigrala bez golova sa Estonijom i time ostavila "zmajeve" u igri za plasman u Rusiju.

U trećem meču grupe "H" selekcija Belgije je demolirala Gibraltar rezultatom 9:0 i učvrstila prvu poziciju u grupi.

Poslije sedam odigranih kola na tabeli grupe "H" prva je Belgija sa 19 bodova, slijede Grčka s 13, BiH 11, Kipar 10, Estonija 5. Na začelju je Gibraltar bez bodova.

Reprezentacija BiH sljedeći meč igra u nedelju od 20:45 časova protiv Gibraltara.

IZ MINUTA U MINUT

Kraj utakmice

90' Veliku prilka za Kipar. Sreća za "zmajeve". Igraće se četiri minute nadoknade.

86' Igrači Kipra su se povukli u svoju polovinu. Izabranici Mehmeda Baždarevića ne mogu da naprave priliku za gol.

82' U bh. timu igru napušta Ibišević kojeg mijenja Hodžić.

80' Izmjena u domaćen timu. Izlai Kristofi a u igru ulazi Aleksadru.

76' GOL Sotirou. Katastrofa za "zmajeve". Odličan dupli pas na desnoj strani su odigrali Kirijaku i Demetriu koji je poslao prizeman centaršut na peterac gdje je Sotirou uputio udarac koji je zakačio Šunjića na putu prema mreži.

75' Cimirota u igri mijenja Jajalo.

71' Žuti karton za Lulića.

69' U timu Kipra "požutio" je Avram

67' GOL Laban. Šok za bh. tim. Kipar izjednačuje odličnim golom Labana kojem je loptu na šesnaest metara ostavio Sotirou, a igrač domaćih je odličnim udarcem pogodio za 2:2.

65' GOL Kristofi. Kipar smanjuje na 1:2 i kažnjavaja lošu igru "zmajeva" u drugom poluvremenu.

64' Izmjena u bh. timu. Višću mijenja Milićević

62' Nastavlja se pritisak Kipra. BiH je očajno ušla u drugo poluvrijeme.

56' Ponovo ispada odbrana BiH. Sotirou je izašao "jedan na jedan" sa Begovićem ali je loše zahvatio loptu.

54' Žuti karton dobija Artimitas.

53' Dobru priliku za BiH nije iskoristio Džeko. Dobro je odbranio golman Panai.

51' Selekcija Kipra je krenula hrabrije u drugom poluvremenu. Igra se na polovini "zmajeva".

47' Gužva u šesnaestercu BiH. Nakon starta Vranješa pao je igrač domaćih, ali sudija odmahuje rukom.

46' Izmjena u domaćoj ekipi. Igru napušta kapiten Haralambides, umjesto njega ulazi Andreas Avram.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

-kraj prvog poluvremena-

44' GOL Edin VIšća. Kolašinac je silovito probio po lijevoj strani i centrirao na drugu stativu gdje je loptu u gol "pospremio" Višća. Odlična akcija "zmajeva".

Kipar - BiH / 0:2 Višća--by watch-it-now

41' Nakon gola Šunjića selekcija Kipra i dalje stoji duboko u svojoj polovini.

33' GOL Toni Šunjić. Nakon kornera Pjanića lopta je sretno u koljeno pogodila štopera bh. tima i odbila se u gol Kiprana. Zasluženo vodstvo za "zmajeve". Pjaniću je ovo sedma asistencija u ovim kvalifikacijama, čime se na prvom mjestu izjednačio sa reprezentativcem Srbije Dušanom Tadićem.

Kipar - BiH / 0:1 Šunjićby watch-it-now

Prije gola Šunjića odlično priliku za BiH je propustio Ibišević koji se, nakon odličnog dodavanja Cimirota, našao "jedan na jedan", ali mu je golman domaćih udarac skrenuo u korner.

31' Selekcija Kipra stoji duboko u svojoj polovini i dugim loptama na napadača Sotirua pokušava da razbije presing zmajeva.

25' Puno sreće za BiH. Prvo je zaprijetio kapiten Haralambides sa ivice šesnaesterca, ali je njegov udarac izblokirao Vranješ. Nakon toga je pokušao Sotirou. Izabranici Mehmeda Baždarevića imaju dosta problema sa kontrama domaćina.

21' Odličnu kontru "zmajeva" nije iskoristio Ibišević, kojem je povratnu ostavio Lulić ali je napadač Herte loše zahvatio loptu. U sljedećem napadu Džeko je prizemnim udarcem sa šesnaest metara u donji lijevi ugao testirao golmana Panaia, ali ostaje 0:0.

14' Nakon opuštenijeg posjeda lopte bh. tima, Kiprani su presjekli loptu i odigrali brzu polukontru koju nije iskoristio Kristofi, koji je dobar centaršut Demetriua sa desne strane glavom poslao preko gola Begovića.

10' Bh. tim ja zagospodario "GSP Arenom". Igra se na polovini domaćina, koji ne mogu doći do lopte.

3' STATIVA LULIĆ! Loptu je na ivici šesnaesterca pokupio igrač Lacija i jačom lijevom nogom povukao je prema golu Kiprana i odlično šutirao iz teške pozicije, ali je lopta pogodila bližu stativu gola golmana Panaia. Odličam start BiH.

1' Utakmica je počela. Prvi sa centra kreću reprezentativci BiH, koji su večeras u bijelim dresovima.

Selektor Baždarević se odlučio za ofanzivan pristup, pošto su se u prvih 11 našli Džeko i Ibišević.

Bh. reprezentacija će igrati u formaciji 4-4-2 u kojoj će Džeko biti najistureniji igrač dok će malo iza njega biti Vedad Ibišević.

Po bokovima će djelovati Edin Višća i Senad Lulić, ulogu plejmejkera će imati Miralem Pjanić pored kojeg će u nešto defanzivnijoj ulozi biti Gojko Cimirot.

U zadnjoj liniji Baždarević se odlučio za štoperski par Šunjić i Vranješ, lijevi bek će biti Sead Kolašinac dok će istu ulogu na desnoj strani imati Bičakčić.

Sa saigračima sinoć nije trenirao Kenan Kodro, napadač njemačkog Majnca. Zbog bolova u skočnom zglobu gotovo sigurno neće biti u konkurenciji za večerašnji duel. Stručni štab planira ga poštedjeti protiv Kiprana kako bi konkurisao barem za kvalifikacioni meč sa Gibraltrom, koji će biti odigran u portugalskom gradu Faro za četiri dana.

BiH je 30. na FIFA rang listi, a Kipar tek 94.