Vanja kao tornado - pobeda Partizana u Zadru!

Crno-beli ostvarili prvi trijumf u gostima ove sezone. Bek crno-belih postigao 33 poena, ubacivši čak sedam trojki, uz šut iz igre 13/15!

Veče karijere Vanje Marinkovića!

Sjajni bek crno-belih odigrao je praktično perfektan meč na gostovanju Zadru i sa čak 33 poena bio najzaslužniji što su crno-beli u finišu slomili otpor "žilavog" domaćina.

Momak rođen 1997. godine, za već zavidnim seniorskim stažom, pogodio je šest od sedam šuteva za dva poena i čak SEDAM trojki iz osam pokušaja - uključujući i onu najvažniju, pri vođstvu Beograđana od dva poena, u pretposlednjem minutu.

...

Tim hicem, pogotkom o tablu u završnici napada, crno-beli su definitivno "overili" pobedu koja će im biti značajan podstrek za nastavak sezone:

ZADAR - PARTIZAN 97:104 (21:26, 27:29, 18:19, 31:30)

Navijačka grupa domaćih, "Tornado", podržala je u petak svoje ljubimce na treningu, a veče nakon toga videla je furioznu igru sjajnog srpskog beka i "tornado" kada god bi Marinković prihvatio loptu i samo pogledao ka obruču. Utakmicu je počeo sa čak 16 ubačenih poena za 13 minuta, a završio je trojkom kojom nije dozvolio domaćima da preokrenu.

U meču u kojem su domaći imali skoro isti broj defanzivnih i ofanzivnih skokova (19:17!), Zadrani su se nekoliko puta podizali sa poda i vraćali "iz mrtvih", a najzaslužniji za to bio je mladi Luka Božić, koji je praktično sam uveo utakmicu u dramatičan finiš, ubacivši čak 29 poena.

Nekoliko puta se činilo da će Partizan mirnije pobediti. Poslednji put - pet minuta pre kraja, kada je Đoko Šalić, drugi najefikasniji igrač crno-belih (21 p), zakucavanjem ispisao rezultat 78:90. Međutim, Zadrani su ipak ostali u igri, koristeći iznuđene faulove i seriju svojih ofanzivnih skokova, kojima su "uhvatili" praktično sve što bi i promašili.

Ipak, kada je bilo najvažnije - Marinković je bio tu, spreman da povede ekipu ka pobedi.

Crno-beli će posle ovog meča usmeriti pažnju ka utakmici protiv Lijetuvos Ritasa (sreda), u drugom kolu Evrokupa. Ostaje da se vidi da li će Marko Čakarević biti spreman za taj duel, pošto je i večerašnji propustio.

ZADAR: Nouls 14, Bašić 9 (5 as), Ivanov 11 (9 sk), Kraljević, Jelenković, Krajina 15, Vuković, Brzoja 3, Špralja 16, Tomas, Božić 29 (3/4 za tri, 10 sk).

PARTIZAN: Miler 19, Vilijams Gos 8 (8 sk, 8 as), Tadić, Aranitović, Marinković 33 (7/8 za tri, 5 sk), Veličković 9, Tomić, Pecarski, Gavrilović 2, Andrić 10, Stevanović 2, Šalić 21.

Igokea - MZT (21.00)

Tabela: Crvena zvezda 3-0, Mega 2-1, Cedevita 2-1, Igokea 2-1, Budućnost 2-1, Partizan 2-2, FMP 1-2, Cibona 1-2, Olimpija 1-2, MZT 1-2, Mornar 1-2, Zadar 1-3.

Iz minuta u minut:

- KRAJ UTAKMICE, POBEDA PARTIZANA 104:97 -

40' 93:102 Miler pogađa slobodna bacanja, pa polaganje i potpuno približava crno-bele pobedi.

39' 93:98 Marinković ponovo pogađa trojku - ovaj put o tablu! Dugo nije dodirnuo loptu, ali je u pretposlednjem minutu preuzeo odgovornost i pogodio iz neizgrađene pozicije, praktično uz zvuk sirene!

39' 93:95 Božić neprestano napada crno-bele. Sada je iznudio faul Vilijams Gosa i pogodio oba slobodna bacanja. Ubacio je 29 poena.

39' 91:95 Miler je iznudio peti faul Noulsa i pogodio oba slobodna bacanja. Trener Zadrana Aramis Naglis traži tajm-aut. Domaći ovaj meč igraju sa osmoricom igrača u rotaciji, od kojih su dvojica izbačena iz igre zbog po pet ličnih grešaka. Brzoji se na klupi pridružio i Nouls.

39' 91:93 Sve što promaše - Zadrani i uhvate. Božić je dva puta uzimao loptu posle svojih promašaja i iz trećeg puta pogodio. Samo posed prednosti crno-belih.

38' 89:93 Đoko Šalić faulirao je Božića sa leđa i sudije su drugi put večeras korigovale odluku, dosudivši centru Beograđana ipak nesportski faul.

38' 87:93 Još jedan ofanzivni skok domaćih (Božić), koji imaju više ofanzivnih nego defanzivnih skokova. Marinković je potom faulirao beka domaćih, a on iskoristio oba penala.

36' 85:93 Marinković ne prestaje da pogađa (6/7 trojke!), ali i Zadar još ostaje u "životu" ofanzivnim skokovima. Špralja je vratio razliku na oam poena pogotkom za "dva plus jedan".

36' 82:90 Božić, pa Špralja brzo "vezuju" uzastopne pogotke Zadra. Miroslav Nikolić traži tajm-aut.

35' 78:90 Još jedno zakucavanje Đoka Šalića, koji je upravo postigao svoj 21. poen. Aramis Naglić zove tajm-aut uoči finiša.

35' 78:88 Patrik Miler pogađa na isteku napada i ponovo donosi dvocifrenu prednost crno-belima.

34' 78:84 Suvišan faul Andrića na Božiću pri šutu, što talenat domaćih koristi za "dva plus jedan".

33' 75:83 Zadar ne odustaje - Špralja postiže još jednu trojku.

32' 72:83 Sjajan meč Vanje Marinkovića u Zadru! Pogodio je još jednu trojku - svoj 11. šut iz 13. pokušaja.

31' 72:77 Vanja Marinković u jako važnom trenutku odgovara na trojku (69:77), ali Špralja potom ostaje sam na šutu za tri - i pogađa.

- kraj treće četvrtine -

30' 66:74 Ivanov hvata ofanzivni skok u reketu crno-belih 1,7 sekundi pre kraja i uz to iznudio faul Marinkovića.

29' 64:75 Važna Andrićeva trojka, za kraj naleta domaćih. Odlično igra krilo crno-belih u ovoj deonici.

28' 64:72 Mislav Brzoja pravi petu ličnu grešku, a Zadrani uz to dobijaju i tehničku grešku.

27' 62:68 Božić pogađa trojku, za šest poena prednosti Beograđana.

25' 55:66 Špralja postiže dva poena, dok se čini da se Zadar "podiže" posle perioda u nokdaunu.

23' 50:62 Crno-beli odlično počinju drugi deo. Andrić je pogodio trojku iz ćoška, za maksimalnih "plus 12". Aramis Naglis zove domaće na tajm-aut.

22' 50:57 Krajina pogotkom uvodi meč u drugi deo, dok na drugoj strani Gavrilović "popravlja" promašaj Veličkovića.

Strelci:

ZADAR: Nouls 10, Bašić 5, Ivanov 7, Krajina 13, Brzoja 3, Božić 10.

PARTIZAN:  Miler 6, Vilijams Gos 4, Marinković 19 (3/4 za tri poena), Veličković 9, Andrić 1, Stevanović 2, Šalić 14.

- poluvreme

20' 48:55 Vilijams Gos stavlja tačku na prvo poluvreme, pogodivši za dva sa distance.

20' 46:53 Ivanov hvata ofanzivni skok i pogotkom za dva uvodi meč u poslednji minut.

19' 44:53 Veličković ne staje. Vezao je devet poena, za novih plus devet. Sad je pogodio iz reketa.

19' 42:51 Veličković u ritmu - ubacuje trojku i donosi crno-belima "plus 9". Njegov sedmi uzastopni poen.

18' 42:48 Nouls pogađa sa distance za domaće, a Veličković ponovo staje na "crtu" i realizuje oba šuta.

18' 39:46 Ivanov pogađa uz faul, Brzoja pravi četvrtu ličnu grešku, a Veličković iznuđuje prekršaj i dva penala, koja koristi.

17' 37:44 Bašić pogađa trojku, a Krajina promašuje oba slobodna bacanja, što kažnjava Vanja Marinković - svojom trećom trojkom iz tri pokušaja.

16' 34:41 Miler za Šalića, koji zakucava za maksimalnih "plus 7" (34:41)

15' 34:39 I Đoko Šalić u dobrom napadačkom ritmu. Sa linije penala ubacuje svoj 12. poen.

14' 34:34 Serija ofanzivnih skokova Zadrana i trojka Božića za izjednačenje. Miroslav Nikolić traži tajm-aut.

13' 31:32 Brzoja pogađa uz faul i nakratko donosi Zadru prednost (31:30), na koju odgovara Andreja Stevanović.

13' 28:30 Serija Zadra za izjednačenje (28:28), ali Vanja Marinković ubacuje i svoj 16. poen i odbija nalet domaćih.

10' 21:26 Luka Božić je tri puta uzastopno šutirao iz reketa Partizana i promašio sva tri pokušaja. Ekipe odlaze na prvu pauzu.

10' 21:26 Odličan potez Milera, koji utrčava pod obruč i pogađa uz faul.

10' 21:23 Krajina i Ivanov zadaju crno-belima probleme u reketu, pa je Zadar sakupio pet ofanzivnih skokova. U jednoj takvoj situaciji, Ivanov je iznudio faul kojim su crno-beli ispunili bonus.

9' 18:23 Ivanov faulira Andrića i šalje ga na liniju penala, jer je Zadar upravo ispunio bonus. Krilo Beograđana koristi drugu šansu sa "crte".

7' 18:20 Sada Šalić nosi crno-bele u napadu. Bašić mu odgovara pogođenim flouterom.

6' 11:16 Sjajan početak Vanje Marinkovića! Vezao je i dve uzastopne trojke i sada već sam ubacio više poena od čitave ekipe Zadra. Na drugoj strani je Kristijan Krajina postigao devet.

5' 8:10 Marinković istrčava kontru i treći put pogađa posle prodora.

4' 8:8 Šalić i Marinković dobro uvode crno-bele ofanzivno u meč. Postigli su po četiri poena.

Partizan i na ovoj utakmici neće računati na Marka Čakarevića.

Startne petorke:

ZADAR: Nouls, Brzoja, Krajina, Božić, Ivanov

PARTIZAN: Vilijams Gos, Marinković, Andrić, Gavrilović, Šalić

Zadar (1-2) - Partizan (1-2)
.

Duel starih rivala u Dalmaciji počinje u 17 časova, u dvorani koju su u petak posetili i navijači, da bi pesmom i bakljama podržali domaćina.

Ekipa Miroslava Nikolića doputovala je u Zadar direktno iz Berlina, gde je igrala protiv Albe u prvom kolu Evrokupa.

I jedan i drugi tim počeli su novu "jadransku" sezonu uzastopnim porazima, posle kojih su prošlog vikenda ostvarili pobede. Partizan protiv FMP-a kod kuće, a Zadar na gostovanju MZT Skoplju.

"Posle katastrofalnog odbrane u Berlinu, imali smo dosta sastanaka i treninga ovde u Zadru, sa željom da pokušamo da rešimo te probleme", rekao je u najavi utakmice trener gostiju Nikolić, koji u Berlinu nije računao na Marka Čakarevića.

Direktan prenos ove utakmice, kojom počinje 4. kolo ABA lige, možete pratiti na TV Arena sport. Sudije meča biće Mario Majkić (Slovenija), Milan Nedović (Slovenija) i Vladan Šundić (Crna Gora).