Švajcarci zaslužili pobedu, ali ne i penal (VIDEO)

Severna Irska poražena kao domaćin u prvom meču baraža za Svetsko prvenstvo.

Reći će mnogi - pravda je zadovoljena!

Ima, naravno, i revanš u nedelju u Bazelu, ali Švajcarska, koja je u grupnoj fazi imala devet pobeda i jedan poraz, jednom nogom je na Svetskom prvenstvu u Rusiji.

U prvom meču baraža, Severna Irska je savladana u Belfastu 1:0.

Gosti su po prikazanoj igri zaslužili pobedu, međutim, ne na način na koji su do nje i došli. Strelac jedinog gola bio je Rikardo Rodrigez iz penala u 59. minutu. Rumunski sudija Ovidiu Hacegan pokazao je na belu tačku zbog navodnog igranja rukom Korija Evansa, ali posle pogledanog snimka, čini se da toga nije bilo...

Irci će, sigurno, protestovati i zbog situacije u petom minutu, kada je Fabija Šar posle oštrog starta dobio žuti karton, iako su domaćini smatrali da je zaslužio isključenje.

Ta odluka, kao i penal, možda bi promenili ishod ovog meča, ali je evidentno bilo da su Švajcarci kvalitetniji tim. Gosti su se trudili i napadali, dok se domaćin opredelio za defanzivu...

Podsetimo, Švajcarska je grupnu fazu završila sa samo jednim porazom i to u poslednjem kolu od Portugala, koji je zauzeo prvo mesto zbog bolje gol-razlike. Do te utakmice, Švajcarci su imali maksimalnih devet pobeda, ali su u Lisabonu pružili neubedljivu partiju protiv aktuelnih evropskih prvaka i izgubili 0:2. Iza pomenute dve selekcije ostali su Mađarska, Farska Ostrva, Letonija i Andora.

Severna Irska je bila druga u svojoj grupi, iza Nemačke, a ispred Češke, Norveške, Azerbejdžana i San Marina.

Švajcarska je do sada 10 puta učestvovala na Svetskim prvenstvima, a najveći uspeh ostvarila je 1954. kada je stigla do četvrtfinala. Severna Irska se takmičila tri puta i takođe je uspela da stigne do četvrtfinala, 1958. godine. Na Mundijalu su poslednji put, ipak, igrali daleke 1986, a biće im potrebno mnogo, mnogo bolje izdanje u nedelju nego ovog četvrtka da bi se to promenilo.