Borben, 149. prvenstveni, rimski "Derbi dela Kapitale" između Rome i Lacija, "vučica" riješila u svoju korist rezultatom 2:1. Aleksandar Kolarov iznudio jedanaesterac.

Jedan od najvećih evropskih i svjetskih derbija, 149. prvenstveni "Derbi dela Kapitale", pripao je Romi.

"Vučica" je u drugom poluvremenu slomila otpor žilavog rivala, te tako nastavila sjajnu seriju s jedne, odnosno prekinula niz rivala s druge strane.

ROMA - LACIO 2:1 (0:0)

Odličnoj seriji jednog od dva kluba koji su u izuzetnoj formi, večeras je morao doći kraj. Lacio je devet prethodnih mečeva u svim takmičenjima riješio u svoju korist, nanizao šest gostujućih pobjeda, dok je Roma imala pet uzastopnih pobjeda u svim takmičenjima.

Praznik Rima počeo je burno.

Nakon 90-ak sekundi Ćiro Imobile pobjegao je odbrani Rome i pogodio mrežu Alisona Bekera, ali je ponajbolji italijanski arbitar Đanluka Roki opravdano poništio pogodak zbog očiglednog ofsajda.

Večerašnji derbi bio je ukupno 169. u svim takmičenjima. Roma je, računajući i današnji susret, ostvarila 54 pobjede, 57 remija i Lacio 38 pobjeda, gol razlika 188:144.

Dva puta je u nastavku Edin Džeko stavio na iskušenja Tomasa Strakošu, ali albanski golman ostao je nesavladan.

Igralo se srčano u prvih 45 minuta, jako, ali bez prevelikog rizika.

Lacio je bio više orijentisan na odbranu svog gola, uz brze kontranapade preko Ćire Imobilea, koji ipak nije bio na svom nivou. Najbolji golgeter "nebeskoplavih" zbog lakše povrede preskočio je posljednji trening uoči meča i vidjelo se večeras da nije u punoj snazi.

U nastavku se otvorilo. Već u 48. minutu Roma je uspjela da otključa mrežu ljutog rivala.

Bastos je neoprezno startovao na Aleksandra Kolarova, srpski reprezentativac, inače jedan od 11 igrača koji su nastupali za oba tima, je pao, a Roki bez razmišljanja pokazao na "kreč".

U svom stilu laganim korakom Dijego Peroti je prišao lopti i rutinski pogodio za veliko slavlje nominalnog domaćina.

...
Izvor: Dailymotion

Samo četiri minuta kasnije već je 2:0.

Ponovo je grešku napravio Bastos, Rađa Naingolan odlično je iskoristio rupu u odbrani rivala, a onda topovskim udarcem, neodbranjivo, poduplao prednost svog tima.

...

Bio je to signal za Lacijale da moraju krenuti na sve ili ništa i takva situacija donijela je novi gol.

U 71. minutu Kostas Manolas neoprezno je igrao rukom u šesnaestercu Rome, tek nakon asistencije VAR-a Roki je drugi put večeras dosudio jedanaesterac, ovaj put u korist Lacija.

Siguran sa 11 metara bio je Imobile. Ubojiti golgeter, prvi strijelac lige, 15. golom ove sezone vratio je dramu u posljednjih 20 minuta meča.

...

Pokušavao je tim Simonea Inzagija stihijskim napadima doći do boda, ali ostalo je 2:1.

Roma se po broju bodova sada izjednačila sa Interom, te prestigla gradskog rivala. Lider Napoli udaljen je samo dva koraka...

ROMA (4-3-3): Alison - Kolarov, Manolas, Facio, Florenci (80. Bruno Perez) - Strotman, De Rosi, Naingolan (85. Žuan Žesus) - El Šaravi (73. Žerson), Džeko, Peroti. Trener: Euzebio Di Frančesko.

LACIO (3-4-2-1): Strakoša - Radu (78. Patrik), De Fraj, Bastos - Lulić (58. Lukaku), Parolo, Leiva (58. Nani), Marušić - Milinković-Savić, Luis Alberto - Imobile. Trener: Simone Inzagi.