Ukras rimskog derbija - bomba Kolarova za istoriju

Sjajan meč Rome i Lacija, 171. po redu "Derbi dela Kapitale", pripao "vučici". Srbin postao tek drugi strijelac za oba tima u derbijima Vječnog grada.

Žuto-crveni dio Rima danas slavi!

U 171. prvenstvenom "Derbiju dela Kapitale" Roma je zasluženo savladala Lacio 3:1, u odličnom meču na kojem je, osim četiri gola, viđeno još mnogo lijepih poteza i prilika.

Gol kojim je najavljen trijumf "vučice" postigao je Aleksandar Kolarov iz slobodnog udarca, a srpski defanzivac postao je tako tek drugi igrač, poslije Šveđanina Arnea Selmosona, u istoriji rimskih derbija koji je dao gol za oba tima.

Prvi je, kao igrač Lacija, postigao 2009. godine, za pobjedu 4:2.

ROMA - LACIO 3:1 (1:0)

U prvih petnaest minuta nije viđeno mnogo toga na "Olimpiku". Zatim je uslijedio period igre nakon kojeg je pravo čudo što se mreže nisu tresle.

JUBILEJ

Sergej Milinković-Savić odigrao je danas jubilarni, 100. meč za Lacio u Seriji A.

U 23. minutu Edin Džeko napravio je sebi priliku nakon sjajnog solo prodora, ali Strakoša je uspio da odbrani, baš kao i šut Havijera Pastorea par minuta kasnije.

Imali su i "nebesko-plavi" svoje šanse, prije svih Ćiro Imobile, ali je mreža Robina Olsena ostala netaknuta. Pokušao je i kapiten "vučice" Danijele De Rosi, ali lopta je otišla pored gola.

I taman kada je izgledalo da će se na pauzu otići bez golova, Roma je povela.

Nakon velike pometnje u odbrani Lacija, Lorenco Pelegrini sjajno se snašao i petom poslao loptu u mrežu rivala.

Zanimljivo, samo par minuta ranije na terenu je zamijenio povrijeđenog Havijera Pastorea, koji je u prošlom kolu, takođe petom, postigao gol protiv Frozinonea u pobjedi 4:0.

Roma je vodila do 67. minuta. Federiko Facio poigrao se, izgubio loptu, a poklon Ćiro Imobile nije propustio da pretvori u izjednačenje.

Ipak, samo četiri minuta kasnije novo vođstvo Rome.

Dosuđen je prekršaj na 18 metara od gola Lacija, Džeko je uradio sjajan posao u "živom zidu" i otvorio prostor Kolarovu, koji je maestralno pogodio.

Konačnih 3:1 postavio je Facio sjajnim udarcem glavom, poslije centaršuta strijelca prvog pogotka Pelegrinija. Visoki defanzivac tako se iskupio za grešku kod izjednačujućeg gola.

Roma je pružila možda i najbolju partiju ove sezone u Seriji A, dok je Lacio prekinuo uspješan niz od pet uzastopnih pobjeda u svim takmičenjima.

Duel Rome i Lacija bio je prvi današnji derbi. Drugi od 18 časova igraju dvije prvoplasirane ekipe, Juventus i Napoli, a prenos je na Areni Sport 1.

ROMA (4-2-3-1): Olsen - Santon, Manolas, Facio, Kolarov - De Rossi (74. Kristante), N'Zonzi - Florenci (83. Žuan Žesus), Pastore (37. Lo. Pelegrini), El Šaravi - Džeko.

LACIO (3-5-1-1): Strakoša - Luis Felipe, Aćerbi, Kaseres - Marušić, Parolo (54. Badelj), Leiva, Milinković-Savić, Lulić (81. Kaisedo) - Luis Alberto (53. Korea) - Imobile.