BiH vrlo blizu EP, Finska (opet) lak zalogaj!

Autori mondo.ba Autori Anadolija

Sedam mečeva, isto toliko pobjeda za BiH protiv Finske. "Zmajevi" su u tuzlanskom "Mejdanu" slavili ubjedljivo 31:19 (16:10) i drugi put u četiri dana savladali Skandinavce, te se još više približili prvom plasmanu na Evropsko prvenstvo.

Rukometna reprezentacija BiH ostvarila je vrijednu pobjedu protiv Finske u četvrtom kolu grupe 5 kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, koje će se 2020. godine održati u Austriji, Norveškoj i Švedskoj.

Nakon slavlja u Vanti sa 30:26, bh. rukometaši su u Tuzli, pred oko 4.000 gledalaca, stigli do ubjedljivog trijumfa rezultatom 31:19 (16:10), i tako napravili još jedan veliki korak ka plasmanu na EURO naredne godine, svoje prvo Evropsko prvenstvo u istoriji.

BIH - FINSKA 31:19 (16:10)

Sedmi put u isto toliko mečeva, "zmajevi" su porazili Fince, uz gol razliku 217:179.

Poslije uvodnih minuta u kojima su rivali bili poravnani, bh. tim se prvi odvojio u 12. minuti kada je na semaforu bilo 7:4. Od tada su izabranici Bilala Šumana preuzeli kontrolu na terenu i u nekoliko navrata otišli na plus četiri (9:5, 12:8). Do odlaska na odmor BiH je pojačala igru u odbrani i uspjela otići na velikih šest razlike (16:10).

U nastavku bh. rukometaši su bez većih problema održavali prednost. U nekoliko navrata su je i povećavali na deset golova razlike, a na kraju je rezultat glasio 31:19.

Bh. tim su do trijumfa vodili Dino Hamidović sa šest, koji je proglašen za najboljeg igrača susreta, te Dejan Malinović sa pet golova.

BiH za siguran plasman na EURO 2020 do kraja kvalifikacija treba još jedan bod u duelima protiv Bjelorusije 12. ili 13. juna na domaćem parketu i u gostima kod Češke 16. juna. Postoji mogućnost da bh. timu neće biti potreban niti jedan bod pa da bude među četiri najbolje trećeplasirane selekcije koje će zaigrati na EP.

GRUPA 5

U drugom susretu četvrtog kola grupe 5 Češka je slavila u Bjelorusiji rezultatom 26:24, pa je nakon četvrtog kola stanje na tabeli sljedeće: Češka 6, BiH 6, Bjelorusija 4, Finska 0.

Na Evropsko prvenstvo plasiraće se po dvije prvoplasirane selekcije iz svake od osam kvalifikacionih grupa i četiri najbolje trećeplasirane. Direktan plasman ostvarili su aktuelni šampion Španija te domaćini Norveška, Švedska i Austrija.

Biće to prvo EP na kojem će učestvovati 24 reprezentacije, a igraće se od 9. do 26. januara 2020. godine.

31:19 Predragović za kraj!

30:19 Keškić pogađa nakon odličnog pasa Grahovca. Posljednji minut u toku.

29:18 Sa igračem manje, BiH preko Malinovića dolazi do 11 golova prednosti. Dva i po minuta do kraja.

28:18 Grahovac brani udarac sa sedam metara Taminenu. Prvi promašaj "penala" na utakmici.

28:18 I Toromanović je upisan u listu strijelaca. Herceg je isključen na drugoj strani.

27:17 Prednost BiH raste iz minuta u minut, do kraja meča ostalo je još pet minuta. Malinović je postigao četvrti gol.

26:17 Smanjili su Finci, a onda Hamidović propušta priliku da uveća golgeterski učinak. Treći put danas pogađa prečku.

26:16 Hamidović za "plus 10", njegov šesti gol. Prije toga, Grahovac je vezao dvije uspješne intervencije.

25:16 Još jedan dalekometni šut i treći gol Malinovića.

24:16 Taminen je realizovao još jedan sedmerac i postigao svoj šesti gol. Grahovac nije uspio da zaustavi njegov precizan šut.

24:15 Isprobaće Šuman i golmana Nebojšu Grahovca, koji u igru ulazi umjesto Benjamina Burića. Domaći rukometaši imaće priliku za dvocifrenu prednost.

24:15 Rukometaš Gračanice Hamidović je sada najbolji strijelac BiH sa pet golova, prvi put "zmajevi" imaju devet golova prednosti.

23:15 Po gol na obje strane, Burić je precizan za 23:15. Slijedi predah koji je zatražio finski selektor poslije 12 minuta igre u drugom poluvremenu.

22:14 Hamidović se po broju golova izjednačio sa Prceom. Obojica sada imaju po četiri, s tim da Prce u nastavku ima manju minutažu. Selektor Šuman očigledno želi da odmori najiskusnije igrače.

21:14 Taminen je raspoložen, njegov već peti gol.

21:13 Sjajan gol Malinovića sa devet metara.

20:12 Senjamin Burić koristi igrača više za BiH i vraća maksimalnu prednost na stranu "zmajeva".

19:12 Treće isključenje za Fince, Maks Granlund mora na klupu.

19:11 Dejan Malinović - već je "plus 8".

18:11 Josip Perić je siguran, na drugoj strani sjajno brani Burić. Ipak, ne uspijevaju "zmajevi" realizovati kontru.

17:10 Dobro otvaranje u drugog poluvremena, Hamidović pogađa za najveću prednost do sada.

Odlična igra "zmajeva" u prvom poluvremenu i sigurna prednost. Nikola Prce sa četiri i Marko Panić sa tri gola najefikasniji su u domaćem timu nakon prvih 30 minuta. Benjamin Burić sakupio je sedam odbrana, ali i jedan pogodak. Slijedi pauza.

16:10 Terzić je uspio da realizuje posljednji napad u prvom poluvremenu, "zmajevi" imaju sigurnu prednost uoči drugog dijela meča.

15:10 Sjoman je usamljen pred golom BiH, uspio je da smanji zaostatak svoje selekcije, u trenutku kada Finska ima igrača više u polju.

15:9 Ponovo je Prce siguran sa "penala", već je šest golova razlike.

14:9 Bh. selektor Bilal Šuman zatražio je tajm-aut. Domaći rukometaši prvu šansu za "plus 5" su iskoristili, Burić je precizan.

U međuvremenu je okončan drugi meč u grupi 5. Češka je pobijedila Bjelorusiju 26:24 u gostima i sada ima šest bodova na ćelu tabele.

13:9 Dobra igra "zmajeva" sa igračem manje. Uspjeli su potrošiti dva minuta veoma brzo, a onda preko Hamidovića pogoditi i vratiti četiri gola razlike.

12:9 Prvi sedmerac za goste, Taminen je precizan.

12:8 Pogađa i Mirsad Terzić, ponovo je "maksimalnih" četiri razlike u korist BiH. Nedugo zatim kapiten "zmajeva" isključen je na dva minuta.

11:8 Mladi Enes Keškić u derbiju za BiH postiže svoj prvenac.

10:7 I Dino Hamidović upisao se u listu strijelaca, ali uzvraćaju i Finci.

9:6 Sredina prvog poluvremena, "zmajevi" su imali priliku ponovo za "plus 4", ali nisu uspjeli da zatresu mrežu rivala.

9:5 Svoj prvi gol postiže i Senjamin Burić, za četiri gola prednosti prvi put na meču.

8:5 Još jedan gol Panića, već treći.

7:5 Efikasna utakmica za sada, 12 golova za isto toliko minuta.

7:4 Još jedan gol Prcea, i to sa igračem manje, za "plus tri".

6:4 Ponovo pogađa Prce. Sada će gosti imati igrača više, Haseljić je zaradio isključenje.

5:4 Uzvraćaju gosti i smanjuju zaostatak.

5:3 Ibrahim Haseljić je precizan, BiH ponovo vodi, a prvi put za prednost od dva gola zatim pogađa golman Benjamin Burić, s gola na gol! Serija "zmajeva" 3:0.

3:3 Prvo isključenje na utakmici, i to za Finsku. Sa sedam metara pogađa Nikola Prce, za novo izjednačenje.

2:3 Ponovo pogađa Panić, ali gosti i dalje imaju gol prednosti.

1:2 Nakon vođstva "zmajeva", Finci postižu dva vezana gola i prelaze u vođstvo.

1:0 Počela je utakmica, prvi gol za domaću selekciju postiže Marko Panić.

- Duel u Tuzli sudiće turski arbitri Kursad Erdogan i Ibrahim Ozdeniz. Delegat je Makedonac Kamer Metalari.

SASTAVI:

BIH: B. Burić, S. Burić, Grahovac, Hamidović, Haseljić, Herceg, Keškić, Malinović, Mandić, Panić, Perić, Prce, Predragović, Terzić, Toromanović, Vražalić. Selektor: Bilal Šuman.

FINSKA: B. Broman, J. Broman, Foras, Georgs, M. Granlund, R. Granlund, Gripenberg, Helakoski, Koljonen, Makela, Martin, Sjoman, Sundberg, Sirjala, Taminen, Von Numers. Selektor: Kaj Keki.

NAJAVA UTAKMICE:

Pobjedom u Finskoj (30:26) prije par dana, rukometna reprezentacija BiH napravila je veliki korak ka svom prvom plasmanu na Evropsko prvenstvo, koje će 2020. godine zajedničkim snagama organizovati Austrija, Norveška i Švedska, a sada će protiv istog rivala imati priliku za nove bodove.

Poslije tri odigrana kola, izabranici Bilala Šumana imaju učinak od dvije pobjede i jednog poraza, identično kao Češka i Bjelorusija, dok su Finci na začelju bez bodova.

Eventualnim trijumfom u tuzlanskom "Mejdanu", "zmajevi" bi dodatno poboljšali šanse da se nađu na EURU 2020.

Budite uz MONDO, od 17 časova uživo u tekstualnom prenosu pratimo dešavanja iz Tuzle.