• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Proširena potraga za nestalim avionom

Potraga za nestalom malezijskim avionom proširena je kako bi pokrila širok prostor od Kine do Andamanskog mora.

Zvaničnici peti dan za redom nemaju bilo kakva bliža objašnjenja šta se dogodilo sa avionom sa 239 putnika i članova posade.

Vijetnam je spovela "sažetu pretragu manjeg obima" u vodama duž svoje južne obale, navodeći da "prima oskudne i zbunjujuće informacije iz Malezije". Avion je izgubio kontakt sa kontrolom letenja u Hanoju u subotu rano ujutro i nestao oko sat vremena po poletanju sa aerodroma u Kuala Lumpuru na putu za Peking.

Hanoj nastavlja danas pretraživanje "u punoj snazi" i potraga je proširena na kopno, dok je Kina najavila da će njegova avijacija pregledati kopnene površine, pa kasnije takvu informacija demantovala, prenijela je agencija Rojters.

I Indija se uključila u potragu mada još nije odlučeno koju oblast će pretraživati, pošto je Indija ima veliku vojnu komandu na Andaman i Nikobar ostrvima i patrole njene mornarice u Moreuzu Malaka.

Strah zbog nestalog aviona okrenuo se danas u bes i sumnju u Maleziji pošto su kritičari optužili zvaničnike za "haotični nedostatka koordinacije" kao odgovoru za nestalim avionom, dodaje AFP.

"Raspoloženje među Maležani sada se okreće od strpljenje u potrazi za 239 putnika i članova posade nestalog aviona sa leta MH370 u sramotu i bes ", navodi se, u komentaru, na lokalnom sajtu "Malezijski insajder".

Malezijski ambasador u Pekingu Iskandar Sarudin razgovarao je sa rodbinom i prijateljima putnika iz nestalog aviona u pekiškom hotelu i prenio im da je posljednji snimljen komentar jednog od pilota nestalog aviona bio "uredu, laku noć" pošto su izašli iz malezijskog i ušli uvijetnamski vazdušni prostor, piše današnji singapurski Strejt.

Vezano za konfuziju oko oblasti pretrage za nestalim avionom i da li malezijski vojni radar ušao u trag vazduhoplovu, pa zatim demantovao, ambasador je poručio da "sada nije vrijeme da se otkriva koje informacije je malezijska vojska dala civilnim vlastima" i potvrdio da avion nije uputio "poziv za pomoć" i niti je olupina pronađena, uprkos sveobuhvatnoj potrazi u koju su uključne mnoge zemlje.

Dok se traga za nestalim zrakoplovom, obitelji mnogih putnika prijavile su da mobiteli njihovih bližnjih i dalje zvone kada s njima pokušavaju uspostaviti kontakt.

Evo zašto zvone telefoni

Analitičar bežične komunikacije Džef kagan objasnio je NBC-ju da to što telefoni putnika iz nestalog aviona i dalje zvone ne mora ništa da znači.

"Kada nekog pozovete i pritisnete dugme "send" i čujete zvonjavu s druge strane, to ne znači nužno da zvoni broj koji ste nazvali", kazao je Kagan. Objasnio je da to ustvari samo znači da je "mreža" u funkciji.

"Telefon može zazvoniti nekoliko puta prije nego ''mreža'' pronađe telefon. Ako ga ne nađe, zvonjava tek onda prestaje", istakao je Kagan.

Kineski mediji prenose da telefoni nestalih zazvone samo dva do tri puta i potom prestanu zvoniti, što znači da vjerovatno mreža nije pronašla telefon.

(Tanjug, Foto: Beta/AP Photo/Binsar Bakkara)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE