MONDO na slovenačkom derbiju: Bakljade, tempo....

Autori mondo.ba Autori Goran Arbutina

Reporter MONDA bio je u Ljubljani na utakmici Olimpije i Maribora, pročitajte kako izgleda jedan slovenački derbi

Derbi Slovenije Olimpija-Maribor Izvor: MONDO/Goran Arbutina

...
Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Iako derbi utakmice ne donose uvijek najbolji fudbal, dobra su prilika da osjetite kakav se fudbal igra i na kom nivou je organizovan u toj zemlji, kako navijači "dišu" i koji to igrači vrijede, jer riječ je o duelima najvećih klubova.

Reporter MONDO portala dobio je priliku da isprati derbi slovenačkog prvenstva, na poziv ljudi iz FK Olimpija, i donosimo vam utiske sa duela protiv njihovog najvećeg rivala – Maribora.

Ekipa Maribora osvajala je šampionat posljednjih 12 godina, učvrstila se kao redovni učesnik evropskih takmičenja, prošle godine igrala je i Ligu šampiona, ali pred ovaj derbi lider na tabeli sa solidnih sedam bodova prednosti bila je Olimpija. Klub koji je prošlog ljeta kupio Milan Mandarić, uz pomoć njegove desne ruke, sportskog direktora Ranka Stojića, posložio je kockice i sjajno krenuo u prvenstvu, a namjera Olimpije je da prekine decenijsku dominaciju Maribora.

Veliki posao za klub koji je prije deset godina krenuo od nule, poslije gašenja stare Olimpije, nekadašnjeg učesnika jugoslovenske lige. Te 2005. godine napravljen je novi klub Bežigrad, koji je vrlo brzo dobio naziv Olimpija i praktično oživljen je stari klub, iako on prema mišljenju slovenačkog fudbalskog saveza nije pravni nasljednik nekadašnje Olimpije i njene četiri titule prvaka Slovenije osvojene devedesetih godina po osamostaljenju ove nekadašnje jugoslovenske republike.

Ukoliko pak pitate ljude u Ljubljani, većina će odgovoriti Olimpija je Olimpija, sve je isto kao nekad, klub, nosi poznate zelene boje, a tu su i njeni navijači Green Dragonsi (Zeleni zmajevi).

...

Prva impresija pri dolasku na derbi na stadion Stožice bila je da Slovenci imaju idealne uslove za fudbal. Stadion koji je napravljen prije pet godina zaista djeluje impresivno, iako se ne radi o prevelikom zdanju, već lijepo "spakovanom" zdanju na koje staje 16.500 ljudi.

Loše vrijeme i snijeg koji je padao u subotu učinili su da on ne bude pun na derbiju, iako su sve karte bile rasprodane, ali već od prvog minuta osjetila se odlična atmoasfera, za koju su dobrim dijelom zaslužni navjači obje ekipe, Green Dragonsi na jednoj i Viole na drugoj strani.

Proteklih godina ovakva scena bila je nezamisliva, jer su navijači Olimpije bojkotovali domaće utakmice, a prosječno je na Stožicama bilo oko 400 ljudi. Razlog je sukob navijača sa bivšim vlasnikom kluba, Izetom Rastoderom, jednim od najbogatijih ljudi u Sloveniji, zbog njegovog načina vođenja kluba. Poslije dolaska Mandarića, klub je mnogo organizovaniji, vratilo se i povjerenje navijača, pa sada na utakmicama ima prosječno oko 4000-5000 ljudi.

I Maribor je prošao krizu prije deset godina kada je bio blizu bankrota, ali ju je prevazišao pa sada slovenački derbi predstavlja duel dva zdrava fudbalska kluba. Maribor ima nešto iskusniju ekipu, dok je Olimpija nešto mlađa, ali vrlo talentovana ekipa koja igra prilično brz fudbal.

Poslije minuta ćutanja za preminulog Zorana Ubaviča, legendu ljubljanskog kluba, derbi je počeo, i već na startu vidjelo se da ovdje gušenja igre, otezanja i mnogo ispitivanja protivnika neće biti. Odmah se krenulo žestoko, prštali su dueli na terenu koji je bio odlično pripremljen, uprkos jako lošim vremenskim prilikama, a poslije sedam minuta stigao je i prvi gol.

Gregor Bajde poslije greške domaće odbrane pogodio je za vođstvo gostiju i mali šok u Stožicama. Onaj već stigao je u 22. minutu stigao je u 22. minutu kada je Petar Stojanović postigao pogodak za 2:0.

Rođeni Ljubljančanin postigao je gol Olimpiji i dobar dio navijača ljubljanskog kluba vjerovatno je pomislio da bi bolje bilo da se derbi odigrao u oktobru kada je bilo planirano i kada je Olimpija bila u vrhunskoj formi. Čak je par dana prije planiranog derbija trener Marijan Pušnik u kup duelu sa Celje odmarao većinu prvotimaca upravo zbog derbija. To je Olimpiju koštalo remija 2:2, kasnije su i ispali iz Kupa porazom 3:1 u revanšu.

Ipak, samo četiri minuta poslije mnogi na stadionu vidjeli su ono zbog čega su došli – Andraža Šporara na djelu. Mladi reprezentativac Slovenije i najbolji strelac Olimpije smanjio je na 2:1 svojim 16. golom na isto toliko utakmica ove sezone.

U međuvremenu su krenula i navijačka prepucavanja koja u Sloveniji nisu nimalo bezazlena. Duel Olimpije i Maribora je jedini pravi derbi, a animozitet dva kluba, dva grada, dve regije se osjeti, posebno na stadionu. "Ubij žabare", zagrmili su navijači Maribora, popularne Viole, a sa suprotne tribine je uzvraćeno istom mjerom "Ubij Štajerce"...

Atmosfera se zahuvala. Do kraja nekoliko prilika Olimpije koja igra vrlo brz fudbal sa tri špica, Šporarom, Nigerijcem Hentijem i Argentincem Ontaverom. Ipak na poluvrijeme se odlazi sa 1:2. "Dobra tekma"... govori jedan od gledalaca na našoj tribini: "Ma je, a gubimo!?", uzvraća drugi.

Drugo poluvrijeme počinje prilikom gostiju, Mendi pogađa spoljni dio mreže iz dobre šanse, odmah na drugoj strani Alveš pogađa stativu. Navijači od početka ne odustaju od pirotehnike koja je očigledno sastavni dio dekora na utakmicama.

"Da je nama u Srbiji ovako blizu Italija svaku utakmicu bi goreo stadion", prokomentarisao je kolega iz Beograda.

Navijačko "ludilo" ne prestaje, vrijeđaju se protivnici non-stop, a domaći navijači kreću sa ozloglašenom pjesmom u kojoj pjevaju da će poklati Štajerce, krenuti sa sjekirom u ruci... Da ironija bude veća, domaći trener u igru ubacuje Roka Konavetera, fudbalera koji je iz Maribora i on bi trebao donijeti promjenu.

Viole izvraćaju bakljadom zbog koje se utakmica prekida na nekoliko trenutaka, a samo što je počela, novi prekid. Stojanović dobija drugi žuti i srveni karton zbog čega pokušava i fizički da nasrne na sudiju. U tome ga sprečavaju prvo saigrači, a onda i trener Krunoslav Jurčić, koji poslije toga i sam ima šta da kaže arbitru.

...

Atmosfera je na rubu usijanja, Mendi pogađa prečku i propušta da riješi utakmicu, a sa tribina Red Dragonsi pjevaju obradu poznate pjesme navijača Partizana. Sve je povezano, ista smo država, pomišljamo. Napadi olimpije protiču u nepotrebnoj nervozi, čeka se prava prilika da se pogotkom utišaju gostujući navijači koji transparentom protiv migranata i zastavom koja podsjeća na nacističku podsjećaju na svoju reputaciju.

A derbi je upravo otkazan zbog migrantske krize. Utakmica koja se trebala igrati 24. oktobra odgođena je dva dana ranije jer policija nije mogla da obezbijedi dovoljno policajaca, svi su bili angažovani na granicama sa Hrvatskom.

Još malo do kraja, sudija pokazuje pet minuta nadoknade, a onda u posljednjem trenutku stadion Stožice eksplodira. Šporar je manirom vrhunskog golgetera opalio volej i izjednačio 2:2! Ostaće sedam bodova prednosti na tabeli za Olimpiju. Uprvo tako ostalo je i do samog kraja, a poslije posljednjeg sudijskog zvižduka zadovoljniji su domaći navijači i igrači.

Trener gostiju je bijesan, zbog nepravde, kako kaže, ali njegovi igrači pozdravljaju svoje navijače i dobijaju aplauze, baš kao i domaći. Uprkos naelektrisanoj atmosferi na stadionu, poslije meča nema navijačkih sukoba. Sve protiče u najboljem redu, a veliki slovenački derbi završio se podjelom bodova. Fudbal se vraća u Sloveniju na velika vrata.

Ulaganja su tu, finansije su tu, čak i evropska takmičenja, a gledaoci i posebno igrači imaju sve bolje uslove da uživaju na stadionima. Rezultati se tek očekuju u narednom periodu, ali slovenački derbi doživjeli smo kao vrlolijepo iskustvo i iskrenu fudbalsku predstavu.