"Zmajići" hrabro i strpljivo do boda u Belgiji

Poslije ubjedljive pobjede nad Moldavijom (4:0), "zmajići" su osvojili veliki bod u Belgiji (0:0) u drugom kolu kvalifikacija za EURO 2021.

Mlada reprezentacija Bosne i Hercegovine je neporažena na gostovanju u Belgiji!

Pametnom i strpljivom igrom, prvenstveno u veznom redu i defanzivi, "zmajići" su uspjeli da osvoje bod u Haverleu iako su "đavoli" imali zrelije šanse i bili bolji tokom većeg dijela meča.

BELGIJA - BiH 0:0.

Domaćin je najbliži pogotku bio u 30. minutu kad je stativa spasila Martina Zlomislića nakon udarca Aleksisa Selemekersa sa oko 25 metara, dok je u drugom dijelu, najbolju šansu propustio napadač Briža Lui Openda 15 minuta prije kraja.

Sam kao duh se našao ispred gola BiH na šest-sedam metara i šutirao iznad prečke.

Na drugoj strani, izabranici Vinka Marinovića prvenstveno su vodili računa o svojoj mreži iako su kreirali nekoliko polušansi ispred golmana Mile Svilara, inače sina nekadašnjeg srpskog i jugoslovenskog čuvara mreže Ratka Svilara.

Upravo je golman Benfike nakon greške u 65. minutu umalo omogućio napadaču BiH Ervedinu Demiroviću da postigne pogodak, ali se brzo iskupio za istu, a prema naprijed je opet najagilniji bio i Zinedin Mustedanagić. Ogorman posao u veznom redu, prvenstveno na kvarenju protivničke igre, napravio je i fudbaler banjalučkog Borca Vladan Danilović.

Sve u svemu, kad se sabere, zaslužen bod "zmajića", koji su se izdvojili na liderskoj poziciji u grupi 9 sa četiri osvojena boda.

U drugoj utakmici u ovoj grupi Njemačka je kao gost deklasirala Vels rezultatom 5:1 (0:4).

Tabela grupe 9:

1. Bosna i Hercegovina 2 1 1 0 4:0 4
2. Njemačka 1 1 0 0 5:1 3
3. Vels 2 1 0 1 2:5 3
4. Belgija 2 0 1 1 0:1 1
5. Moldavija 1 0 0 1 0:4 0

Naredni meč nogometaši BiH igraju 15. oktobra u Zenici protiv Njemačke.

Belgija: Svilar, Bornauv, Faes, De Smet, Verstraete, Openda, Antonući, Amuzu, Busi, Peters i Selemekers.

BiH: Zlomislić, Šabanović, Šerbečić, Miličević, Mustedanagić, Danilović, Demirović, Ćavar, Mujakić, Bojo i Ćatić.

TOK UTAKMICE

- kraj -

90. minut - Još tri minuta...

90. minut - Žuti karton za Ermedina Demirovića.

88. minut - Nova izmjena u BiH. Umjesto Marijana Ćavara, kapitena "zmajića" u igri je as Zrinjskog Jasmin Čeliković.

86. minut - Još četiri minuta do kraja i sudijska nadoknada vremena bugarskog arbitra Volena Činkova, koji je vrlo dobro vodio ovaj susret.

81. minut - Selektor BiH Vinko Marinović takođe je napravio izmjenu i u vatru gurnuo napadača Hanovera Benjamina Hadžića umjesto Amara Ćatića iz PSV-a.

81. minut - Promjene u belgijskom timu, umjesto Frančeska Antonućija i Dauda Petersa u igri su Roki Buširi i Žoel Batajil.

80. minut - "Zmajići" se u ovim trenucima dobro brane.

74. minut - Stoposotona šansa za domaćina. Poslije prodora i centaršuta Aleksisa Selemekersa na šest-sedam metara je sam ko duh bio Lui Openda, ali je napadač Briža šutirao iznad prečke!

68. minut - "Požutio" je i reprezentativac Belgije Lui Openda.

66. minut - Vladan Danilović je skrivio prekršaj u zoni udarca "đavola", ali samo do živog zida poslije šuta Frančeska Antonućija.

65. minut - Velika greška golmana Belgije Mile Svilara, ali je nekako uspio da spriječi pogodak Ermedina Demirovića.

64. minut - Žuti kartoni za reprezentativce BiH Amara Ćatića i Besima Šerbečića zbog oštrih prekršaja.

60. minut - I dalje nema promjene rezultata, BiH se dobro drži u Belgiji, čvrsto u sredini terena i odbrani i vreba priliku da iz kontranapada ugrozi gol domaćina.

54. minut - Nakon centaršuta Zinedina Mustedanagića, za malo je zakasnio Nihad Mujakić na drugoj stativi. Moglo je biti opasno pred golom Belgije.

50. minut - Odlična šansa za "đavole". Poslije prodora po lijevoj strani, Fransis Amuzu je iz izgledne pozicije šutirao iznad prečke.

46. minut - Nastavljena je utakmica u Haverleu.

- poluvrijeme -

38. minut - Njegov klupski kolega iz Anderlehta, Fransis Amuzu je povukao kontru i šutirao, ali visoko iznad prečke "zmajića".

30. minut - Bomba Belgije i stativa je spasila BiH! Sjajno je šutirao Aleksis Selemekers sa oko 25 metara i pogodio okvir gola!

25. minut - Frančesko Antonući je loše šutirao iz slobodnjaka sa 20-ak metara, bez opasnosti za "zmajiće".

21. minut - Najbolja prilika za domaće. Poslije kornera šutirao je Tibo De Smet pored stative. Golman BiH je samo pogledom ispratio udarac.

20. minut - Poslije akcije Vladana Danilovića, člana Borca iz Banjaluke, Zinedin Mustedanagić je opet probao izvan kaznenog prostora i umalo pogodio sami ugao. Ipak, lopta je prošla pored stative belgijskog gola.

13. minut - Prva poluprilika za "zmajiće". Zinedin Mustedanagić šutirao je sa 20-ak metara, ali Mile Svilar, sin nekadašnjeg golmana SFRJ Ratka Svilara, bio je siguran.

10. minut - I dalje bez prilika na stadionu "Den Drif" gdje se nalazi i grupa navijača BiH.

5. minut - Početna inicijativa Belgije, međutim, zasad se tim Vinka Marinovića odlično brani.

2. minut - Centaršut Frančeska Antonućija iz slobodnog udarca, ali golman BiH Martin Zlomislić siguran.

1.minut - Počeo je susret u Belgiji. Srećno "zmajići".

NAJAVA

Mlada reprezentacija Bosne i Hercegovine od 20.00 u Haverleu će pokušati da ostvari povoljan rezultat, iako su "crveni đavoli" favoriti, što je naglasio i selektor "zmajića" Vinko Marinović u najavi utakmice.

Poznati su i sastavi za koje su se odlučili Marinović i njegov kolega sa belgijske klupe Johan Valem, čiji su izabranici u prvoj utakmici upisali poraz na gostovanju u Velsu (1:0).

Utakmicu će suditi Volen Činkov iz Bugarske, a pomagaće mu zemljaci Petar Džuganski i Deniz Sokolov.

U-21 selekcije BiH i Belgije su se do sada sastajale četiri puta. Belgijanci su tri puta pobijedili, dok je jedan meč završen neriješenim rezultatom. Gol razlika je 11:5 u korist Belgije.

Pripreme "zmajića": Pozitivno pred Belgiju