• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Radimo više, imamo manje

Autor mondo.ba

Zaposleni u BiH u 2014. godini u prosjeku su radili 42,4 sata sedmično, odnosno nešto manje u odnosu na normu (42,89), koja je kod nas dozvoljena važećim zakonskim okvirima, podaci su to Agencije za statistiku BiH.

Ipak, upoređujući ih sa onima koje je objavio Eurostat za devetnaest drugih zemalja, od nas su u istom periodu sedmično radili više samo Turci (51,4), Islanđani (44,8), Grci (44,2), Austrijanci (43) i Britanci (42,9), dok smo mi po broju sati sedmično prednjačili u odnosu na Slovence, Čehe, Slovake, Špance, Nijemce, Belgijance, Bugare, Mađare, Hrvate, Italijane, Francuze, Irce...

"To je veoma interesantno, ako analitički gledamo i na ekonomski status zemalja u kojima se manje ili više radi od nas. Kod određivanja radnih sati imamo tri partnera - Vladu, poslovnu zajednicu i sindikate. Specifičnost BiH je, međutim, u tome da je umnogome ostala u okvirima bivše zemlje, pa tako i kada je riječ o sindikatima, što znači da odgovornost prebacujem na njih", napominje za Nezavine novine Zoran Pavlović, ekonomista.

Istovremeno, kako dodaje, činjenica je da većina zemalja u kojima se radi više ima obilježje ili zemlje u ekonomskom usponu ili one koja na ovaj način nastoji prevazići i riješiti probleme koje ima.

To, nažalost, nije slučaj i sa BiH, koja je, prema posljednjim podacima Evropske agencije za statistiku, među najsiromašnijim zemljama, dok je BDP po glavi stanovnika niži za jednu trećinu od evropskog prosjeka.

Takođe, sve analizirane zemlje u EU daleko su od optimalne sedmične norme, odnosno 48 sati, što nije slučaj s radnim satima u nedjelji u BiH u odnosu na zakonska ograničenja. U većini slučajeva propisano je i 11 neprekidnih sati odmora u razdoblju od 24 sata, odnosno minimalni sedmični odmor od 24 sata.

"Prema našim podacima, najteža situacija je u oblasti tekstilne i kožarske industrije, trgovine i ugostiteljstva, prerađivačke industrije i poljoprivrede, gdje se radi i 50 sati sedmično, a veoma često i u javnom sektoru imamo prekovremeni rad. To nije sporno, problem je što se ti sati kod nas ne plaćaju. U mnogim slučajevima radnici ne dobiju ni platu", kaže za Nezavisne Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, koji predstavlja oko 120 hiljada radnika u RS.

Saša Trivić, potpredsjednik Unije poslodavaca RS, kazao je da je domaće zakonodavstvo jasno u pogledu plaćanja prekovremenog rada, od 20 do 30 odsto više na dogovorenu satnicu.

"Nisam siguran da se to u praksi uopšte primjenjuje. Takođe, kao što kolektivnim ugovorom u zemljama EU imaju preciziran niži broj sati, tako imaju i prekovremene sate. Moje je mišljenje da je veoma teško odrediti realno stanje i na osnovu statističkih podataka, koje uzimamo kao relevantan izvor", kaže Trivić.

Uvidom u podatke i entitetskih statističkih baza podataka, zatim Saveza sindikata RS i FBiH, jasno je da je ista nedjeljna satnica u BiH bila i 2012. i 2013. godine.

Takođe, u FBiH je viša nego 2012. godine, kada se radilo 41,9 sati sedmično, isto kao i u RS 2013. godine, dok je 2012. godine nedjeljna satnica u RS (43,3) bila viša nego 2014. godine.

Podatke o broju radnih sati sedmično Eurostat prikuplja iz redovnih anketa o radnoj snazi, koju po istoj metodologiji sprovode statistička tijela u zemljama članicama.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE