• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na crno radi 80.000 ljudi

Autor mondo.ba

Pretpostavlja se da u Republici Srpskoj blizu 80.000 radnika radi na crno. U Savezu sindikata predlažu zatvaranje firmi u kojima rade neprijavljeni radnici.

Suzbijanje rada na crno težak je proces jer firme s neprijavljenim radnicima nakon “posjete” inspekcije radnike nekoliko dana prijave, pa ih opet odjave.

Kako tvrde u Sindikatu RS, pretpostavlja se da u ovom entitetu blizu 80.000 radnika radi na crno, a promjene nabolje bi moglo donijeti usvajanje izmjena i dopuna Zakona o inspekcijama u Republici Srpskoj.

Ovaj zakon između ostalog predviđa da svi inspektori, bez obzira na to kojem sektoru pripadaju (prosvjetni, zdravstveni, saobraćajni) mogu kontrolisati zaključivanje i primjenu ugovora o radu, a poslodavci kod kojih budu otkriveni radnici na crno trebali bi biti kažnjavani zatvaranjem firmi.

“Firme sa neprijavljenim radnicima treba zatvoriti. To jeste rigorozna mjera, ali sve druge do sada nisu dale rezultate. Često se dešava da poslodavci, kod kojih inspektori zateknu radnike nacrno, postupe u skladu s nalogom inspekcije i prijave radnike i samo nakon nekoliko dana ih opet odjave”, kažu u Savezu sindikata RS, prenosi Klix.

Dušanka Makivić, službenica za odnose s javnošću Uprave za inspekcijske poslove RS, kaže da su inspektori rada u RS za prvih devet mjeseci ove godine izvršili 4.828 kontrola, gdje je u 1.620 slučajeva ili 34 posto kontrola utvrdila nepravilnost. Poslodavcima su izrečene 1.352 upravne mjere kojima je naloženo poduzimanje potrebnih radnji u cilju otklanjanja nepravilnosti, dok je zbog počinjenih prekršaja izdat 741 prekršajni nalog u vrijednosti od 1.114.950 KM i podneseno 49 prekršajnih prijava nadležnim sudovima.

U posmatranom periodu po osnovu ugovora o radu kontrolisano je 10.098 radnika, od čega 728 radnika nije imalo zaključen ugovor o radu s poslodavcem i nisu bili prijavljeni na obavezne vidove osiguranja.

“Angažovanje radnika nacrno najčešće je prisutno u oblasti ugostiteljstva i turizma, trgovine, eksploatacije i prerade drveta, te uslužnim djelatnostima”, kaže Makivić i dodaje da je Zakonom o radu propisana kazna u iznosu od 2.000 KM do 15.000 KM, ukoliko poslodavac primi na rad radnika, a da prethodno s njim nije zaključio ugovor o radu i nije ga prijavio na obavezne vidove osiguranja.

U skladu sa svojim ovlastima inspektori mogu izreći samo najmanju definisanu kaznu.

Nacrt izmjena i dopuna Zakona o inspekcijama koji bi rad nacrno trebao kažnjavati zatvaranjem firmi, je prošao javnu raspravu, pripremljen je i konačan Prijedlog zakona o kojem sada trebaju dati sud Vlada, a potom i Narodna skupština RS.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

banja luka

A sta radi korumpirana inspekcija. treba kazniti njih , a ionako ovo postaje privatna drzava svaka cast ovoj vladi od zeljke cvijanovic super jos samo da skocimo u rupu i nema nas vise super ,poz iz bl.

MONDO REPORTAŽE