Nakon što je juče na sjednici Zastupničkog doma Federacije BiH usvojen novi Zakon o radu, predstavnici Saveza samostalnih sindikata BiH su danas na konferenciji za medije izjavili da će nastaviti da se bore za prava radnika.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović je istakao da je protest pokazao veliko jedinstvo i složnost radnika.
"Protest je pokazao jedinstvo i dao nam vjetar u leđa radi akcija koje će uslijediti. Zakon o radu koji je usvojen će rušiti prava radnika. Ali mi smo spremni na drugo poluvrijeme. Radnici ne trebaju da se plaše, zaštićemo ih pravno i akcijama sindikata", rekao je Bajramović.
Napomenuo je da su nakon donošenja novog zakona o radu prava radnika stavljena u ruke poslodavcima.
"Moramo da se pregrupišemo i pravno se pripremimo za bitku za kolektivne ugovore. Sada su prava radnika stavljena poslodavcima u ruke. Svojim aktivnostima ćemo se pripremiti za nove kolektivne ugovore", rekao je Bajramović.
Istakao je da će naredne sedmice biti održana vanredna sjednica Glavnog odbora Sindikata kako bi se odredile naredne mjere i aktivnosti.
"Ono što sad slijedi je borba za radnička prava sa kapitalistima i poslodavcima. Sada je najbitnije da vodimo pravnu bitku i radnike nećemo ostaviti na milost i nemilost poslodavcima", kazao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca Zenica, je kazao da se juče desio presedan kada je došlo do kršenja Konvencije o kolektivnim pregovorima kojom se određuje da se vlastima zabranjuje svaki vid intervenisanja o kolektivnim pregovorima.
Selvedin Šatorović, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata, je poručio kako je vrlo ponosan zbog, kako je kazao, veličanstvenog protesta ispred Parlamenta zahvalivši se svim članovima sindikata i radnicima koji su došli na proteste.
"Sindikat nastavlja borbu protiv odredbi zakona koje ugrožavaju prava radnika. Ljudi koji su izglasali zakon se ne plaše radnika. Postoji opcija o održavanju generalnog štrajka na nivou Federacije. Imaćemo vrlo jasne i precizne aktivnosti", kazao je Šatorović.
Napomenuo je da će poslodavci nakon što kolektivni ugovori prestanu da vrijede moći sami određivati minimalnu platu.
"Tada će radniku moći isplaćivati 60, 70, 80 KM. Zakon o radu je donesen kao uslov da se dobije nekoliko stotina miliona evra", rekao je Šatorović, prenosi Anadolija.