Mediji više nisu ti kojim građani najviše vjeruju, pokazalo je istraživanje “Medijske slobode u BiH u 2017. godini – uporedni izvještaj 2009.- 2017.”, saopštila je Milkica Milojević, član Upravnog odbora Udruženja BH novinari.
Istraživanje pokazuje i da gotovo 25 odsto ispitanika u RS opravdava napade na novinare.
"Dosad su uvijek novinari i mediji bili na prvom mjestu, a sada su vodeće po povjerenju građana vjerske zajednice", rekla je Milojević ističući da je 53 odsto anketiranih građana BiH izabralo medije kao one kojima najviše vjeruje, a gotovo 80 posto njih vjerske zajednice.
Ovo je, upozorila je, pad povjerenja građana u medije odnosu na prošlu godinu za više od 20 odsto.
"Upozoravajuće je i kakvo je ovo društvo kada se, uz dužno poštovanje, najviše povjerenja poklanja vjerskim zajednicama. Pomenuti podatak ne bi bio sporan po medije, društvo, ljudska prava i javni interes, da su ispred medija institucije. One i političari su na samom začenju liste. Institucijama, koje bi trebalo da budu odgovorne za naše živote vjeruje svega 13 posto građana", ukazala je Milojević na pres-konferenciji u Banjaluci.
Udruženje „BH novinari“ godišnje na svojoj liniji za pomoć novinarima evidentira oko 70 napada, ali to nisu svi napadi na zaposlene u medijima.
Na predstavljanju ovog istraživanja, koje su u povodu Međunarodnog dana slobode medija, organizovali „Friedrich -Ebert-Stiftung“ u BiH i Udruženje „BH novinari“ – Klub novinara Banja Luka, Milojević je ukazala i na poraznu činjenicu da gotovo 25 odsto ispitanika u RS opravdava napade na novinare, pod određenim okolnostima.
"Ne kažemo da je naš rad izvan svakog vida diskusije, ali napad i kršenje prava novinara je nešto drugo", rekla je Milojević ističući da su već godinama osnovni kršitelji novinarskih prava i medijskih sloboda političari i političke stranke.