Ukoliko bude proglašen krivim za sve optužbe, dobiće sto godina zatvora!
Tvorac popularnog antivirusa McAfee Viruse Scan, Džon Mekafi je optužen u Sjedinjenim Američkim Državama za pranje novca i brojne prevare koje uključuju kriptovalute.
On i njegov poslovni partner, njegov tjelohranitelj Džimi Gejl Vatson, su promovisajući kriptovalutu $GHOST stablecoin zaradili više od 13 miliona dolara.
Mekafi se trenutno nalazi u pritvoru u Španiji zbog drugih krivičnih prijava koje imaju veze sa utajom poreza, što on to negira. On se suočava i sa mogućom ekstradicijom u SAD. Posljednja tužba je podignuta u Njujorku, a ovaj tandem je optužen da su kupovali kriptovalute prije nego što su ih promovisali na društvenoj mreži Twitter, bez isticanja da su i oni sami investitori, a tamo Mekafija prati više od milion ljudi.
U prevarantskoj šemi koja se zove "pump and dump", oni bi kupovali te kriptovalute po niskoj cijeni, pa jednom kada bi napumpali cenu preko društvenih mreža, iste bi prodali. Ukoliko bude proglašen krivim za sve optužbe, Mekafi će narednih 100 godina provesti u zatvoru, te će morati da plati i penale, prenosi CNN. Kako ima 75 godina, to bi značilo da bi ostatak života proveo u zatvoru.
Ko je Džon Mekafi?
Mekafi je veoma kontroverzna ličnost u IT svetu. On je 1980. godine osnovao kompaniju koja je napravila prvi komercijalni antivirus - McAfee VirusScan, koji mu je pomogao da napravi industriju vrijednu milijardu dolara. Iako je prodao tu kompaniju Intel-u, on se i dalje bavi proizvodnjom sajber-zaštite.
Ovaj preduzetnik je rođen u Velikoj Britaniji, a dva puta je pokušao da se kandiduje za predsjedničke izbore 2016. i 2020. godine u Americi. Mekafi je izrazio prezir prema porezu, on je tvitovao prošle godine da nije osam godina podnio poreske prijave jer smatra da je "oporezivanje nezakonito".
Pretprošle godine je bio uhapšen u Dominikanskoj Republici pošto je unio pištolj u tu zemlju. 2012. godine je napunio naslovne strane medija pošto je policija iz Beliza pokrenula istragu da je učestvovao u ubijanju komšije, biznismena Gregori Fola. On je potom napustio Ameriku jer kako je sam izjavio, bojao se za svoju bezbjednost, ali je istakao da nema veza sa tim ubistvom.
(mondo.rs)