• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Društvene mreže protiv govora mržnje na internetu

Autor mondo.ba

Najpopularnije društvene mreže u saradnji sa kompanijom Google su donijele odluku da sa interneta samoinicijativno brišu govor mržnje u roku od 24 sata nakon što se pojavi.

Ova odluka se zasad odnosi samo na Njemačku gdje su ove kompanije naišle na priličan pritisak kad je u pitanju širenje rasizma i zato su sa njemačkim vlastima sklopile ugovor kojim se obavezuju da će uvesti nove mjere kad je u pitanju ovaj problem.

Ovaj sporazum je logičan slijed događaja ako se uzme u obzir da se Njemačka bori sa dolaskom više od milion izbjeglica iz ratom zahvaćenih zemalja, na prvom mjestu Avganistana i Sirije. Izbjeglička kriza je izazvala priličnu reakciju desničarskih, nacionalističkih i ksenofobičnih grupa koje sve više šire rasnu mržnju po društvenim mrežama, a mnogi zvaničnici i veb korisnici su kritikovali internet kompanije kako ne čine ništa da se to suzbije.

“Kada se granice slobode govora pređu i kada dođe do kriminalnog izražavanja, pobune, podsticanja na izvršavanje krivičnih djela koja mogu ugroziti živote, taj sadržaj treba da se briše sa interneta“, izjavio je njemački ministar pravde Heiko Mass novinarima Tuesday magazina. On je takođe dodao da će ovaj dogovor podstaći kompanije da se pridržavaju njemačkog zakona kada je u pitanju govor mržnje. Po njemačkim zakonima javno komentarisanje koje inicira nasilje upereno protiv određenih etničkih grupa i religija se kažnjava zatvorskom kaznom do tri godine. Planirano je da će posebne grupe specijalista sve tri kompanije procjenjivati žalbe i olakšati korisnicima da prijave sadržaj koji podstiče mržnju ili nasilje.

Mass je pozvao Facebook i ostale društvene mreže da budu aktivniji kada je u pitanju govor mržnje, navodeći da su ove kompanije puno ažurnije kad je u pitanju brisanje fotografije koje prikazuju golotinju nego kad su u pitanju ksenofobni i rasistički komentari. Nakon te izjave iz kompanije Facebook su izjavili kako će učiniti sve da što bolje identifikuju govor mržnje, ali taj odgovor nije puno uticao na frustracije korisnika.

U novembru su tužioci u Hamburgu pokrenuli istragu protiv Martina Otta, generalnog direktora Facebook-a za sjevernu, centralnu i istočnu Evropu, naglasivši da je možda upravo on odgovoran za sporu reakciju kompanije za koju radi. U isto vrijeme Facebook je izjavio da optužbe nemaju osnova, a slučaj je otišao toliko daleko da je grupa od 15-20 ljudi demolirala sjedište Faceboook-a u Njemačkoj i ostavila poruku „Facebook dislike“.

Ostaje nam samo da vidimo da li će kompanije zaista ispoštovati dogovor i koliko će se efikasno boriti protiv govora mržnje na internetu.

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS