• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Vatreni" računar koji morate čuti!

Autor mondo.rs

Posebno izdanje novog HP Beats notebook računara iz kategorije “Home Entertainment”, baziranog na AMD platformi, je nešto što morate čuti!

Kada nam je novi HP Beats SE notebook stigao na test, bili smo zbunjeni, jer dotični nismo mogli da svrstamo ni u jednu od poznatih proizvodnih grupa ili familija. Niti se radi o ProBook, niti o EliteBook modelu, a svakako nije reč ni o Pavilionu. Na kraju bismo mogli da kažemo da je vizuelno najsličniji Envy modelima, od kojih je svakako manje diskretan i kao da je namenjen mlađoj i aktivnijoj publici.

Iako su Envy računari obično uvek načinjeni od metala, podgrupa Envy Touchsmart pripada nešto nižem cenovnom rangu, pa se tako možda može reći da je i ovo jedna od podvarijanti ove serije, iako ona to nominalno nije. Pre nego što smo ih videli, smatrali smo da HP računar ove klase i identiteta, koji je pre nekoliko godina bivao “prozivan” da previše liči na MacBook Pro, a danas je ipak dobio svoj odvojen i prepoznatljiv vizuelni identitet, mora biti kompletno izrađen od legure nekog metala, te da plastika mora biti prisutna “u tragovima”. To ipak nije slučaj, pa je kod Beats Special Edition modela i gornji poklopac, kao i donja strana, te čitavo kućište računara, napravljen od polikarbonata. Istina, krasi ga solidan dizajn i izuzetna završna obrada, ali se ne može reći da je reč o super-robusnom i izdržljivom računaru. Ne, nema osećaja plastičnosti, ali svakako uživo ne izgleda toliko impresivno kao što bi se po slikama moglo zaključiti.

Crno-siva nijansa odlično ide uz vatrenu crvenu sa malo primesa narandžaste, a ova kombinacija mu daje notu agresivnosti koju poseduju “gaming” modeli iako se radi o pitomijem pedigreu, bar po hardveru koji se nalazi unutar njega. Izabrane boje, takođe, odgovaraju onima prepoznatljivim za Beats Audio, a ovo upravo i jeste Beats Special Edition sa oznakom HP Beats Special Edition 15-p010nm.

Dimenzije računara sa ekranom dijagonale od 15.6 inča su 384 x 260 x 25 milimetara, a masa solidnih 2.6 kilograma. Svi konektori su na očekivanim pozicijama (1 x HDMI, 1 x audio džek, jedan USB 2.0 i dva USB 3.0 porta, RJ-45 odnosno LAN konektor i čitač SDxx kartica). Wireless komunikacija se sastoji od već poznatih Wi-Fi 802.11 b / g / n standarda (nažalost, AC-draft je izostao i to je šteta), a tu je i Bluetooth 4.0. Tastatura je slična onoj kod novijih Envy modela, kvalitetna, sa ugodnim klik mehanizmom i tek primetnim ugibanjem na centralnom delu. Raspored tastera je prilično dobar, rekli bismo čak i idealan, da nije klasičnog gafa sa gornjim i donjim kursorskim tasterima koji su skraćeni na pola. Da nisu, verujemo da bi ostatak idealnog rasporeda bio narušen, ili bi to pak bio slučaj sa i dalje fenomenalnim dizajnom radnog dela računara.

Ono što se odmah može primetiti, jeste još veći tačped koji je “click-pad” tipa, a koji ima ogroman “b” (beats audio) logo po sredini. Osim toga, čitav računar je u “beats” brendingu, a čak je i tradicionalno plavi HP logo promenio boju u crvenu! Vizuelni identitet Envy klase je tu - “chiclet” tastatura i blago ulegnuće koje formira okvir, kao i uniformna staklena površina preko ekrana, podsećaju na MacBook Pro računare, a onda, naravno i na HP Envy. HP se potrudio da Beats SE model koji smo testirali izgleda više nego pristojno i da, bez obzira na klasu kojoj pripada, ima kvalitetnu i izdržljivu konstrukciju, posebno ojačanu unutar kućišta, ali i rigorozno testiranu, poput ProBook i EliteBook modela.

Ekran je jedna od najsvetlijih tačaka ovog računara, jer se radi o matrici koja podržava Full HD rezoluciju (1.920 x 1.080 piksela). Radi se o odličnoj TN-Film matrici, ali nju krase sasvim dobri vidljivi uglovi i dobra dinamika boja, kao i solidan broj vidljivih detalja u tamnijim i svetlijim nijansama sive. Ostaje žal za nešto boljom IPS LCD matricom, ali bar je rezolucija bolja od one koju smo očekivali. Web kamera je mogla da bude i bolja, jer je bazirana na starom CMOS senzoru bez back-side iluminacijom, koja ima svega 0.3 megapiksela rezolucije. Zaista, HP bi morao da se potrudi i oko ovakvih detalja, jer kamera u današnje vreme, čak i na laptopu, nikako nije zanemarljiva stvar. Kada je zvuk koji reprodukuje ovaj računar u pitanju, iako smo očekivali mnogo jer se model reklamira kao primerak sa 2.1 sistemom (da, sa donje strane se nalazi i sub-woofer) koji je potpisao, logično, Beats Audio, dobra stvar je da su ta očekivanja ispunjena. Zvučnici su sakriveni ispod tastature, dok je niskotonac sa donje strane. Izobličenja nema, zvuk je glasan, ali za kućne žurke, ipak nabavite neke sposobne dodatne zvučnike.

Baziran na AMD A8-5545M “Richland” platformi, koja se sastoji od mobilnog, niskonaponskog, četvorojezgarnog procesora koji radi na 1.7 do 2.7 GHz, kao i Radeon HD 8510G DirectX 11.1 video i 3D akceleratora i memorijskog kontrolera za DDR3(L)-1333 MHz memoriju. Ovaj procesor je izuzetno snažan, ali je “integrisana” grafika značajno jača. Nju čini 384 unified shader jedinica (VLIW4 tipa) i u rangu je sa “odvojenom” Radeon HD 7650 grafikom. Sam GPU deo APU-a je “podešen” na 450-553 MHz. Ono što je najimpresivnije je da je potrošnja čitavog SoC-a (system-on-a-chip) svega 19W, dok je tipična potrošnja i nešto niža. HP Beats Special Edition stiže na test sa solidnih 8 GB radne memorije i hard diskom od 1 TB, što je više nego dovoljno. Ipak, radi se o starom magnetnom drajvu, koji radi na 5400 rpm, mada bismo mi više voleli da se HP odlučio makar na hibridno rešenje sa malim SSD-om za keširanje ili instalaciju operativnog sistema.

Sistem napaja solidna četvoroćelijska litijum-jonska baterija kapaciteta od 2.7 ampera (41 Wh), koja mu daje autonomiju od oko 2 sata i 50 minuta pod opterećenjem i oko 5.5 časova u režimu za uštedu i tokom mešovitog rada sa kancelarijskim aplikacijama.

Računar radi prilično tiho i ima veoma dobru kulturu rada, iako smo primetili neke sitnice koje bi ga učinile još boljim, kao što je prisustvo hibridnog rešenja u okviru skladišnog podsistema, IPS matrice (u opciji je ekran sa senzorom osetljivim na dodir) umesto TN-Film LCD-a i nešto veće baterije. Autonomija nije bila loša, ali smo viđali i bolje, dok u većini ostalih operacija možete očekivati živahan radi i igranje 3D igara do rezolucija 1.024 x 600 ili 1.280 x 720 uz srednji nivo detalja. Ipak, moramo napomenuti da ovo nije igračka već multimedijalna mašina i kao takva se pokazala zaista dobro, a HP uz ovaj model poklanja i pregršt korisnih aplikacija koje će dobro doći svakom kreativnom korisniku, barem tokom lične upotrebe. HP Beats Special Edition 15-p010nm od nas dobija preporuku - ako tražite svestran računar ne tako velike cene, AMD platforma na kojoj je baziran nudi sjajan odnos uloženog i dobijenog i sve to u vrlo atraktivnom pakovanju...

Više o ovom računaru i njegovim mogućnostima možete saznati na ovom i ovom linku. Pratite nas i na Facebooku!

HP Beats Special Edition 15-p010nm

Procesor

AMD A8-5545M

Memorija

8 GB

Skladišni prostor

1 TB GB, 5.400 rpm

Grafika

Radeon HD 8510G, integrisana

Displej

15.6", 1.920 x 1.080, osetljiv na dodir

Napredne mogućnosti

Beats Audio zvučni sistem

Cena (sa PDV-om)

71.990 dinara

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS