• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako provjeriti da li vam je neko "provalio" lozinku

Autor Ilija Baošić

Čak i ako ne sumnjate da su vaši nalozi kompromitovani, iskoristite alatku iz ovog teksta i provjerite da li su se i vaši podaci našli među 11 milijardi provaljenih naloga.

 Kako provjeriti da li vam je neko "provalio" lozinku Izvor: Pixabay

Naše lozinke nisu 100% sigurne i uvek postoji rizik da procure kroz direktne napade na vaše naloge ili na onlajn usluge koje čuvaju korisničke podatke. Zbog toga se korisnicima preporučuje da iskoriste prednosti menadžera lozinki i da koriste autentifikaciju u dva koraka.

Imajući u vidu da se bezbjednosni upadi dešavaju s vremena na vrijeme i da zlonamjerni entiteti prodaju kompromitovane podatke za prijavu na dark webu, ne škodi da provjerite da li je neka od vaših lozinki ukradena.

Have I Been Pwned je pouzdan sajt koji je 2013. godine lansirao Troj Hant, regionalni direktor Microsofta. Popularan je u svijetu sajber bezbjednosti zbog otkrivanja upada, krađe podataka i edukacije tehnoloških profesionalaca, a sa detaljima o skoro 11 milijardi kompromitovanih naloga, njegov alat je najpopularniji način da saznate da li je vaša lozinka i dalje sigurna.

Korišćenje usluge je veoma jednostavno i potpuno besplatno. Posetite zvaničan sajt Have I Been Pwned na svom omiljenom pregledaču i unesite svoju mejl adresu ili broj telefona (sa pozivnim brojem). U roku od nekoliko sekundi ćete saznati detalje o svim povredama privatnosti gdje su vaši podaci kompromitovani.

Ovaj sajt ima i nekoliko odličnih drugih alata za proveru sigurnosti. Na primjer, "Pwned Passwords" omogućava korisnicima da unesu samo svoju lozinku i provjere koliko puta se našla među ukradenim podacima. Ovo su rezultati za lozinku "sifra123":

Izvor: SMARTLife

Sve u svemu, sam alat je bezbjedan za upotrebu. Čak i za kompromitovane naloge, odgovarajuće lozinke se ne čuvaju u bazi podataka, što smanjuje rizik od daljeg kompromitovanja.

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS