• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prestanite ovo da kucate u porukama, izgledate neiskreno, nepristojno i nervirate ljude

Autor mondo.rs

Svaki dan šaljemo ko zna koliko poruka i zbog toga iz neznanja ispadamo nepristojni, a toga i nismo svjesni - tačke su problem!

 Prestanite ovo da kucate u porukama, izgledate neiskreno, nepristojno i nervirate ljude Izvor: Guliver/Getty Images/Deagreez

Lingvistički stručnjaci tvrde da mladi ne vole tačke u porukama, na telefonima niti oko sebe, jer izgledaju kao znak ljutnje - posebno u vezi sa porukama na društvenim medijima.

Pretpostavlja se da je to zbog toga što tzv. milenijalci i generacija zed, koje su odrasle uz telefone, imaju tendenciju da šalju kratke poruke, bez ikakvih znakova interpunkcije.

Prema lingvistima, tačka je postala pasivno-agresivan simbol za mlađe generacije, jer se pravilno tačkasti tekst može protumačiti kao znak netrpeljivosti ili nečeg što je loše. Loren Fontejn, doktorka sa Univerziteta Leiden je ovu situaciju objasnila na sljedeći način: “Ako pošaljete SMS ili neku drugu poruku bez tačke, već je očigledno da ste završili poruku. Dakle, ako dodate taj dodatni marker za završetak, primalac će ga najvjerovatnije protumačiti kao tendenciju padajuće intonacije ili negativnog tona“.

Neki stručnjaci, poput dr Loren, tvrdi da samo slanje poruke znači kraj teksta, pa ne treba stavljati tačku na kraju, a posebno ne često, da bi se to ilustrovalo.

Ovo je već potvrdilo nekoliko studija rađenih od 2015. godine naovamo, a britanski studenti čak kažu da tačke mogu da izazovu osjećaj neprijatnosti i nepovjerenja ka pošiljaocu, čineći da ta osoba izgleda neiskreno.

Ovu teoriju na iznenađenje mnogih, pa i nas, podržavaju i stručnjaci lingvistike, pa je tako Oven Mekardl, lingvista sa Univerziteta u Kembridžu, rekao za britanski The Telegraph: “Po mom iskustvu, tačke su u velikoj mjeri izuzetak, a ne norma u trenutnim kratkim ili SMS porukama [mladih], i imaju novu ulogu u označavanju naglog ili ljutog tona glasa“. No, kao i uvijek, stručnjaci napominju da je važno uzeti u obzir kontekst. Na primjer, upotreba tačaka u ličnoj ili poslovnoj e-poruci je potpuno prihvatljiva i ne smatra se bezobraznom.

O potencijalnoj promjeni značenja tačke, u vezi sa komunikacijom IM, SMS ili porukama na društvenim mrežama, lingvisti raspravljaju već godinama. Profesor Dejvid Kristl - jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za jezik kaže da se upotreba tačaka u modernoj komunikaciji fundamentalno mijenja. On u svojoj knjizi Making A Point piše: “Gledate internet ili bilo kakvu razmjenu trenutnih poruka - bilo šta što se brzo odvija u dijalogu. Ljudi se jednostavno ne zaustavljaju, tačke se ne stavljaju, osim ukoliko ne žele da istaknu suštinu“.

Iskreno, nikad o tačkama nismo razmišljali na ovaj način, ali smo očigledno pogriješili ili živjeli neobaviješteni. Ipak, to nas neće spriječiti da i dalje stavljamo tačku, tamo gdje smatramo da je tačka potrebna - u SMS poruci, na Twitter-u, u Viber prepiskama ili mejlu!

Šta vi mislite o tačkama u porukama - zgodne, nezgodne, nešto treće?!

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Normalan

Ja mislim da smo svi u školi naučili pravopis i tu se nema šta dodati. To je dokaz naše pismenosti.

RECENZIJE

TIPS & TRICKS