• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Platne kartice i pin kod idu u prošlost: Novi sistem provjere stanja i podizanja novca na bankomatima - biometrija

Autor Dušan Volaš

Zamislite da dođete na bankomat i samo ga pogledate, a on vas informiše o svemu što vam je potrebno ili vam isporuči novac…

 Platne kartice i pin kod idu u prošlost: Novi sistem provjere stanja i podizanja novca na bankomatima - biometrija Izvor: Profimedia

Stručnjaci smatraju da ovakve tehnologije i dalje sa sobom nose određene bezbjednosne izazove na čijoj eliminaciji treba raditi, ali da su u ovoj situaciji, kad se virus korone može prenijeti i preko ruku, i više nego korisne, jer pomažu u izbjegavanju rizičnih kontakata.

Singapurska banka OCBC uvela je u upotrebu biometrijsku tehnologiju prepoznavanja lica za usluge na bankomatima, eliminišući potrebu za nošenjem platnih kartica.

Banka tvrdi da je prva u jugoistočnoj Aziji primenila facijalnu biometriju (3D i detaljno skeniranje lica) za uslugu upita stanja na računu na osam bankomata na području Singapura. OCBC namjerava da ovu tehnologiju postepeno proširi i na uslugu podizanja gotovine na svojim automatima pomenutog grada, kad bude utvrdila koliko je ovaj način funkcionisanja bankomata bezbjedan.

Ovaj potez banke je uslijedio nakon što je u julu 2019. uvela tehnologiju QR koda za podizanje gotovine na istim bankomatima. Iz OCBC-a navode da su upit o stanju računa i podizanje gotovine najčešće korišćene usluge na bankomatima i da čine gotovo osam od 10 transakcija koje klijenti izvrše.

Skenirano lice klijenta se provjerava i verifikuje u nacionalnoj biometrijskoj bazi podataka Singapura, koja sadrži fotografije i identitete četiri miliona stanovnika ovog grada-države. Verifikacija lica sadrži bezbjednosnu funkciju za sprečavanje prevara, koja uključuje i tehnologiju za detekciju živog organizma, čime se blokira eventualna zloupotreba fotografija, video zapisa ili maski tokom postupka verifikacije.

Stručnjaci kažu da ovakve tehnologije i dalje sa sobom nose određene bezbjednosne izazove na čijoj eliminaciji treba raditi, ali da su u ovoj situaciji, kada se virus može preneti i preko ruku, i više nego korisne, jer pomažu u izbegavanju rizičnih kontakata.

Šta vi mislite o ovom unapređenju na bankomatima?

Pročitajte i ovo:

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS