Ideja iza 13,3-inčnog Framework laptopa je da se predstavi prenosivi računar čije se komponente mogu zameniti, unaprijediti i popraviti od strane korisnika, bez potrebe odlaska u servis.
Inženjeri kompanija Apple, Lenovo i HTC zajedno su se skupili da bi projektovali posve drugačiji laptop, sa karakteristikama koje se uveliko razlikuju od koncepta laptopa kakvog ga mi danas poznajemo. Zbog svojih dimenzija proizvođači laptopova najčešće integrišu komponente do te mjere, da je jedino moguće zamijeniti memoriju i eventualno HDD/SSD, mada novije generacije ultrabook računara imaju zalemljenu memoriju i SSD direktno na ploči.
Modularan koliko je to moguće
Framework je osmišljen kao modularan model koji, u slučaju da nešto prestane da radi, ne morate bacati u kantu, već prosto zamijenite neispravnu komponentu. Sa obe strane laptopa nalaze se slotovi za proširenje, koji za povezivanje koriste USB-C gen 3.2 konektor, tako da prema potrebama možete dodati veći SSD, ali i proširiti broj USB portova, dodati HDMI ili display port i slično.
Pet šrafova sa donje strane otvaraju poklopac, čime se uklanja i dio sa tastaturom, a ukoliko želite da sami sklopite svoj laptop iz dijelova možete uštediti čak 300 USD, umjesto da odmah dobijete sklopljeni uređaj. S obzirom na to da su ga osmislili inženjeri koji su htjeli da naprave praktičan i funkcionalan uređaj, Framework sadrži sve što vam je potrebno i ima one specijalne male stvari kojima vas kupuje poput fizičkog poklopca za kameru i mikrofon.
Prema priči predstavnika kompanije koja stoji iza Framework laptoa, inženjeri su kontaktirali proizvođače komponenata i zamolili ih da im daju spisak stvari koje posjeduju i koje im se najviše sviđaju. Onda su osmislili najbolji način da te komponente integrišu tako da ih je kasnije moguće zamijeniti i nadograditi, ukoliko se za tim ukaže potreba.
QR kodovi na komponentama
Kada otvorite laptop, možete vidjeti da sve komponente imaju QR kodove na sebi, koji vode do elektronskog uputstva, sa svim potrebnim informacijama koje vam mogu zatrebati, poput kompatibilnosti i kako nadograditi ovaj dio. Na svakoj komponenti je jasno i krupnim slovima ispisano šta ona predstavlja, tako da je i laicima u startu jasno gdje se koja komponenta nalazi.
Čak su i šrafovi različitih tipova i dužina obojeni različitim bojama, tako da nećete slučajno zaviti duži šraf nego što je potrebno u pogrešnu rupu i tako oštetiti nešto. Inženjeri su otišli i korak dalje, pa se u unutrašnjosti nalazi nekoliko dodatnih šrafova različitog tipa, čisto ako u procesu popravke izgubite neki.
Filozofska razlika
Umjesto da dizajniraju unutrašnjost laptopa tako da korisnici ne mogu da zamijene nijednu komponentu sami, Framework ima potpuno drugačiju vodilju. Većina komponenana je napravljena tako da korisnici mogu da iz promijene, a oni čak prave uputstva i dokumentaciju kako bi edukovali korisnike kako da to najbolje urade. Otprilike dijametralno drugačije od onoga što rade svi ostali proizvođači prenosnih računara. Unutrašnjost laptopa posjeduje smjernice na kojima piše šta sve morate da uradite, i koje konektore treba da otkopčate prije nego što izvadite određenu komponentu.
Ukoliko se odlučite da sami sklopite svoj laptop, dobićete kutiju sa različitim IO dodacima, pa ćete moći da sami birate broj i raspored konektora, koje smo pomenuli na početku. Takođe, sve komponente i dodaci su detaljno izlistani na sajtu, tako da korisnici tačno znaju koje komponente imaju poput tipa memorije, kontrolera, vrste interfejsa i očekivanih performansi. Nešto što današnji proizvođači laptopova kriju kao zmija noge.
CPU je i dalje nezamjenjiv
Ono što treba znati je da je CPU i dalje zalemljen na ploču, jer proizvođači ne prodaju procesore sa podlogama, već ih je neophodno ugraditi u ploču. Međutim Framework laptop posjeduje matičnu ploču koja može da radi i van kućišta laptopa, što znači da je i nju moguće zamijeniti ukoliko se za to ukaže potreba. Umjesto da bacite staru kada je zamijenite, Framework je obezbijedio i CAD crteže, kako biste mogli sami da napravite kućište za staru ploču i iskoristite je za drugi računar.
U poređenju sa klasičnim laptopovima, kod većine je moguće unaprediti HDD/SSD, možda memoriju i wireless modul, ukoliko je u obliku PCIe kartice. Ono što ne možete da promijenite su baterija, tastatura, zvučnici, pa čak i konektore i njihov broj. Kada su matične ploče u pitanju Framework trenutno nudi tri kombinacije, od koje su dve sa Core i7 i jedna sa Core i5 procesorom 11. generacije, (Tiger Lake) ali naglašavaju da u budućnosti možemo očekivati druge x86 i ARM, pa čak i RISC-V procesore.
Ako vam se sviđa Framework laptop koncept za 999 dolara dobijate Core i5-1135G7 sa 8 GB RAM-a i 256 GB SSD skladišta. Ukoliko kupite verziju koju sami sklapate cijena je 749 USD! Za 300 USD više dolazi Performance model sa Core i7-1165G7, 16 GB RAM-a i 512 GB skladišta, dok Profesionalni model ima vPro Core i7-1185G7 sa 32 GB RAM-a i 1 TB skladišta.
Nezamjenjive komponente
Ono što ne možete da mijenjate je 13,5-inčni ekran sa odnosom 3:2 i 2256x1504 piksela, koji nije osjetljiv na dodir, kao ni GPU, koji je integrisan u CPU, što neće obradovati one koji su planirali da se igraju na Framework laptopu. Sa druge strane Intel Iris Xe grafika je bolja od prosječnih integrisanih rješenja, i ponudiće vam dovoljne performanse za manje zahtijevne igre kao što je League of Legends. Ono što možete je da promijenite izgled, prostom zamjenom magnetnih okvira, koji dolaze u raznim bojama, a ako zamijenite i tastaturu i touchpad, vaš laptop može veoma brzo dobiti potpuno nov izgled. U paketu se nalazi i šrafciger koji vam je potreban da otvorite laptop i zamijenite neku komponentu koja se nalazi unutra.