Mašine polako ulaze u sve oblasti života. Počele su da liče i na životinje, a poslije psolikog robota kompanije Boston Dynamics pojavila se i jedna koja leti kao prava ptica grabljivica.
Priča o gavranu koji se u oktobru 2021. godine sukobio s jednim dronom pokrenula je raspravu o tome da li mašine zauzimaju prostor koji im ne pripada.
Incident se dogodio u Australiji, a meta napada je bio dron kompanije Wing koji služi za isporuke kafe.
U pitanju je firma koja se već neko vrijeme fokusira na autonomne dronove za isporuku, a od početka pandemije mnogi građani uslugu koriste za naručivanje hrane i pića.
Letjelice su od starta u sukobu s lokalnim pticama, a posmatrači tvrde da nikako ne mogu da odluče na čijoj su strani – sigurno je da životinje ne napadaju bez razloga, već jurišaju na one koji im ugrožavaju stanište.
Iako ptice do sada nisu uspjele da spriječe nijednu isporuku, jasno je da se radi o ozbiljnom problemu, posebno u sezoni razmnožavanja australijskih gavranova. Čovjek je već dovoljno uticao na okruženje, uglavnom negativno, a ptice izgleda više ne žele da trpe.
Mašine polako ulaze u sve oblasti života. Počele su da liče i na životinje, a poslije psolikog robota kompanije Boston Dynamics pojavila se i jedna mašina koja leti kao prava ptica grabljivica. Tako može da leti i da koristi kandže kao da je to najprirodnija stvar na svijetu.
Ptičjeg bota je konstruisao Vilijem Roderik sa američkog univerzitete Stenford, a u videu može da se vidi da mašina uspješno leti, te se potom spušta na debelu granu. Nije slučajno što se robot povremeno ponaša kao prava ptica, budući da je napravljen po ugledu na sivog sokola.
Tako su rezultati miliona godina evolucije prešli na robote, pa polijetanje i slijetanje izgleda lako, iako se radi o kompleksnim radnjama. Najznačajnija stvar u vezi s novim robotom su noge, jer bi jednog dana mogle da pomognu dronovima da bezbjednije polijeću i slijeću.
(Mondo.rs)