• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prvi čovjek Intela: Ratovi budućnosti se neće voditi zbog nafte, već zbog čipova

Autor Dušan Volaš

Često se kaže da su tri najveća faktora globalne politike i ratova: nafta, zemlja i religija. Ipak, prema prvom čovjeku kompanije Intel, čipovi sve više dobijaju na važnosti.

 Čipovi će postati važniji od nafte u geopolitici Izvor: Unsplash

Prvi čovjek kompanije Intel, Pat Gelsinger, je na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu izjavio da su lokacije naftnih rezervi definisale geopolitiku u prethodnih 50 godina, a da će sljedećih pola vijeka mnogo važniji faktor biti "gdje su tehnološki lanci snabdevanja i gdje se prave čipovi".

Kao dodatak svojim fabrikama u Oregonu, Novom Meksiku i Arizoni, Intel gradi nova postrojenja u Ohaju dok širi svoje međunarodne operacije u Izraelu, Irskoj, Maleziji, Njemačkoj i Italiji. Očekuje se da kompanija investira 20 milijardi dolara u svoje fabrike u SAD, kao i do 90 milijardi u evropske fabrike.

Gelsinger kaže da benefite ovih investicija neće osetiti samo Intel, već da će one biti esencijalne za "globalizaciju najkritičnijeg resursa", dodavši da im je potreban "geografski balansiran i otporan lanac snabdijevanja".

Nestašica poluprovodnika izazvana pandemijom je pogodila gotovo svaki proizvod koji u sebi sadrži čip, uključujući vozila. Posljedice ove krize su dovele do toga da SAD donesu CHIPS zakon vrijedan 280 milijardi dolara, od kojih je 52 milijarde namijenjeno subvencionisanju proizvođača čipova. "Ukoliko smo išta naučili iz višegodišnje krize izazvane Kovidom, to je da su nam potrebni otporniji lanci snabdijevanja", rekao je Gelsinger.

Još jedan bitan faktor za diverzifikaciju lanaca snabdijevanja poluprovodnika je Tajvan. Izvoz čipova iz ove zemlje, koja snabdeva 50% svetskog tržišta, porastao je za 18,4% prošle godine. Gelsinger je prethodno upozoravao na opasnost oslanjanja na ovu ostrvsku zemlju zbog porasta tenzija između Tajvana i Kine. "Tajvan nije stabilno mjesto", rekao je izvršni direktor 2021. godine. "Peking je poslao 27 ratnih aviona u njihov vazdušni prostor. Da li se zbog toga osjećate manje ili više prijatno?"

Tim brigama samo doprinose riječi Čena Venlinga, glavnog ekonomiste u kineskom centru za međunarodnu ekonomsku razmjenu, koji je prošle godine rekao da Kina mora da zauzme TSMC u slučaju invazije na Tajvan. Kao odgovor na takve pretnje, generalni direktor tajvanskog Biroa za nacionalnu bezbjednost je rekao da Kina može da se "dočepa zlatne koke, ali ne i da snese zlatna jaja", aludirajući na navodne planove da će Amerikanci uništiti njihova postrojenjaukoliko kineska vojska kroči na njihovo tlo.

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS