Koristeći perovskit, naučnici su uspeli da probiju teoretsku granicu efikasnosti silicijumskih rješenja.
Postaviti solarne panele nije mali trošak. U pitanju je investicija koja će se dugoročno otplatiti i koju bi idealno željeli da koristimo što duže. Zato je izbor panela koji će krasiti naš krov ili dvorište ključan, pogotovo njihova efikasnost.
Trenutna rješenja dostižu efikasnost do 25%, ali svaki procenat sa sobom nosi drastično veću cijenu jer proizvodni procesi postaju sve komplikovaniji dok se naučnici približavaju teoretskoj granici silicijumskih rješenja od 29%. Međutim, ta granica je upravo obrisana.
Čini se da će 2023. godina biti godina proboja u tehnologiji solarnih panela, jer su u Science časopisu prošle nedjelje objavljena čak dva različita rada koja su zahvaljujući implementaciji sloja perovskita uspješno premašila 30% efikasnosti.
U prvom radu, njemački inženjeri su kombinacijom silicijuma i perovskita uspeli da postignu efikasnost od 32,5%, dok je druga grupa, predvođena Šin Ju Činom na Federalnom tehnološkom intitutu iz Švajcarske, uspela da demonstrira nivo efikasnosti od 31,25%, a za svoje fotonaponske ćelije kažu da imaju "potencijal visoke efikasnosti i niske cijene proizvodnje".
Postoji i treća grupa koja tvrdi da je uspješno kombinovala perovskita i silicijum. U pitanju su inženjeri sa Kralj Abdulah univerziteta u Saudijskoj Arabiji koje predvodi profesor Stefan De Volf. Prema njegovim tvrdnjama, njihovo rješenje dostiglo je efikasnost od čak 33,7%, ali ovaj rad tek treba da bude objavljen u nekom naučnom časopisu.
U pitanju su dvoslojna rješenja, što ih u startu čini jednostavnijim od troslojnih, kakva danas možemo videti na tržištu. Dodavanjem sloja perovskita iznad silicijumske baze, inženjeri su uspjeli da povećaju količinu energije koju panel može da upije iz sunčevih zraka. Donji sloj silicijuma upija elektrone crvenog svjetla, dok je sloj perovskita zadužen za plavo svjetlo.
Kako tvrdi De Volf, premašivanje efikasnosti od 30% mu uliva poverenje da se "jeftina rješenja visokih performansi mogu naći na tržištu", a najvažniji podatak jeste da su brojke efikasnosti koje se kreću oko 30% samo početak. Za razliku od silicijumskih rješenja, dodavanje perovskita povećava teoretsku granicu efikasnosti na neverovatnih 45%.
Čeka nas uzbudljiv period na tržištu solarnih panela.
BONUS VIDEO:
(MONDO)