• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sa ovim internetom 100GB skidate za manje od sekunde: Japanci postigli novi rekord u brzini protoka

Autor Miloš B. Jovanović

Rekord je rezultat eksperimenta u kome su japanski naučnici ispitivali prenošenje signala putem optičkog kabla dužine 50 kilometara uz pomoć šest posebnih pojačivača signala.

 Brzina interneta u Japanu Izvor: Pixabay

Institut za informacione i komunikacione tehnologije (National Institute of Information and Communications Technology – NICT) iz Tokija nedavno je postigao novi rekord u brzini prenosa podataka putem interneta od čak – 402 terabita u sekundi (Tbps).

Kolika je to zaista brzina, najbolje ilustruje podatak da bi protok signala od 402 Tbit/s korisnicima omogućila da velike "pakete" fajlova ili instalacije velikih softvera i igara, od 100 i više gigabajta, preuzimaju za manje od jedne sekunde.

Ovaj rekord rezultat je eksperimenta u kome je NICT ispitivao prenošenje signala putem optičkog kabladužine 50 kilometara uz pomoć šest posebnih pojačivača signala, a postignut je primjenom postojeće tehnologije kakvu internet provajderi danas koriste.

Međutim, korist od toliko velike brzine protoka je, bar za sada, samo teorijska, pošto dostupan hardver koji za prenos internet signala ne može da dostigne ni približno toliku brzinu. A ograničenja predstavljaju i mrežni adapter matične ploče, brzina radne memorije, kao i brzina zapisivanja podataka na disk.

Izvor: Pixabay

Drugim riječima, novija video igra veličine oko 100 ili više gigabajta, koju ste kupili na nekoj od onlajn platformi bi, pri brzini protoka od 402 Tbit/s, na vašem računaru mogla da se nađe za samo sekundu ili možda čak i manje.

To zaista zvuči fenomenalno, ali istovremeno – nije moguće. I to zbog toga što trenutno ne postoji kompjuterski diskkoji bi toliku količinu podataka mogaoda uskladišti u toliko kratkom periodu vremena.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS