• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rašireniji nego što se mislilo: Špijunski softver Pegaz pronađen na 2.500 mobilnih uređaja

Autor Dušan Volaš

Nedavno istraživanje provedeno na 2.500 mobilnih uređaja otkrilo je znatno veći broj infekcija špijunskim softverom Pegazom. Ovo otkriće ukazuje na to da bi Pegaz mogao biti mnogo rašireniji nego što se procjenjivalo, a ne ograničen samo političare i novinare.

 Špijunski softver Pegaz pronađen na 2.500 mobilnih uređaja Izvor: Guliver/Getty IMages Plus/iStock/Михаил Руденко/MONDO/Stefan Stojanović

Mobilna bezbjednosna platforma iVerify otkrila je sedam slučajeva zaraze Pegazom nakon što je samo 2.500 korisnika samostalno skeniralo svoje uređaje. Ovaj podatak predstavlja značajno povećanje u odnosu na prethodne procjene i upućuje na to da bi mnogi korisnici mogli biti nesvjesni da su pod nadzorom.

Do sada se smatralo da je Pegaz uglavnom korišten za praćenje visokoprofilnih ciljeva poput novinara, političkih aktivista i vladinih zvaničnika. Onda je u maju ove godine iVerify objavio javno dostupnu aplikaciju koja može da skenira bilo koji mobilni uređaj.

"Bez ijedne reklame, 2.500 naših korisnika je iskoristilo priliku da skenira svoje uređaje", saopštila je kompanija. "Rezultati tih skeniranja potvrdili su ono što smo već pretpostavili: ako ga tražite, naći ćete ga. Otkrili smo sedam infekcija Pegazom".

Većina otkrivenih infekcija nije bila svježa, što ukazuje na to da su neki uređaji mogli biti kompromitirani već nekoliko godina. Ova činjenica dodatno pojačava zabrinutost oko sigurnosti mobilnih uređaja i potrebe za boljim zaštitom od naprednih prijetnji.

Pegasus, razvijen od strane izraelske kompanije NSO Group, poznat je po svojoj sposobnosti da se sakrije u memoriji uređaja i izbriše sve tragove svoje aktivnosti. Upravo zbog toga je toliko teško otkriti i ukloniti.

Iako su rezultati ovog istraživanja zabrinjavajući, važno je napomenuti da su korisnici koji su se odlučili skenirati svoje uređaje vjerojatno imali veću svijest o potencijalnim prijetnjama i bili su spremniji poduzeti mjere opreza. To znači da bi stvaran broj zaraženih uređaja mogao biti još veći.

Otkriće ovog velikog broja infekcija Pegazom ponovno je pokrenulo pitanja o etičkoj upotrebi špijunskog softvera i potrebi za boljom regulacijom ove tehnologije.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS