• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Špijunski softver pratio političare: Afera prisluškivanje trese Grčku

Autor Dušan Volaš

Obavještajna služba je posebnim softverom za prisluškivanje držala pod prismotrom više članova vlade Grčke, što je ponovo aktuelizovalo ovaj slučaj.

 Afera prisluškivanja u Grčkoj Izvor: Youtube/Euronews

Konzervativna vlada Kirijakosa Micotakisa uzdrmana je nakon afere prisluškivanja u Grčkoj, a sada je otkriveno da je bilo više političkih ličnosti nego što se ranije znalo.

"Dva novinska izvještaja, u kojima se navodi da su pod prismotrom bili i neki članovi Vlade, objavljena su uoči ovonedjeljne posjete Grčkoj i Kipru delegacije istražnog odbora Evropskog parlamenta za "Pegaz" i druge špijunske softvere, piše danas briselski portal Politiko.

Micotakisova vlada je u avgustu priznala da je prisluškivan telefon lidera opozicije Nikosa Andrulakisa, koji je i poslanik u Evropskom parlamentu, ocjenivši taj potez kao "legalan, ali pogrešan". Dva visoka zvaničnika, generalni sekretar Vlade Grigoris Dimitrijadis i šef Nacionalne obavještajne službe Panajotis Kontoleon, smijenjeni su zbog te afere.

Grčki list Ta nea sada je objavio da je jedan ministar u Micotakisovoj vladi, "koji izgleda nije imao dobre odnose s premijerovim saradnicima, najvjerovatnije prisluškivan, i to uz pomoć špijunskog softvera 'Predator'".

List dodaje da je još jedan član vladajuće stranke Nova demokratija u proleće 2021. uočio tekst s problematičnim linkom i da je deaktivirao uređaj koji je tada koristio. Portparol grčke vlade Janis Ikonomu rekao je da se članak bazira na spekulacijama i da nedostaju imena i činjenice.

U međuvremenu je list To vima opisao da je softver "Predator" aktiviran u Grčkoj kao rezultat "mosta" kontakata uspostavljenih između Grčke i Kipra, te izgleda da su osobe koje su bile uključene u pregovore bile poznate smijenjenom generalnom sekretaru Vlade Dimitrijadisu ili ljudima bliskim njemu, navodi se u izvještaju i dodaje da on negira te tvrdnje. Ima i tvrdnji da su proletos pod nadzorom bili i grčki novinari koji su izvještavali o skandalu sa špijunskim softverom.

Međunarodna organizacija Reporteri bez granica i Međunarodni institut za štampu su tražili hitnu istragu najnovijih optužbi. Atinsko udruženje novinara saopštilo je da činjenica da su novinari koji istražuju skandal i sami bili žrtve nadzora "odražava distopiju koju novinari i njihovi izabrani predstavnici ne mogu tolerisati".

(MONDO)

Pročitajte i ovo:

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE