• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dok u SAD zabranjuju strane aplikacije, američka META podatke građana BiH koristi bez pitanja

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

U SAD je stupila na snagu zabrana ultra popularne aplikacije TikTok na osnovu "Zakona o zaštiti Amerikanaca od aplikacija pod kontrolom stranih neprijatelja". Istovremeno, američke kompanije naše podatke koriste bez pitanja.

 instagram.jpg Izvor: Shutterstock

Zakon je donesen, a zatim i organizovana cijela politička kampanja protiv TikTok-a, pod mantrom da ta aplikacija "prikuplja podatke za kinesku vladu", tj. da Kina, kao matična zemlja kompanije "Bytedance" (Bajtdens), koja stoji iza TikTok-a, može da iskoristi prikupljene podatke.

U TikTok-u sada čekaju da se u Bijelu kuću useli Donald Tramp koji je obećao da će produžiti rok kineskom tehnološkom gigantu da se prilagodi američkim zahtjevima.

Rigidna zabrana aplikacije koju u SAD koristi 170 miliona ljudi ponovo na dnevni red donosi temu o (ne)zaštićenosti i zloupotrebi podataka koje svi velikodušno prepuštamo tehnološkim kompanijama. 

Čak i u Americi mnogi zabranu TikTok-a smatraju licemjernom budući da je javna tajna, da kompanije koje stoje iza najvećih društvenih mreža i platformi, iskorištavaju podatke korisnika na različite načine. U nekim zemljama formalno traže dozvolu od korisnika, ali u nekim, među kojima je i naša, ne traže čak ni to

Kako besplatno treniramo vještačku inteligenciju Marka Zakerberga?

Kompanija Meta Platforms Inc, u čijem su vlasništvu mreže Facebook i Instagram kao i aplikacija WhatsApp, krajem juna prošle godine promijenila svoju politiku privatnosti za korisnike, a podatke koje ima o njima počela je da koristi kao alate za usavršavanje vještačke inteligencije.

Tom izmjenom, objave, komentari, video klipovi, fotografije i lični podaci koji se javno dijele preko Facebook-a, Instagrama i drugih aplikacija u vlasništvu kompanije Meta, postaju potencijalni materijal kojim američka kompanija u vlasništvu Marka Zakerberga, trenira svoje modele vještačke inteligencije (AI).

Meta je o promjeni u "politici privatnosti" obavijestila korisnike u EU, a u BiH i zemljama Zapadnog Balkana nije bilo nikakvog obavještenja da se "vaš" profil i aktivnosti koriste za Metin AI.

Reagovale su regionalne institucije za zaštitu podataka, a među njima i Agencija za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini (AZLP) koje se zajedno obratile američkoj kompaniji. Traženo je da se dostave ovlašteni i relevantni kontakti povodom navedenog pitanja i izraženo je očekivanje da se u doglednom vremenu predstavnici navedene kompanije obrate kako bi se trajno riješio problem u vezi informisanja građana BiH u vezi sa obradom podataka koju Meta provodi. 

Od Amerikanaca je zatraženo da građanima BiH osiguraju identična prava na zaštitu ličnih podataka i privatnosti kakva imaju građani EU.

Epilog? Svaki korisnik treba da pita za svoje podatke

U Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH, u odgovoru na naše pitanje da li je Meta izašla u susret zahtjevima (jer je prošlo već nekoliko mjeseci), rekli su da je uspostavljen kontakt za kompanijom Meta Platforms Inc. koja je dostavila zahtijevane informacije, te "informacije o ažuriranim politikama privatnosti koje su dostupne, takođe, i svim korisnicima u BiH".

Iz američke kompanije korisnici su upućeni na obrazac za kontakt u odjeljku pod nazivom "Kako kontaktirati Metu sa pitanjima".

"U skladu sa navedenim svaki korisnik ima mogućnost da putem navedenih mehanizama kontaktira administratora, kao i do sada, ukoliko smatra da se desio određeni problem ili ima određenih nejasnoća", poručuju u AZLP-u 

AZLP korisnicima društvenih mreža preporučuje da pri otvaranju profila uvijek temeljno pročitaju politike privatnosti.

"Iste nisu beznačajne i bez razloga postavljene. Veoma bitno je biti upoznat sa uslovima korištenja, pravima i obvezama kako bi se izbjegle neželjene posljedice, te time ugrozila vlastita privatnost ili privatnost drugih", zaključuju u odgovoru.

Inače, velike tehnološke kompanije najčešće fizički nisu registrovane u našem regionu i to predstavlja veliki problem državama i državnim organima da prema njima postupaju na osnovu domaćeg zakonodavstva. 

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zole

Ko neće da ga špijuniraju more komotno da se odjavi sa facebuka

RECENZIJE

TIPS & TRICKS