Kompanije koje na svoju veb stranicu postave "Fejsbukov" taster "lajk" omogućavaju prenos ličnih podataka ovoj američkoj društvenoj mreži i mogu biti smatrane odgovornim za sakupljanje informacija, saopštio je danas najviši sud EU.
Ovakvi dodaci su uobičajeni na stranicama koje se bave prodajom, pošto kompanije pokušavaju da promovišu svoje proizvode na popularnim društvenim mrežama.
Kritičari strahuju da se time krše prava o zaštiti ličnih podataka.
Evropski sud pravde donio je odluku nakon što je njemačko tijelo za zaštitu potrošača tužilo njemačku kompaniju "Fešn ID" zbog kršenja pravila o zaštiti ličnih informacija upotrebom tastera "lajk" na svom veb sajtu.
NJemački sud zatražio je mišljenje Evropskog suda pravde, koji je saopštio danas da veb sajtovi i "Fejsbuk" dijele odgovornost.
NJemačka kompanija ostvarila je komercijalnu korist od korištenja tastera "lajk" jer su njeni proizvodi postali vidljiviji na "Fejsbuku", saopštio je sud, ali je napomenuo da firma nije odgovorna za način na koji društvena mreža potom obrađuje te podatke.
"Fejsbuk" je saopštio da će pažljivo proučiti presudu i da će sarađivati sa partnerima da bi oni i dalje mogli da ostvaruju korist od upotrebe dodataka ove mreže i ostalih poslovnih alata u skladu sa zakonom.