Pogledajte koliko je virus korona u stanju da preživi tj. da se zadrži na površini uređaja, koji najčešće koristimo tokom dana.
Već smo vam nekoliko puta skrenuli pažnju, što samostalno, što pomognuti objavama samih proizvođača telefona, da redovno čistite ne samo telefone, nego i sve gedžete, koje tokom dana koristite.
Već smo pisali i o trenutno najvećem hitu u IT svetu - UV dezinfekcionoj kutiji, koja u svih 360 stepeni čisti površine uređaja za samo 10 minuta.
Sad ćemo vam otkriti, osim ukoliko to već niste znali, koliko dugo je virus korona u stanju da se zadrži na različitim površinama vaših uređaja.
Pre svega, piše PhoneArena, pozivajući se na istraživanje objavljeno u okviru The New England Journal of Medicine (NEJM) tj. britanskog medicinskog magazina, zavisi da li je zaražena osoba uređaj samo držala u rukama, što bi moglo da ostavi ili da ne ostavi tragove čestica virusa u zavisnosti od toga šta je dotaknuto rukama prethodno (nos, lice, usta i slično) ili je na njemu ostavila tragove nakon kijanja ili kašljanja, što bi moglo da se podvede pod ekstremno izlaganje uređaja virusu i donosi mogućnost da se virus lako proširi dalje.
S obzirom na to da ćete u narednih nekoliko redova videti da je mogućnost virusa da opstane na različitim površinama značajna, još jednom apelujemo na sve da redovno sprovode higijenu svojih uređaja blagim brisanjem krpom sa nekim rastvorom ili specijalizovanim maramicama.
Koliko bi virus korona mogao da se zadrži na površinama:
- Do čak tri dana na staklu (ekrani telefona, zadnji deo telefona), keramici
- Do čak pet dana na plastici (različiti delovi telefona)
- Do četiri dana na drvetu (drvo se koristi uglavnom za maske telefona)
- Manje od osam sati na lateksu (retko se koristi na telefonima)
- Dva do osam sati na aluminijumu (svi moderni Android i stariji iPhone telefoni)
- Do 13 sati na čeliku (iPhone se izrađuje od čelika) i
- Do 16 sati na polipropilen površinama.