U začuđujućem obrtu Covid-19 opcija aktivirana i u BiH!
U BiH zvanično još uvijek ne postoji stav o aplikaciji koja će pratiti širenje virusa korona i javnost još uvijek nije dobila nikakvu informaciju o tome, dok je s druge strane Google već proaktivno ovu opciju "posijao" u sve Android telefone u našoj zemlji, ali i u regionu.
Još u aprilu, kad je COVID-19 bio udarna vijest u svim medijima (a po svoj prilici biće još neko vrijeme), dva IT giganta objavila su da će sarađivati na tehnologiji pod nazivomcontact tracing, koja bi upozorila korisnika ukoliko je bio u kontaktu sa nekim ko je zaražen virusom korona.
Inače kontroverzna tema praćenja korisničkog kretanja u međuvremenu je uslijed jedne druge krize poprimila znatno veći obim, pa je povjerenje u korporacije i vlastodršce širom svijeta u ozbiljnom padu i vjerujemo da će takav trend tek biti osjetno pojačan nakon baš ove vijesti. Korisnici su, kratko rečeno, znatno osjetljiviji na praćenje, posebno, ako im se to ne saopšti direktno, a uključi u pozadini, pa nije bilo zbora da će se podići prašina kad je društvenim mrežama počela da kruži informacija da su na iOS i Android telefonima aplikacije za praćenje već instalirane.
Otkud ovakva optužba?
Pa, nemamo dokaz za iOS u ovom trenutku, ali - ukoliko na svom Android telefonu i u BiH i regionu uđete u Podešavanja i odaberete meni Google, među servisima ćete primjetiti novu stavku COVID-19 Exposure Notifications. I to na samom vrhu Google servisa, da budemo baš precizni…
Kako paranoici smatraju, to je dokaz da se praćenje uveliko odvija. Ali, krenimo redom.
Ako je vjerovati informacijama, koje je prenio list Forbes, to nije slučaj. Obe kompanije saglasne su da ne rade na konkretnoj aplikaciji, već na samom tzv. frameworku, odnosno okviru za implementaciju takve aplikacije unutar samog operativnog sistema, koji bi optimizovao rad ovakvih programa.
Nova opcija će upravo to omogućiti, ali nije sama aplikacija za praćenje.
Pravljenje softvera ovog tipa biće prepušteno lokalnim zdravstvenim institucijama i kad/ako bude pušten u pogon, na korisniku je da odluči da li će ga instalirati.
Ipak, korisnike i dalje zbunjuje situacija sa ovim menijem, koji nudi opcije Bluetooth i Lokacija i dodatno mogućnost da se oni uključe. Nakon toga jasno se ispisuje poruka: “Obavještenja o izloženosti su uključena“, što vjerovatno znači da telefon započinje praćenje korisnika i bez instalirane aplikacije, samo te podatke ne sortira i ne dijeli ni sa kim (makar bi tako trebalo da bude). U dodatnim obavještenjima, koja detaljno imate mogućnost da pročitate u našoj galeriji slika s početka vijesti, jasno se kaže da Bluetooth opcija telefona koristi nasumično kreirane ID-jeve korisnika, koje međusobno upoređuje sa drugim korisnicima tj. njihovim telefonima u blizini.
Nasumični ID-jevi tj. kriptovane oznake trebalo bi da budu garant bezbijednosti privatnosti korisnika, jer se kaže da COVID-19 obavještenja ne koriste lokaciju uređaja. Ipak, čim aktivirate Bluetooth i Lokaciju na telefonu tad se automatski aktivira i praćenje, koje potvrđuje novi COVID-19 meni, koji se aktivira sam od sebe (sve možete provjeriti u meniju svog telefona, ako nama ne vjerujete).
Sve ovo zvuči prilično “i prate nas već i ne prate“, ali ćemo više podataka o tome znati u narednim danima, jer je MONDO MobIT redakcija poslala zvaničan upit u Google kompaniju u vezi sa ovom situacijom, za koju smo tražili detaljnije razjašnjenje.
Huawei telefoni za sada su imuni na ovakve stvari i to jedini, jer nemaju Google servise.