Evropski sud presudio u korist YouTube mreže i pirata, koji filmove stavljaju na tu mrežu. Evo o čemu se radi.
YouTube mreža, čiji je vlasnik kompanija Google, nije u obavezi da preda elektronske ili IP adrese korisnika, koji na ovaj veb sajt nelegalno postave film i time prekrše autorska prava, saopštio je Sud pravde EU.
Najviši sud u EU napomenuo je da mora postojati ravnoteža između zaštite ličnih podataka i autorskih prava.
Slučaj se našao pred sudom u Luksemburgu nakon što je jedan sud u Njemačkoj zatražio preporuku u vezi sa time šta video platforme moraju da urade u borbi protiv filmske piraterije. Povod je bio slučaj u vezi sa njemačkim filmskim distributerom Konstantin film ferlajh.
Ova kompanija zatražila je od YouTube mreže i od kompanije Google da joj dostave elektronske adrese, telefonske brojeve i IP adrese korisnika koji su 2013. i 2014. godine nelegalno postavili na YouTube filmove Mrak film 5 i Parker.
Google i YouTube su odbili da to učine, pa je Konstantin film predao slučaj sudu, koji je presudio u korist pomenutih kompanija i samim tim zaštitio pirate, koji su učinili to djelo. Ovo ne znači da će YouTube tolerisati objavljivanje sadržaja, koji krše autorska prava i gasiće naloge, koji se budu bavili takvim stvarima. Ipak, jasna je zabrinutost držalaca autorskih prava da bi ovakvo rješenje moglo da poveća broj nelegalno objavljenih sadržaja na YouTube mreži i da ih od gašenja takvih kanala dijeli samo YouTube sposobnost da to učini i da reaguje pravovremeno, prenijele su svjetske novinske agencije
Tražite li vi piratske sadržaje na YouTube mreži?