• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Amerika "otima" kinesku aplikaciju, koju je dosad progonila

Autor Marko Čavić

Od američkih optužbi za špijunažu i deljenje informacija korisnika sa kineskom vladom do odluke da Amerika kupi TikTok.

 Amerika "otima" kinesku aplikaciju, koju je dosad progonila Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Tokom poslednjih dana jula i prvih dana avgusta najpopularnija IT tema bio je TikTok.

Aplikacija za deljenje i gledanje kratkih video klipova u žiži je javnosti zbog navodnog špijuniranja u korist kineskih vlasti, za koje SAD nisu dostavile javne dokaze, ali je Tramp dao zeleno svetlo da Microsoft kupi TikTok.

Direktor Microsoft kompanije Satja Nadela, potvrđeno je za medije, razgovarao je o tome da Microsoft kupi TikTok aplikaciju i da je obavio konsultacije sa američkim predsednikom Trampom, između ostalih, koji je dao zeleno svetlo za tu akviziciju.

Pre toga Tramp je mesecima najavljivao da će zabraniti TikTok u SAD i da ista sudbina čeka i druge popularne aplikacije iz Kine, pa ova kupovina deluje ne samo kao poslednja slamka spasa za TikTok, da nastavi da postoji u SAD, nego i kao čin otimanja TikTok aplikacije od njenih vlasnika, koji su nemoćni u ovoj situaciji za bilo šta drugo.

Microsoft je u nedelju, 2. avgusta objavio da "u potpunosti ceni važnost rešavanja briga predsednika u vezi sa TikTok aplikacijom. Predan je pribavljanju TikTok-a pod celovit sigurnosni pregled i pružanju odgovarajućih ekonomskih koristi Sjedinjenim Državama, uključujući američki trezor", prenela je PhoneArena. Neke od tih ekonomskih koristi uključuju dodavanje 10.000 novih radnih mesta, koje TikTok namerava da uvede u SAD u sledeće tri godine, navodi se u TikTok videu, koji je jutros na aplikaciji objavio američki generalni direktor Vanesa Papas.

Papas je samo jedna od američkih zaposlenih, kojih u TikTok-u ima dosta, a još ranije je osnivač TikTok aplikacije objavio da su gotovo na svim najvažnijim pozicijama te aplikacije američki zaposleni.

Istim ugovorom trebalo bi da budu obuhvaćene operacije TikTok aplikacije u Kanadi, Australiji i na Novom Zelandu, između ostalog. Takođe, Microsoft napominje da bi imao prvo pozivanja drugih, isključivo američkih investitora da se priključe kupovini TikTok aplikacije na pomenutim teritorijama, dok TikTok operacije za Evropu, Aziju i Afriku ostaju nedorečene tj. nisu objašnjene u ovom obraćanju kompanije javnosti.

Microsoft je rekao da će se pobrinuti da bilo koji lični podatak američkog TikTok korisnika ostane u Sjedinjenim Državama. Sve podatke sigurnosno kopirane ili sačuvane na serverima izvan Država, a koji pripadaju građanima SAD Microsoft će izbrisati. Softverski gigant se, takođe pobrinuo da predsednika obavesti koliko ceni njegove napore u omogućavanju Microsoft kompanije da uputi ponudu za TikTok. Kompanija je napisala, "Microsoft ceni ličnu umešanost američke vlade i predsednika Trampa, jer nastavlja da razvija snažne bezbednosne smernice zaštite".

O bezbednosti aplikacije već dosta dugo se raspravlja, pa su pojedini bezbednosni istraživači pozvali da se aplikacija TikTok obriše, jer krši privatnost korisnika, dok je sama TikTok aplikacija priznala da "slučajno" sakuplja podatke nekih iPhone korisnika (i najavila stopiranje te prakse), kao što je to slučaj sa brojnim drugim aplikacijama na tim telefonima.

PhoneArena naglašava da i pored svega nema garancije da će posao između kompanija Microsoft i TikTok biti zaključen. Microsoft kaže da ne planira dalje da komentariše moguć́ dogovor sa BiteDance-om (vlasnik TikTok-a) za TikTok dok ne bude postignut konačan dogovor. Iako je u pregovorima sa BiteDance-om, Microsoft kaže da se “tokom ovog procesa Microsoft raduje nastavku dijaloga sa vladom Sjedinjenih Država, uključujući i sa predsednikom“.

Procenjuje se da TikTok u ovom trenutku vredi od 50 do 100 milijardi dolara. Microsoftova tržišna kapitalizacija iznosi oko 1,55 biliona dolara. Na kraju, kad do spajanja dođe polovinom septembra, ako se ono desi, biće vrlo zanimljivo čuti za koji iznos je TikTok pripojen Microsoft kompaniji, ukoliko uslovi kupovine budu obelodanjeni, naravno...

Pogledajte MONDO video priloge o TikTok-u:

TikTok izazov #danceAwesome video (MobIT)
Izvor: Samsung

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zole

Amerika će korak po korak čitavu Kinesku IT industriju dovesti pod svoje

RECENZIJE

TIPS & TRICKS