• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Okrenulo se protiv Amerikanaca: Najmoćniji američki čipsetovi u telefonima su bezbjednosni bunar i ugroženi su svi!

Autor Marko Čavić

Dok se Amerika bavi teoretisanjem protiv Kine u njenom najmoćnijem čipsetu nađeno više od 400 lošeg koda!

 Okrenulo se protiv Amerikanaca: Najmoćniji američki čipsetovi u telefonima su bezbjednosni bunar i ugroženi su svi! Izvor: Qualcomm Official website

Grupa bezbednosnih istraživača ugledne Check Point kompanije pronašli su ozbiljne bezbednosne propuste u svim Snapdragon modelima, kojih je tokom 2019. bilo MAKAR 40 procenata!

Bezbednosni tim, koji je propust otkrio nazvao ga je zgodno - AHIL.

Check Point kompanija objasnila je da je u Snapdragon čipsetovima pronašla makar 400 linija koda, koji su ranjivi na različite malverzacije, a svi se nalaze u procesorima digitalnog signala. Za sada ova kompanija najveći deo svog otkrića krije iza ključa, jer ne želi da bilo ko iskoristi ove ranjivosti, za koje smatra da dosad nisu široko eksploatisane.

Putem ovih ranjivosti hakeri su u mogućnosti da pristupe listama poziva, da snimaju pozive, instaliraju maliciozne aplikacije korisniku iza leđa, upravljaju podacima, a instalirane aplikacije na taj način, čak i da korisnik otkrije - ne mogu biti uklonjene.

Kompanija Qualcomm je, prenosi GSMArena, već počela da radi na zakrpama i da ažurira drajvere svojih čipsetova, ali će isporuka svega toga potrajati.

Razlog za sporu reakciju je to što kompanija prvo mora da zakrpi sve, zatim da testira zaštitu, pa tek onda isporuči sve kompanijama, koje posluju s njom i koriste Snapdragon čipsetove. Potom nije kraj, onda svaki proizvođač mora samostalno da, preko softverskog ažuriranja ponudi korisnicima da instaliraju te zakrpe na telefon. Problem je i to što se veliki broj Snapdragon čipsetova koristi i u jeftinim telefonima, koji verovatno nikad neće dobiti ove zakrpe, jer i inače proizvođači Android jeftinih uređaja retko rade na bilo kakvim unapređenjima softvera.

I dok se Amerika zdušno bori protiv špijunaže proterujući kineske kompanije i aplikacije, izgleda da joj se tako nešto dešava ispred nosa i to na sopstvenoj tehnologiji…

Šta vi mislite o ovome?

Pročitajte i ovo:

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zole

Oni su poučeni vlastitim iskustvom napali Huawei

RECENZIJE

TIPS & TRICKS