Jedna veoma popularna alatka za skidanje muzike sa YouTube platforme je ukinuta!
RIAA (Recording Industry Association of America – Američko udruženje muzičke industrije) je nakon višebrojnih pretnji konačno naterala GitHub sajt da ukine opciju preuzimanja programa za skidanje muzike, video snimaka i ostalog sadržaja sa društvenih mreža, a koja se najviše koristila za YouTube..
Ukoliko niste bili upoznati sa ovim sajtom, na njemu ste mogli da skinete program koji se zvao YouTube-DL uz pomoć kog bi potom mogli da skinete bilo koji video sa YouTube-a. Veoma jednostavno se koristio, upalili biste Command prompt, u kom biste uneli URL pesme ili snimka sa YouTube platforme, da bi on potom sačuvao fajl.
RIAA se žalila bezbroj puta zbog ilegalnog skidanja muzike koja je zaštićena autorskim pravima, a sad su konačno dobili bitku protiv GitHub sajta, te više ne možete da nađete valjani link koji bi vas odveo do tog programa. Iz tog udruženja su istakli da je ovaj program namerno napravljen kako bi se omogućilo ilegalno skidanje muzike, te su naveli da se najviše skida muzika od pevača kao što su Ikona Pop, Džastin Timberlejk i Tejlor Svift: Kao što možete da pretpostavite, upravo su oni zaštićeni tim udruženjem.
Iako postoji bezbroj alternativa kao što su sumnjivi sajtovi i aplikacije prepunih reklama i virusa (YouTube to Mp3, CrackTube...), ostaje žal što je ukinut ovaj program sa kojim nije bilo defekta. Ova zabrana ne znači i definitivno ukidanje YouTube-DL. Kreatori ovog projekta će moći da podnesu žalbu kako bi se taj program vratio na GitHub-u, a mi ćemo vas izveštavati ukoliko bude bili novina.
At the request of the recording industry, GitHub has removed public access to the youtube-dl repository, an incredibly useful open source tool for downloading local copies of videos from YouTube and other sites. Here's RIAA's takedown noticehttps://t.co/z2fsEIYTjDpic.twitter.com/LNOz89BZUI
— Micah Lee (@micahflee)October 23, 2020
U međuvremenu, oni koji imaju YouTube-DL na svojim uređajima će moći i dalje da skidaju muziku, ali problem nastaje u tome što ovaj program neće dobijati ažuriranja, pa ukoliko YouTube ili neki drugi servis za video snimke nadogradi svoj sistem, potencijalno može da dođe do kraja ove alatke.
Ostaje pitanje kako će RIAA pokušati da ugasi i sve ostale sajtove, programe i aplikacije koje omogućavaju da skinete audio/video sadržaj sa društvenih mreža, taj rat traje više od 20 godina i nekada popularnog, pogotovo kod nas, BearShare programa! U snimku možete da vidite kako taj program funkcioniše.