FIFA klupsko SP: Afrikanci u finalu!

Mazembe iz DR Konga je prvi finalista pošto je u polufinalu napravio senzaciju savladavši brazilski Internasional - 2:0.

FIFA klupsko SP: Afrikanci u finalu! Izvor: MONDO

U sedmom izdanju FIFA svjetskog klupskog prvenstva prvi put se desilo da se u finalu neće sastati osvajači Lige šampiona i Kupa Libertadores.

Konce su pomrsili Afrikanci.

Prvak "crnog kontinenta", Mazembe (DR Kongo) u polufinalu je savladao brazilski Internasional - 2:0 (0:0).

Iznenađenje na stadionu Mohamad Bin Zajed u Abu Dabiju najavio je Kabangu u 53. minutu. Iskoristio je indolentnost dvojice brazilskih defanzivaca između kojih se našao u kaznenom prostoru, primio loptu i precizno naciljao suprotni ugao golmana Renana.

Šampion Južne Afrike je stvorio nekoliko šansi u prvoj četvrtini meča, ali kada su se Afrikanci oslobili treme, snagom i brzinom su parirali favorizovanom protivniku. Igrači Mezembea pretili su iz kontranapada...

Najbolju priliku za izjednačenje propustio je rezervista Đulijano, u 69. minutu, snažno je šutirao, ali je golman Kidiaba, kao i više puta prije toga, odlično intervenisao.

Tačku na trijumf stavio je Kalujituka u 85. minutu. Kontru je krunisao snažnim, preciznim udarcem po zemlji, iskosa sa lijeve strane, sa ivice šesnaesterca - 2:0.

Tako će svijet ponovo vidjeti molitvu igrača u crno-bijelim dresovima uoči subotnjeg finala protiv pobjednika drugog polufinalnog meča, između Intera i Seongnama iz Južne Koreje. Fudbaleri Mezembea pred početak svakog poluvremena mole se zagrljeni na gol-liniji.

Možda će svijet opet vidjeti i neobičnu radost golmana Kidiabe, koji svaki pogodak saigrača proslavlja sjedeći i poskakujući u isto vrijeme.

FIFA klupsko svjetsko prvenstvo održava se od u kontinuitetu od 2005. Prethodno, igralo se samo 2000.

Niko do sada nije bio pobjednik više od jednom, a priliku da postane prvi klub sa dva trofeja imao je Internasional, koji je najbolji bio 2006. kada je u finalu savladao Barselonu (1:0).

Pobjednici su bili i Korintijans, Sao Paolo, Milan, Mančester junajted i Barselona.