LE: Trofej mijenja vlasnika, pošteni Zenit

Lil, Aris i Anderleht (zahvaljujući Zenitu) uhvatili su posljednji voz za šesnaestinu finala Lige Evrope. Ispao Atletiko.

LE: Trofej mijenja vlasnika, pošteni Zenit Izvor: MONDO

Poznati su svi učesnici šesnaestine finala Lige Evrope. Posljednjeg dana takmičenja po grupama učešće u proljećnim borbama obezbijedili su Lil, Aris i Anderleht, koji je prošao dalje zahvaljujući poštenju Zenita, jedine ekipe sa stoprocentnim učinkom.

Francuski tim je kao domaćin bio ubjedljiv protiv Genta u direktnom duelu za drugo mjesto u Grupi C, pa je Bojan Jorgačević morao da vadi loptu iz mreže tri puta - 3:0.

Prvo mjesto još ranije je obezbijedio Sporting iz Lisabona, pa je dozvolio sebi luksuz da izgubi u Sofiji od Levskog minimalnim rezultatom.

I Aris je krenuo sa Lilom. Igrači Ektora Kupera su u Solunu, po vremenu koje je više odgovaralo gostima iz Skandinavije (temperatura bila oko nule), pobijedili Rozenborg 2:0 i na cilj stigli prije madridskog Atletika u Grupi B.

"Jorgandžije" su po vejavici osvojili bod u Leverkuzenu u duelu sa Bajerom (1:1), koji je još ranije "ovjerio" prvo mjesto.

Malo je nedostajalo Lehu da bude najbolji u Grupi A. Tim za koji su igrali Ivan Đurđević (prvo poluvrijeme) i Dimitrije Injac (cio meč) trijumfovao je u Salcburgu (1:0), gdje je doduše domaćinu poništen regularan gol.

Da je u Torinu ostalo 1:0 za Juventus protiv Mančester sitija, Leh bi na žrijebu za šesnaestinu finala bio u "prvom šeširu". Međutim, Žo je izjednačio protiv "stare dame" u 77. minutu i postavio konačan rezultat (1:1), donevši "građanima" bod za prvo mjesto.

Kad već u srijedu nije uspio moskovski CSKA, drugi ruski predstavnik je dan kasnije ostvario šestu pobjedu u isto toliko utakmica. Zenit je u Atini ubjedljivo savladao AEK (3:0) i izbacio ga iz Evrope (Grupa G).

Grcima je bio dovoljan i bod, ali im je ekipa za koju su igrali Aleksandar Luković i Danko Lazović (do 74. minuta) otela cio plijen i omogućila Anderlehtu da nastavi takmičenje.

Belgijski prvak, koga je Partizan poslao u Ligu Evrope, u Briselu je rutinski odradio posao protiv splitskog Hajduka (2:0) i ostao da čeka lijepe vijesti iz Atine. I dočekao ih je.

Da je u Torinu ostalo 1:0 za Juventus protiv Mančester sitija, Leh bi na žrijebu za šesnaestinu finala bio u "prvom šeširu". Međutim, Žo je izjednačio protiv "stare dame" u 77. minutu i postavio konačan rezultat (1:1), donijevši "građanima" bod za prvo mjesto.

Prethodno, Juventus je poveo preko mladog Đanetija u finišu prvog poluvremena na asistenciju Del Pjera.

Oba sastava su bila "šarena", a Miloš Krasić je za domaćina igrao skoro sat.

U grupama H i I sve je još ranije bilo poznato.

Štutgart (Zdarvko Kuzmanović odigrao cio meč) poigrao se sa Odenzeom (5:1), a Hetafe je bio bolji od Jang bojsa 1:0. Dalje su prošle "švabe" i Švajcarci.

PSV (Jagoš Vuković ušao na početku drugog poluvremena) i Metalist iz Harkova (svih 90 minuta igrao Milan Obradović) štedili su se za proljećne bitke (0:0), dok je Debrecin upisao prve bodove (2:0), kod kuće protiv Sampdorije, za koju je starter bio bivši igrač OFK Beograda, Nenad Krstičić.

Plasman u šesnaestinu finala Lige Evrope obezbijedile su po dvije najbolje ekipe iz svake grupe, kao i trećeplasirani iz grupa Lige šampiona: Mančester siti, Leh (Grupa A), Bajer, Aris (Grupa B), Sporting Lisabon, Lil (Grupa C), Viljareal, PAOK (Grupa D), Dinamo Kijev, Bate Borisov (Grupa E), CSKA Moskva, Sparta Prag (Grupa F), Zenit, Anderleht (Grupa G), Štutgart, Jang bojs (Grupa H), PSV Ajndhoven, Metalist Harkov (Grupa I), PSŽ, Sevilja (Grupa J), Liverpul, Napoli (Grupa K), Porto, Bešiktaš (Grupa L), kao i Tvente, Benfika, Rendžers, Rubin, Bazel, Spartak Moskva, Ajaks i Braga (Liga šampiona).

To znači da će proljeće u Ligi Evropi dočekati po četiri predstavnika Rusije i Portugala, tri Holandije... A samo jedan Italije...

Žrijeb parova šesnaestine finala počeće u petak u 13 sati u Nionu. Utakmice će se igrati 17. i 24. februara 2011.