LE: Liverpul hoće pehar!

Golom Dirka Kujta u finišu utakmice, Liverpul je pobijedio Spartu (1:0) i izborio osminu finala Lige Evrope.

LE: Liverpul hoće pehar! Izvor: MONDO

Petostruki prvak Evrope i trostruki osvajač Kupa UEFA, slavni Liverpul, u sezoni žestokih posrtanja na mnogim frontovima, izgleda se namjerio na nešto što i ima i nema u svojim vitrinama.

Nema, jer se takmičenje zove Liga Evrope. Ima, jer je to "nasljednik" Kupa UEFA.

Na prepunom Enfildu, gladnom velikih utakmica, Liverpul je nekako uspio da pobijedi "tvrdu" Spartu iz Praga. Poslije 0:0 u Češkoj, "redsima" je bilo potrebno 86 minuta igre da slome otpor gostiju. To je uradio Dirk Kujt, glavom poslije kornera.

U revanš meču šesnaestine finala Lige Evrope: Liverpul - Sparta Prag 1:0 (0:0).

Liverpul će se u osmini finala sastati sa pobjednikom duela Leh Poznanj - Braga.

Za sada, poznato je da će se u osmini finala, 10. i 17. marta, sastati još: CSKA Moskva - Porto, odnosno PSV Ajndhoven - Glazgov Rendžers. Rubin ili Tvente dočekaće Zenit iz Santk Peterburga u prvom meču, a Anderleht ili Ajaks igraće protiv Spartak iz Moskve na svom terenu u prvom duelu.

Bajer iz Leverkuzena dočekaće pobjednika meča Viljareal - Napoli.

Bolji iz susreta Benfika - Štutgart dočekaće pobjednika domeća BATE Borisov - Pari Sen Žermen, a isto će važiti za parove Bešiktaš/Dinamo Kijev - Aris/Mančester siti.

U Lisabonu - šok!

Sporting je imao prolaz u osminu finala do drugog minuta nadoknade, kada je 24-godišnji Amerikanac Moris Edu postigao pogodak za remi - 2:2, što je poslije 1:1 u Glazgovu bilo dovoljno Rendžersima za prolaz dalje.

Rendžers je poveo, Sporting preokrenuo, ali su Škoti imali posljednju riječ i to u "minut do 12".

U prvom meču u četvrtak, jedan od favorita za osvajanje Lige Evrope i bivši osvajač ovog takmičenja, Zenit, bio je na korak od ambisa u svom Sankt Peterburgu. Poslije pobjede od 2:1 u Bernu, Jang Bojsi su poveli i u revanšu u hladnoj Rusiji, pa je ekipi Danka Lazovića i Aleksandra Lukovića bilo potrebno tri gola za prolaz dalje prije produžetka.

Prvi je postigao Lazović u 41, drugim Sergej Semak u 52, a treći, koji je dokusurio Švajcarce, zakucao je Roman Širokov u 76. minutu - 3:1!

Još jedan ruski tim, Spartak iz Moskve, izbacio je švajcarskog predstavnika.

Spartak je gubio u Bazelu 2:0 u prvom meču, ali je izborio pobjedu 3:2, pa je trebalo da ima lak posao u revanšu. No, Švajcarci su vodili od 15. minuta golom Australijanca Skota Čiperfilda i do nadoknade vremena "visio" je plasman dalje za Ruse.

Jedan gol bio je dovoljan Bazelu za veliki podvig, ali je pogodak pao na drugoj strani. Škot Ejden Mekgidi izjednačio je u 91. minutu i ubio neizvjesnost - 1:1.