EP (kval): Italijani "smotali" Slovence

Italija pobijedila Sloveniju u Ljubljani golom Tijaga Mote u 73. minutu i učvrstila se na prvom mjestu u Grupi C.

EP (kval): Italijani "smotali" Slovence Izvor: MONDO

Italija je na dobrom putu da se plasira na Evropsko prvenstvo 2012, koje će se održati u Ukrajini i Poljskoj.

"Azuri" su trijumfovali protiv Slovenije u Ljubljani i istom rivalu i Srbiji, koja je savladala Sjevernu Irsku, pobjegli pet bodova na tabeli Grupe C (svi odigrali po pet mečeva). Samo bod manje, ali i utakmicu manje ima Estonija... Takoreći, Italijani su odmakli i ostavili otvorenu borbu za drugo mjesto i učešće u baražu.
Pobjedonosni gol postigao je Tijago Mota u 73. minutu - 0:1 (0:0).

Italijani su bili bolji iako selektor Ćezare Prandeli nije mogao da računa na povrijeđene Pirla i Ranokiju. Na raspolaganju mu nisu bili ni De Rosi ni Baloteli, koji su izostali zbog isključenja na utakmicama svojih klubova.

Prandeli je na klupi ostavio sjajnog Rosija iz Viljareala i najboljeg strijelca Serije A, Di Natalea, a u navali je upario igrače milanskih klubova, Kasana i Pacinija.

Do pogotka Mote, centralna figura meča na stadionu Stožice bio je domaći golman, Samir Handanovič.

On se istakao već u sedmom minutu kada je zaustavio snažan šut Montoliva iz daljine. Prvu šansu na utakmici pripremio je Kasano, a imao je - Akvilani. Nedugo zatim, Pacini se domogao lopte poslije greške slovenačkog defanzivca, ali je pogodio samo stativu.

Na drugoj strani, Koren je pokušao da lobuje Bufona, ali se golman "azura" izvio i loptu poslao u korner.

Handanovič je ponovo bio u prvom planu u 35. minutu kada se "bacio u šut" Kasanu, koji je zatim opet pokušao da loptu pošalje u gol, a onda ga je izblokirao i Jokič.

Čuvar mreže Udinezea je nastavio da blista i u drugom poluvremenu, već u uvodu je zaustavio šut Maurija, odmah zatim i Kasana i Akvilanija... Ujedno, dokazao je da zna da brani i nogama.

A onda umalo "azure" da stigne kazna - tek što je ušao u igru Ljubijankič je tukao, Bufon je bio savladan, ali je lopta udarila u prečku.

Trenutak odluke zbio se u 73. minutu. Mota je odigrao dupli pas sa Balzaretijem, ušao nekoliko koraka u kazneni prostor domaćina i iskosa sa lijeve strane precizno ciljao suprotni ugao. Handanovič je prvi put bio nemoćan - 0:1.

Utakmica je imala predigru na tribinama na kojim su se potukli navijači Olimpije i Maribora. Incident se dogodio dok su se reprezentativci na terenu zagrijavali. Policija je reagovala i zaraćene strane su razdvojene.

Domaći navijači su kasnije zviždali tokom intoniranja italijanske himne.

SLOVENIJA: Handanovič - Brečko (od 70. Anđelkovič), Šuler, Bostjan, Jokič - Koren, Radosavljevič, Kirm - Dedič (od 56. Ljubijankič), Birsa (od 74. Iličič), Novakovič.

ITALIJA: Bufon - Balzareti, Bonući, Kjelini, Montolivo (od 87. Markizio) - Akvilani, Mađo, Mota, Mauri (od 63. Noćerino) - Pacini, Kasano (od 74. Rosi).

Holanđani su rutinski obavili posao u Mađarskoj - . Tako poslije pet utakmica u Grupi E imaju maksimalan učinak, kakav su imali i u prethodnom ciklusu kvalifikacija (za SP u Južnoj Africi). Još nisu teoretski obezbijedili učešće na EP 2012, ali nema dileme da će to uskoro učiniti.

Belgijanci su trijumfovali u Austriji najviše zahvaljujući dvostrukom strijelcu Vicelu i izjednačili se sa današnjim rivalom po broju bodova na drugom mjestu u Grupi A, doduše sa utakmicom više.

Francuzi nisu imali problema da opravdaju ulogu favorita u Luksemburgu - 2:0 (Grupa D).